Strona główna
Technologia
Tutaj jesteś
Technologia Pompa ciepła monoblok

Pompa ciepła monoblok czy split? Poznaj najważniejsze różnice

Data publikacji 25 kwietnia 2024

Wymogi stawiane przez regulacje prawne. Rosnąca świadomość w zakresie zrównoważonych rozwiązań dla domu. Chęć obniżenia kosztów jego utrzymania. To przyczyny, dla których inwestorzy coraz częściej stawiają na pompę ciepła. Split i monoblok to dwa podstawowe rodzaje tego typu jednostek. Które z tych urządzeń będzie lepszym wyborem i pozwoli oszczędzić więcej?

Z jednej strony rosnące ceny węgla, gazu i oleju opałowego, z drugiej – perspektywa tzw. dyrektywy budynkowej i związanego z nią pakietu „Fit for 55”, który zakłada ograniczenie emisji w UE o minimum 55% do 2030 roku. To wszystko skłania inwestorów do zainteresowania się nowoczesnymi metodami ogrzewania, umożliwiającymi uwolnienie się od wysokich kosztów zakupu oraz negatywnego wpływu na środowisko tradycyjnych paliw kopalnych.

W tym kontekście, prym na rynku zrównoważonych rozwiązań grzewczych wiodą pompy ciepła. Aby zapewnić komfort termiczny we wnętrzach, nowoczesne urządzenia w aż 3/4 wykorzystują energię zawartą w powietrzu, a zaledwie w pozostałej 1/4 prąd pozyskiwany z sieci. Przyjmuje się, że koszt eksploatacji pompy ciepła monoblok lub split jest aż o połowę niższy, niż standardowego kotła gazowego, i to bez względu na sezon i panujące na zewnątrz temperatury.

Pompa ciepła split

Monoblok a splitjakie są różnice?

Postanowione: w naszym domu stanie pompa ciepła. Monoblok czy split? Oto jest pytanie! Jakie są między nimi zasadnicze różnice i które urządzenie wybrać? Rynek obfituje w mnogość różnych rozwiązań, a dobór odpowiedniej jednostki ma ogromne znaczenie nie tylko w kontekście funkcjonalności i wygody użytkowania, ale też ostatecznych kosztów eksploatacji urządzenia oraz jego dopasowania do specyfiki ogrzewanego budynku.

Podstawowa różnica między pompami split i monoblok polega na ich budowie – splity to jednostki dwusegmentowe, a monobloki mają konstrukcję jednosegmentową. Oznacza to, że urządzenie typu monoblok ma wszystkie elementy w jednej obudowie, natomiast pompa ciepła split jest podzielona na dwie jednostki: jedną zamontowaną w domu, drugą na zewnątrz. Poza budynkiem znajdują się kluczowe elementy niezbędne do pracy urządzenia, a w jego środku – grzałka elektryczna, pompa układu wodnego i skraplacz.

Monoblok a split - różnice

Pompa ciepła monoblok czy splitktóre urządzenie będzie lepsze?

Jak podkreślają eksperci, pod względem zużycia prądu, pomiędzy urządzeniami typu monoblok a split nie ma zasadniczych różnic. Podobnie ma się sprawa z obsługą tych urządzeń. Co nie mniej istotne, na jedne i drugie można też pozyskać dofinansowania do pomp ciepła.

Kupujący często zastanawiają się, którą jednostkę wybrać, monoblok a split, ale pod względem wydajności i funkcjonalności między tymi urządzeniami nie ma większych różnic – wyjaśnia Dariusz Stachura, Menadżer Produktu ds. Pomp Ciepła w firmie KAISAI. – Oba modele możemy z powodzeniem wykorzystywać do ogrzewania i chłodzenia pomieszczeń, a także do przygotowania ciepłej wody użytkowej. Nieważne, czy wybierzemy urządzenie typu split, czy monoblok, będziemy się cieszyć zrównoważonym i energooszczędnym, a przy tym cechującym się niską awaryjnością i bezpieczeństwem użytkowania systemem grzewczym dodaje.

Pompa typu split

Pompa ciepła split – najważniejsze zalety i zastosowanie

Dwusegmentowe pompy ciepła są przystosowane do pracy nawet w bardzo niskich zakresach temperatur i cechują się wysoką odpornością na zamarzanie. Urządzenie wymaga wydzielenia w budynku miejsca pod montaż jednostki wewnętrznej, która co prawda generuje pewne dźwięki, ale na co dzień nie przeszkadza bardziej, niż inne urządzenia domowe. W przypadku pompy ciepła Split Arctic, część zewnętrzną należy natomiast umiejscowić na uprzednio przygotowanym, betonowym postumencie, w odległości ok. 30 cm od ściany budynku. W razie potrzeby można ją w estetyczny sposób obudować, dzięki czemu łatwiej wkomponuje się w aranżację przestrzeni wokół nieruchomości. Należy jednak pamiętać o pozostawieniu dostępu do urządzenia dla potrzeb serwisowych, a także o zapewnieniu swobodnego przepływu powietrza wokół jednostki.

Podczas montażu jednostki split konieczne jest wykonanie specjalnego przepustu, w którym zostaną położone rury łączące oba moduły. Z uwagi na obecność czynnika chłodniczego, montaż urządzenia tego typu zawsze musi być wykonany przez specjalistę dysponującego uprawnieniami f-gazowymiwyjaśnia Dariusz Stachura. – Ponadto, należy zadbać o właściwą odległość między jednostkami. Dostosowuje się ją do ilości czynnika chłodniczego krążącego w układzie, ale ogólnie zaleca się, aby wynosiła od 6 do 8 metrów – dodaje.

Pompa typu monoblok

Urządzenie typu monoblok – mocne strony i typowe wykorzystanie

Dużą zaletą jednosegmentowej pompy ciepła typu monoblok jest jej łatwy montaż. Co więcej, zamknięcie wszystkich podzespołów w ramach jednej konstrukcji eliminuje ryzyko wycieku czynnika chłodniczego. Z tego też względu, do montażu urządzenia nie trzeba też specjalnych uprawnień.

Jeśli zaś chodzi o efektywność, to możliwości grzewcze pompy ciepła monoblok KAISAI nie odbiegają od tych gwarantowanych przez urządzenie dwusegmentowe. Tego typu pompę montuje się poza obrębem budynku, ale jej dokładne umiejscowienie nie jest tak istotne, jak ma to miejsce w przypadku splitów. Trzeba jednak pamiętać, że jednostka nie może być narażona na bezpośrednie działanie wiatru, gdyż wpływa on negatywnie na jej działanie. Lepiej też nie oddalać jej zbytnio od bryły domu, gdyż może się to wiązać z większymi stratami energii cieplnej.

– Pompy ciepła typu monoblok są przeznaczone przede wszystkim dla budynków, w których nie ma miejsca na montaż jednostki wewnętrznej, a priorytetem jest możliwie jak najszybsze uruchomienie systemu grzewczego – podkreśla Dariusz Stachura. – Monobloki świetnie sprawdzają się też do ogrzewania domów pozbawionych pomieszczeń gospodarczych – podsumowuje ekspert KAISAI.

Materiał zewnętrzny

Wyjątkowe samochody Porsche

FCG

Jako zespół redakcyjny z pasją do tematów takich jak biznes, finanse, dom, technologia, motoryzacja, lifestyle i zdrowie, z radością dzielimy się naszą wiedzą z czytelnikami. Naszym celem jest upraszczanie złożonych zagadnień, aby uczynić je przystępnymi i zrozumiałymi dla każdego.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?