Strona główna
Lifestyle
Tutaj jesteś
Lifestyle saga zmierzch ile jest części

Saga Zmierzch – ile jest części powieści Stephenie Meyer?

Data publikacji 10 listopada 2021

Niezwykła seria książek o przystojnym wampirze Edwardzie i jego ukochanej Belli odniosła niebywały sukces na arenie międzynarodowej. Losy mrocznych bohaterów z zapartym tchem śledziły nastolatki z całego świata. Początkowo czytając powieści amerykańskiej pisarki Stephenie Meyer, później oglądając filmy powstałe na ich podstawie. Na ten moment ekranizacji nie doczekały się jeszcze dwie książki, których akcja rozgrywa się w okolicach niewielkiego miasteczka Forks. Możliwe jednak, że premiera najnowszej części „Słońce w mroku” zainspiruje reżyserów i producentów filmowej sagi do wielkiego powrotu na kinowe ekrany. Saga Zmierzch ile jest części i jak je czytać? Sprawdźmy!

Agenda:

  • Ile jest części sagi Zmierzch?
  • Pierwsza część historii
  • Kontynuacje historii

Kultowa saga Zmierzch ile jest części?

Prócz tytułowego bestselera, Stephenie Meyer napisała jeszcze pięć książek: „Księżyc w nowiu”, „Zaćmienie”, „Przed świtem”, „Drugie życie Bree Tanner” oraz „Słońce w mroku”. Ostatnia z nich trafiła na półki księgarni dopiero pod koniec 2020 roku. Ponoć autorka przerwała jej pisanie ze względu na wyciek powstałej już treści do sieci. Po dłuższej przerwie zdecydowała się powrócić do tej historii, za co jej wierni fani są na pewno wdzięczni.

Meyer w książce „Słońce w mroku” przedstawia dobrze znaną czytelnikom „Zmierzchu” historię, tym razem widzianą jednak oczami Edwarda Cullena. To ciekawa odskocznia od narracji Belli Swan, do której przyzwyczaiła nas autorka. Taki zabieg pisarka zastosowała już wcześniej w „Drugie życie Bree Tanner”- niedługiej książce, która jest dopełnieniem trzeciej części sagi – „Zaćmienie”. Tam za sprawą tytułowej bohaterki poznajemy ciemną stronę świata wampirów. To tragiczna historia młodej dziewczyny, która wbrew własnej woli została zamieniona w wampira, z czym nie może się pogodzić.

saga zmierzch ile jest części

Saga Zmierzch: Zmierzch

Pierwsza część serii to historia rodzącego się uczucia między zagubioną w nowym mieście siedemnastolatką, a tajemniczym Edwardem. Po przeprowadzce z Phoenix do nieco ponurego, deszczowego miasteczka Forks, Bella musi na nowo poukładać relacje z ojcem i zaakceptować nowe życie. Uwagę dziewczyny przykuwa Edward, członek przedziwnej, acz niezwykle urodziwej rodziny. Wraz z rozwojem wydarzeń nastolatka poznaje prawdę o Cullenach, w żaden sposób jej to jednak nie zraża. Gdy relacja z Edwardem zaczyna nabierać tempa, do Forks przybywa troje podróżujących wampirów: Laurent, James i Victoria. James jest tropicielem i postanawia zabić Bellę. Rodzina Cullenów jednoczy siły, by chronić życie niewinnej dziewczyny.

Saga Zmierzch Księżyc w nowiu

Bella i Edward świetnie się dogadują, sielankę przerywa nieszczęśliwy wypadek. Podczas własnych urodzin w domu Cullenów niezdarna dziewczyna kaleczy się w palec. Zapach ludzkiej krwi jest na tyle intensywny, że Jasper nie jest w stanie się powstrzymać i rusza w kierunku Belli. Całe szczęście reszta przebywających na przyjęciu wampirów wykazuje się większym opanowaniem i udaje się uniknąć tragedii. Wstrząśnięty tym wydarzeniem Edward postanawia zniknąć z życia ukochanej, ale czy na długo? „Księżyc w nowiu” to też część, w której między Bellą i Jacobem Blackiem rodzi się coś na kształt uczucia. Relację tę możemy później obserwować w kolejnych częściach sagi. W drugiej książce mamy też okazję po raz pierwszy poznać zamieszkującą włoską Volterre, potężną rodzinę Volturi.

saga zmierzch księżyc w nowiu

Saga Zmierzch: Zaćmienie

W tej części powieści czytelnicy obserwują z kolei zawiłe relacje wampirów z wilkołakami. Pałające do siebie niechęcią rasy zmuszone są do połączenia sił, by wspólnie stawić czoła armii stworzonej przez żądną krwi Belli Wiktorię. Zakochani w dziewczynie wampir i wilkołak zrobią wszystko, by ją ochronić. Miłosne zawirowania w życiu Belli stanowią tło, podczas gdy na pierwszy plan wysuwają się przygotowania do walki z armią młodych, wygłodniałych wampirów. „Zaćmienie” owocuje zaręczynami Belli i Edwarda.

Saga Zmierzch: Przed świtem

Nareszcie długo wyczekiwany ślub! Błogostan młodych przerywa coś czego nikt się nie spodziewał, ciąża Belli. Wszyscy są przerażeni, nie wiedzą co robić. Takie przypadki bowiem nie miały miejsca w przeszłości. Gwałtowny i bolesny przebieg ciąży jest ciosem dla Edwarda. Pała do własnego dziecka niechęcią, jednak z czasem odkrywa, że ma ono dobre zamiary. Poród jest bardzo trudny. By ratować Bellę, Edward w towarzystwie ojca zamienia ją w wampira. Nowonarodzona córeczka rośnie niewiarygodnie szybko i z łatwością zdobywa serca wszystkich bliskich, szczególnie wilkołaka Jacoba. Jej życie jest jednak zagrożone, do akcji wkracza zaniepokojone Volturi. Wampiry z całego świata spotykają się, by chronić Renesmee.

Sprawdź także:

Zmierzch – gdzie obejrzeć?

Obsada filmu Zmierzch – poznaj aktorów i aktorki

Ile lat ma Robert Pattinson? Sekrety aktora z Zmierzchu

FAQ

Kto jest głównym bohaterem w Saga Zmierzch?

Głównymi bohaterami są Bella Swan i Edward Cullen.

Ile łącznie jest części Sagi Zmierzch?

Autorka Sagi napisała łącznie 6 książek. Tytułowy „Zmierzch”, „Księżyc w nowiu”, „Zaćmienie”, „Przed świtem”, „Drugie życie Bree Tanner”, „Słońce w mroku”

Ile książek Stepheni Meyer nie ma jeszcze ekranizacji?

Do tej pory jeszcze 2 książki czekają na ekranizację.
Gotowy dom prefabrykowany

FCG

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?