Jakie jest średnie wynagrodzenie programisty PHP w Polsce?
Data publikacji 15 czerwca 2023O ile nie jest to tak popularny język jak JavaScript czy Python, to wciąż pojawiają się ogłoszenia z nim związane. Z poniższego tekstu dowiesz się nie tylko tego ile wynosi średnie wynagrodzenie programisty PHP w Polsce. Poznasz również wymagania i umiejętności jakie należy posiadać jako junior.
Jak zostać programistą PHP?
Wybór akurat tego języka należy poprzedzić głębokim researchem. Ten ostatni musi się skupić przede wszystkim na poznaniu PHP, możliwości jakie daje. Tego w czym się go wykorzystuje i jakie są podstawowe wymagania.
Język ten powstał w 1995 roku i wciąż jest rozwijany. Developer PHP przede wszystkim buduje aplikacje i strony www. Zajmuje się również tworzeniem i rozwijaniem platform sprzedażowych (sklepów internetowych). Czy studia z zakresu IT są potrzebne, aby zostać programistą? Nie. Natomiast w przypadku zatrudnienia się do firmy, będą one atutem. Z kolei dla freelancerów ta kwestia nie ma zasadniczo większego znaczenia.
Najważniejsze umiejętności programisty PHP:
- znajomość samego języka, jak również JavaScript, CSS i HTML,
- korzystanie z wzorców projektowych,
- znajomość frameworków (między innymi Magneto, Symfony),
- umiejętność posługiwania się bazami danych (na przykład MySQL),
- dobra znajomość języka angielskiego,
- myślenie analityczne.
To oczywiście nie wszystkie umiejętności. Bardzo często w kontekście ogłoszeń jak również zleceń dla freelancerów PHP pojawia się platforma WordPress. Jej znajomość i umiejętność tworzenia pluginów pozwoli Ci szybko znaleźć pracę. WordPress to obecnie najpopularniejszy system zarządzania treścią (wiele blogów, ale również mniejszych portali informacyjnych powstało przy jego pomocy).
Ile zarabia programista PHP w Polsce?
Należy zacząć od tego, że branża IT wciąż się zmienia. Pojawia się nowe wymagania, a jednocześnie rosną zarobki. Druga kwestia – podane liczby dotyczą pracy na etacie. Stawki freelancerów są wyższe.
Zarobki są przede wszystkim uzależnione od umiejętności. Junior programista PHP może liczyć na wypłatę zawierającą się w widełkach między 3500 brutto a 6500 zł. W przypadku mid-a mediana wynosi ponad 8 tysięcy złotych. Senior Developer PHP może liczyć na stawkę między 9 a 14 tysięcy brutto.
Kwoty są również uzależnione od miasta. Warszawa, Kraków czy Wrocław to wyższe zarobki niż w przypadku mniejszych miejscowości. Natomiast obecnie nie ma problemu, aby pracować zdalnie. Mieszkać na przykład w Opolu, a zarabiać w Warszawie.
Gdzie szukać zleceń jako programista PHP?
Jeśli decydujesz się na taką drogę, to obecnie nie będziesz miał problemów ze znalezieniem pracy. Co oczywiście nie oznacza, że przyjdzie ona do Ciebie sama. Przede wszystkim warto założyć konta na najpopularniejszych stronach dla freelancerów. Znajdziesz na nich wiele zleceń, ale nie tylko. Portale dla freelancerów posiadają między innymi narzędzia chroniące zdalnych specjalistów. Przede wszystkim w kontekście finansów.
Przykładowo Freelancehunt posiada innowacyjne rozwiązanie o nazwie Sejf. Jest to serwis umożliwiający prowadzenie współpracy między zleceniodawcą a freelancerem. Chodzi tu między innymi o wymianę wiadomości, jak również dostarczania gotowego projektu (lub jego części). Najważniejszą kwestią są jednak pieniądze. Serwis Sejf daje gwarancję freelancerowi, że otrzyma on pieniądze za swoją pracę.
Freelance PHP Developer wciąż można traktować jako zajęcie dające szansę na rozwój i stabilne zarobki. Dodatkowo forma pracy jako zdalny specjalista jest dla wielu osób atrakcyjna. Natomiast ma ona również swoje wymogi. Za przykład posłuży tutaj kwestia związana z księgowością. Najpopularniejsze i najlepsze portale dla freelancerów dają pewne narzędzia ułatwiające kwestie związane z finansami. Przede wszystkim jednak są one bramą do nieprzerwanego strumienia zleceń dla freelancera programującego w PHP.