Strona główna
Lifestyle
Tutaj jesteś
Lifestyle jak pozować do zdjęć

Jak pozować do zdjęć, aby zawsze dobrze na nich wychodzić?

Data publikacji 17 maja 2021

Wiele osób wychodzi z błędnego założenia, że pozowanie do zdjęć jest czymś banalnie prostym. Że wystarczy ładnie się uśmiechnąć i piękna fotografia gotowa. Tymczasem proces powstawania wyjątkowego zdjęcia może być bardziej złożony, niż może się wydawać, a pozowanie do zdjęcia wcale nie jest prostą sztuką. Jak pozować do zdjęć, żeby były naprawdę dobre?

Proces powstawania zdjęcia

Wykonanie dobrej fotografii zajmuje naprawdę sporo czasu. Profesjonalny fotograf podczas jednej sesji robi zwykle setki zdjęć, z których wybiera tylko kilka, nadających się jego zdaniem do publikacji. Nie tylko fotograf ma ręce pełne roboty podczas procesu powstawania fotografii. Z różnymi niedogodnościami muszę się zmierzyć także modele i modelki, które często muszą wykonywać skomplikowane pozy do zdjęć. Czy absolutnie każda osoba, która ma odpowiednie warunki, może profesjonalnie pozować do zdjęć? Absolutnie nie. Sama modelowa aparycja nie wystarczy. Konieczna jest jeszcze umiejętność współpracy z aparatem i fotografem.

jak pozować do zdjęcia

Dobre zdjęcie – nie tylko pozowanie

Dobra fotografia jest efektem wielu prób i błędów popełnianych zarówno przez fotografów, jak i modeli. Pozowanie do zdjęć jest wbrew pozorom niezwykle trudną sztuką. To właśnie odpowiednia poza i mimika wyrażają charakter zdjęcia i jego kontekst. Odpowiednia poza jest w stanie zatuszować pewne mankamenty sylwetki i pokazać to, co w niej najlepsze. Aby odpowiednio zapozować potrzebna jest nie tylko zgrabna sylwetka, ale całkowita sprawność i elastyczność ciała, umiejętność posługiwania się jego językiem oraz ogromne pokłady charyzmy.

Dlaczego niektórzy profesjonalni modele pomimo idealnych warunków fizycznych nie potrafią dobrze zapozować do zdjęcia? Wynika to głównie z ograniczeń w ich głowach. Początkujący modele zwyczajnie wstydzą się pozować z obawy, że na fotografiach ich pozy wyjdą groteskowo. Przygotowanie psychiczne modeli do wykonywania swojego zawodu jest tak samo ważne, jak dbanie o nienaganną sylwetkę.

Sprawdź ciekawe pomysły na zdjęcia

Jak pozować do zdjęć?

Chcesz mieć zdjęcia rodem z okładki magazynu? A może marzy Ci się bogaty profil na jednym z portali społecznościowych, w których możesz umieszczać najlepszej jakości fotografie? Warunek jest jeden – musisz nauczyć się pozować. Tylko tyle i aż tyle. Jak tego dokonać? Oczywiście najlepszym sposobem na to, aby nauczyć się jak pozować do zdjęć, jest branie przykładu od najlepszych. Nawet jeśli nie masz możliwości zobaczenia jak wygląda profesjonalna sesja zdjęciowa „na żywo”, w Internecie możesz znaleźć mnóstwo filmików, na których pokazane jest, jak wygląda taka sesja zza kulis. Oglądaj takie filmiki i…zaprzyjaźnij się z lustrem. Spróbuj naśladować ruchy i mimikę twarz profesjonalnych modeli. Na początku może to wywoływać pewne zażenowanie, ale nie warto się zniechęcać. Niech nauka pozowania do zdjęć będzie dla Ciebie zabawą.

jak pozować do zdjęcia

Jak pozować do zdjęć na sesji?

Przed sesją zdjęciową, której efektem są zdjęcia całej sylwetki, warto pamiętać o tym, że nie ma czegoś takiego jak figura idealna. Oczywiście można taki efekt osiągnąć za pomocą dobrej fotografii, ale pamiętaj, że każda, nawet profesjonalna modelka, mierzy się z pewnymi mankamentami. Zastanawiasz się zatem, jak to jest, że każda z nich wygląda na zdjęciach tak szczupło? Sekret tkwi właśnie w pozowaniu i stosowaniu pewnych trików. Chcesz wyglądać dobrze na fotografii ujmującej całą twoją sylwetkę? Ustaw się nieco bokiem, jedną nogę wysuń do przodu, a ciężar ciała przenieś na nogę z tyłu. Skieruj stopy w stronę fotografa i ładnie się uśmiechnij. Gotowe! Inna ciekawą propozycją jest pozycja baleriny, która jest bardzo prosta w wykonaniu. Skrzyżowane nogi wydają się na fotografii dużo smuklejsze niż w rzeczywistości. W takiej pozycji obróć delikatnie tułów, patrzą jednocześnie w stronę aparatu. Na takim zdjęciu będziesz wyglądać na wyższą i smuklejszą.

Jak robić dobre zdjęcia produktowe?

Samo ustawienie sylwetki to stanowczo za mało, aby zdjęcie wyglądało idealnie. Równie ważna jest mimika twarzy. Musi być ona dopasowana do klimatu całej fotografii. Trudno bowiem mówić o szczerym pełnym uśmiechu na tle mrocznej scenerii, bądź o smutnym wyrazie twarzy w zdjęciu oddającym wesoły i radosny klimat. Pozowanie za pomocą wyrazu twarzy należy zatem przetrenować dokładnie tak samo, jak pozowanie ciałem, czyli przed lustrem. I znowu robienie min do lustra może wyglądać nieco dziwnie, ale z pewnością pomoże Ci dobrze zapozować do zdjęcia. Pamiętaj o tym, że twoja twarz jest paletą emocji i to ty decydujesz, którą z nich chcesz uwiecznić na fotografii.

jak pozować do zdjęcia

Czego unikać podczas pozowania do zdjęć?

Podczas profesjonalnej sesji zdjęciowej pewnych rzeczy po prostu się nie robi. Jakich dokładnie? Rybek, dziubków i kaczuszek. Nawet najwięksi miłośnicy zwierząt muszą zrezygnować z imitowania swoich ulubionych stworzeń. Kilka lat temu zapanowała moda na wydymanie ust do zdjęcia, tak aby tworzyły one legendarny już dziubek. Nie wygląda to jednak ani profesjonalnie, a jedynie groteskowo. Mówiąc o pracy nad mimiką twarzy, należy mieć na uwadze naukę wyrażania emocji za jej pomocą, a nie tworzenie nienaturalnego wyrazu, który wyraża… Tak właściwie nie wiadomo co.

Ile zarabia fotograf?

Nawet najlepsza poza i wyraz twarzy mogą nie zostać w pełni oddane na fotografii, jeśli zdjęcie zrobione zostanie ze złej perspektywy. Robiąc selfie pamiętaj, aby nie unosić telefonu wysoko nad głowę, ani też nie robić zdjęć z dołu. Takie fotografie całkowicie zniekształcają zarówno twarz, jak i całe ciało. Będąc przy temacie selfie, jeśli zamierzasz samodzielnie wykonywać i obrabiać swoje zdjęcia, pamiętaj, aby nie przesadzić z różnego rodzaju filtrami i niepotrzebnymi obróbkami. Zostanie to bardzo łatwo wychwycone, przez co zdjęcie może zostać uznane za zbyt nienaturalne i groteskowe.

nowy wymiar zakupów motoryzacyjnych

FCG

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?