Dom i wnętrze

Urządzamy kącik zabaw dla dziecka

Gdy nasz maluszek rośnie, potrzebuje również coraz więcej przestrzeni do zabawy i nauki. Kilkulatek jest już na tyle samodzielny, aby bawić się bez pomocy rodziców, choć wciąż pod ich czujnym okiem. Jak zorganizować dla niego strefę zabawy w pokoju, aby była nie tylko bezpieczna, ale również atrakcyjna dla dziecka?

Wybierz idealne miejsce

Kącik zabaw powinien znajdować się w takim miejscu w pokoju, aby w pobliżu nie znajdowały się żadne niebezpieczne przedmioty, takie jak niezabezpieczone kontakty, ostre krawędzie mebli czy okno, które maluch może samodzielnie otworzyć. Warto również zadbać o to, aby miejsce to było wydzielone z dala od strefy odpoczynku dziecka, czyli jego łóżka, a także od przestrzeni służącej do nauki. W ten sposób nie będzie ono rozpraszało malucha podczas innych zasypiania czy uczenia się. Strefa do zabawy powinna być w jakiś symboliczny sposób zaznaczona, na przykład poprzez pomalowanie jej ścian na inny kolor. W ten sposób dziecko będzie wiedziało, że tylko tam jest miejsce na zabawę i rozrywkę, a pozostałe części pokoju służą innym celom. 

Podłoże

Ważnym elementem kącika zabaw jest bezpieczne podłoże. Najlepiej sprawdzi się wykładzina dywanowa lub specjalne maty antypoślizgowe. Podłoga w tej strefie powinna być pozbawiona fałdek, nierówności oraz śliskich elementów, które mogą spowodować upadek dziecka podczas zabawy, co grozi kontuzją lub zranieniem. W sklepach dostępne są również specjalne nawierzchnie amortyzujące, które stosowane są w bawialniach, które z powodzeniem możemy również zastosować w warunkach domowych. To rozwiązanie będzie jednak opłacalne w przypadku, gdy mamy dużą powierzchnię do zagospodarowania. 

Wyposażenie kącika zabaw

Akcesoria, które znajdą się w kąciku zabaw będą zależne od wieku dziecka oraz jego zainteresowań. W każdym przypadku sprawdzi się jednak stolik z krzesełkiem, przy którym maluch może siedzieć wykonując prace plastyczne czy konstruktorskie. Warto wybrać stolik okrągły, który pozbawiony jest kantów, najlepiej sprawdzają się te plastikowe, które są lekkie, łatwe w czyszczeniu i dziecko może samo przesunąć je czy przenieść na inne, dogodne miejsce. Kolejnym elementem kącika zabaw jest kosz oraz regał na zabawki. Tam dziecko powinno trzymać wszystkie swoje skarby, posegregowane według ustalonego klucza: w koszu znajdują się pluszaki, misie, klocki w worku, a na regale pozostałe zabawki. Regał powinien być przytwierdzony do podłoża lub do ściany, aby podczas ekspresyjnej zabawy nie przewrócił się na dziecko, co może skutkować poważnym urazem. 

Pozostałe akcesoria dobieramy zgodnie z tym, na ile mamy wolnej przestrzeni do zagospodarowania oraz co będzie atrakcyjne dla dziecka. Może to być mały domek dziecięcy lub tipi, które będą najlepszą “bazą” dla malucha lub mała zjeżdżalnia bądź tunel. Takie elementy będą prawdziwą atrakcją dla dziecka i jeśli tylko pozwala nam na to miejsce oraz finanse, podarujmy maluchowi tę odrobinę dziecięcego raju w jego własnym pokoju!

Ile to kosztuje?

Koszt aranżacji kącika dla dziecka będzie uzależniony od tego, jak dużo miejsca mamy do wypełnienia oraz w jakie elementy zamierzamy go wyposażyć. Mały kącik z podstawowym wyposażeniem (stolik, krzesełko, regał i kosz na zabawki) to koszt rzędu 500zł, natomiast jeśli chcemy dodatkowo kupić namiot czy inne atrakcje w postaci zjeżdżalni, musimy liczyć z się z co najmniej dwukrotnie wyższą kwotą. Producenci zabawek dla dzieci prześcigają się bowiem w wymyślaniu wygodnych i atrakcyjnych dla dzieci rozwiązań do domu, dlatego wybór takich akcesoriów jest ogromny. Warto jednak dobrze przemyśleć takie zakupy i wybrać tylko takie elementy, które faktycznie zapewnią dziecku frajdę na dłuższy czas i jednocześnie posłużą mu przynajmniej przez 2-3 lata. Jeśli jednak nie doszacowaliśmy inwestycji w kącik dla dziecka i zabrakło nam wolnych środków na zakup poszczególnych elementów jego wyposażenia, pomocna może być pożyczka 500zł, którą sfinansujemy tę inwestycję. Taką pożyczkę możemy wygodnie zaciągnąć przez internet, otrzymując pieniądze na konto nawet tego samego dnia. Pamiętajmy tylko o tym, aby spłacić ją w terminie i tym samym nie narażać się na ewentualne odsetki karne.

Aranżacja kącika dla dziecka to świetny pomysł na stworzenie maluchowi jego własnego placu zabaw, który będzie nie tylko służył rozrywce, ale pozwoli również poznawać otaczający świat i rozwijać wyobraźnię.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *