Komputery i Technologia

Jak współczesne rozwiązania technologiczne pozwalają monitorować jazdę w stylu eko?

Jak współczesne rozwiązania technologiczne pozwalają monitorować jazdę w stylu eko?

Możliwość monitorowania zachowań kierowców podczas jazdy ma bezpośrednie przełożenie na redukcję kosztów eksploatacji pojazdów oraz zwiększenie efektywności przedsiębiorstwa. Monitoring może dotyczyć między innymi stosowania się przez kierowców do reguł jazdy w stylu eko. Na czym one polegają? Dowiesz się z naszego artykułu.

Oszczędności i ekologia

Działalność wielu firm bazuje na mniejszej lub większej flocie pojazdów. Nowoczesne rozwiązania IT pozwalające monitorować wiele aspektów związanych z eksploatacją samochodów, w tym stosowanie się do zasad eco drivingu. Dzięki temu właściciele firm, na bazie pozyskanych danych, mogą wprowadzać rozwiązania, które przełożą się na większą rentowność przedsiębiorstwa, którego działalność opiera się w dużej mierze na transporcie drogowym. Ekonomiczna i ekologiczna jazda to też dbałość o środowisko naturalne poprzez zmniejszenie emisji zanieczyszczeń. Dzięki współczesnym rozwiązaniom technologicznym monitorowanie i zarządzanie nawet dużą flotą pojazdów jest niezwykle proste. Najnowsze technologie satelitarne umożliwiają między innymi monitorowanie faktycznego zużycia paliwa, niezwykle precyzyjną lokalizację GPS czy też dokładną analizę stylu jazdy kierowców i stosowanie się co zasad ekojazdy.

Pojęcie jazdy w stylu eko

Eco driving to inaczej zbiór pewnych zasad jazdy, które mają przełożenie między innymi na zużycie paliwa, bezpieczeństwo na drodze czy też zużycie mechanicznych części pojazdu. To z kolei ma bezpośredni wpływ zarówno na ochronę środowiska, jak i na oszczędności finansowe. Zasady jazdy w stylu eko powinny być stosowane przez wszystkich kierowców, którym na sercu leży dobro naszej planety jak i chcących zaoszczędzić trochę pieniędzy. Z ekonomicznego punktu widzenia, wdrożenie zasad eko jest niezwykle istotne dla profesjonalistów, których biznesy opierają się na flocie pojazdów codziennie przemierzających tysiące kilometrów. Oddalenie od siedziby firmy często utrudnia możliwość oceny i zmierzenia konkretnych zachowań kierowców. W takich sytuacjach niezastąpione będzie wdrożenie odpowiedniego systemu, który ułatwi zebranie i analizę poszczególnych danych związanych z jazdą kierowców.

Złote zasady ekologicznej i ekonomicznej jazdy

Wśród zachowań kierowców uchodzących za kanon jazdy w stylu eko uznaje się przede wszystkim trzymanie w miarę możliwości równego tempa jazdy i ograniczenie do minimum nagłych hamowań i przyspieszeń. Niezwykle ważna jest też umiejętność hamowania silnikiem, dzięki której możliwe jest ograniczenie spalania oraz zmniejszenie zużycia systemu hamulcowego. Bardzo istotna jest też umiejętność przewidywania sytuacji na drodze i przemyślana jazda, która umożliwia uniknięcie potencjalnie niebezpiecznych oraz generujących duże spalanie benzyny sytuacji. Dzięki zaawansowanym rozwiązaniom technologicznym możliwe jest monitorowanie oraz analiza danych na temat parametrów jazdy kierowców, których analiza może przyczynić się do znacznych oszczędności oraz zwiększenia rentowności firmy. Postaw na eco driving i zadbaj o środowisko oraz oszczędności dla siebie i swojej firmy.

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.