FCG

Phishing w internecie
Komputery i Technologia

Phishing w internecie – zabezpiecz się przed tym zagrożeniem

Z roku na rok popełniane jest coraz więcej cyberprzestępstw. Ochrona komputera przed atakami hakerskimi za pośrednictwem programów antywirusowych, jest niezbędna, by móc korzystać z niego w bezpieczny sposób. Pośród wielu stosowanych oszustw, jednym z popularniejszych jest tak zwany phishing. Za jego pośrednictwem hakerzy mogą wykraść wrażliwe dane osobowe i dostępowe. Dowiedz się co to phishing i jak się przed nim obronić!

Co to phishing?

Tego rodzaju ataki polegają na bardzo pomysłowych próbach wyłudzeń. Mogą przybrać formę wiadomości mailowych lub SMS-ów, w których jesteś zachęcany do zdradzenia swoich danych osobowych, albo kliknięcia w określony link. Dlaczego jest to takie niebezpieczne? Hakerzy umiejętnie je maskują, upodabniając format swoich wiadomości oraz adresy mailowe do dużych i znanych firm. Mogą zakamuflować się jako Twój bank, firma ubezpieczeniowa czy inna duża korporacja, z której usług mogłeś kiedyś korzystać. Tworzą całe strony, do których odsyłają, łudząco podobne do stron prawdziwych firm. Różnica polega na tym, że są one pułapką na niczego nieświadomych użytkowników. Ktoś może zalogować się na nie, będąc przekonanym, że wchodzi do swojego serwisu bankowego, a tymczasem tak naprawdę udostępnia swoje dane logowania przestępcom. 

Antiphishing

W jaki sposób bronić się przed phishingiem? Oczywiście pierwsza odpowiedź, która nasuwa się na to pytanie, to nie klikać w podejrzane linki i nie odpowiadać na dziwne wiadomości proszące o dane osobowe. Żadna uczciwa firma nie załatwia takich wrażliwych spraw za sprawą maili czy SMS’ów. W razie niepewności, zawsze możesz skontaktować się z właściwą firmą i potwierdzić swoje przypuszczenia. Często jednak bywa tak, że otrzymując codziennie całe mnóstwo maili, łatwo jest coś przeoczyć lub z rozpędu kliknąć w niesprawdzony link. By ograniczyć wynikające z tego ryzyko, koniecznie zaopatrz swój komputer i urządzenie mobilne w antywirus z systemem antiphishing. Monitorują one przychodzące do Ciebie wiadomości, a także strony internetowe, które odwiedzasz pod kątem oszustw phishingowych i blokują do nich dostęp. Dzięki temu uratują Cię od konsekwencji Twojej nieuwagi. 

Program antyphishingowy

Na rynku istnieje wiele narzędzi, które sprawdzą się w ochronie Twoich danych przed phishingiem. Szczególnie godnym polecenia produktem jest program antyphishingowy od G DATA. Uwzględniony jest on w każdym pakiecie oferowanych przez nich antywirusów, więc niezależnie od Twojego budżetu, będziesz w stanie dobrze się zabezpieczyć. Odwiedź stronę gdata.pl i sprawdź szczegóły!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *