Czy każdy plik firmowy można przechowywać w chmurze?
Data publikacji 20 grudnia 2022Chmura obliczeniowa to rozwiązanie, które cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Użytkowanie tego typu usług to liczne korzyści dla firm – w tym bezpieczne i wygodne przechowywanie danych. Czy wszystkie pliki można zapisać w ten sposób?
Chmura dla firm – co to jest?
Chmura dla firm to usługa, która pozwala na wykorzystanie zasobów serwerowych zewnętrznego dostawcy. Oprócz samego przechowywania danych możemy liczyć także na dostęp do dodatkowej mocy obliczeniowej, która pozwoli na sprawne wykonywanie nawet skomplikowanych obliczeń. Cloud to również szereg różnorodnych usług oraz dedykowane oprogramowanie – dzięki temu można sprawnie realizować różne zadania wykonywane przez przedsiębiorstwo. Na takie rozwiązania decyduje się coraz więcej firm: przeniesienie części infrastruktury do chmury internetowej pozwala nie tylko na zwolnienie pamięci urządzeń fizycznych czy redukcję kosztów. To też sprawdzony sposób na zapewnienie odpowiedniego bezpieczeństwa plików oraz ograniczenie ryzyka utraty danych wskutek ataku czy awarii.
Serwer w chmurze dla firm to narzędzie, które doskonale sprawdzi się podczas pracy zdalnej. Z użyciem takiego rozwiązania możemy bez problemu udostępniać zasoby użytkownikom, którzy będą mieli dostęp do danych niezależnie od tego, gdzie się znajdują. Jednocześnie można liczyć na spełnienie wszystkich wymogów dotyczących bezpieczeństwa – dotyczy to nie tylko przestrzegania przepisów o ochronie danych osobowych (m.in. RODO), lecz także dodatkowego szyfrowania plików przed przesłaniem ich na serwer.
Czy firmowe pliki są bezpieczne w chmurze?
Wiele firm, które chcą skorzystać z usług cloud, zadaje sobie pytanie, czy takie rozwiązanie na pewno zagwarantuje wystarczająco wysokie standardy bezpieczeństwa. Aby móc liczyć na odpowiednie wsparcie na tym polu, należy przede wszystkim stawiać na zaufanych usługodawców, którzy są w stanie zagwarantować skuteczną ochronę danych.
Istotne będą między innymi mechanizmy zabezpieczeń stosowane przez danego dostawcę. Kluczowe jest szyfrowanie plików przed przesłaniem na serwer, jednak to nie wszystko. Liczy się również stopień dostępności – najlepiej stawiać na firmy zapewniające zgodność ze standardem TIER III (infrastruktura dostępna przez 99,982% czasu). Dodatkowo należy zwrócić uwagę, czy centrum przetwarzania danych jest w odpowiedni sposób chronione przed zagrożeniami fizycznymi. Jeśli wszystkie z tych warunków są spełnione, możemy liczyć na sprawne zabezpieczenie firmowych danych – co więcej, będą one zabezpieczone znacznie lepiej niż w przypadku korzystania z lokalnej infrastruktury.
Serwer w chmurze dla firm – gdzie szukać tego typu usług?
Wybór firmy świadczącej usługi chmury internetowej to bardzo ważna decyzja – warto więc poświęcić chwilę na znalezienie odpowiedniego dostawcy. W Polsce usługi z tego zakresu oferuje m.in. INEA. Chmura dla firm tego przedsiębiorstwa spełnia wszystkie przedstawione wyżej wymogi dotyczące bezpieczeństwa – co więcej, klienci mają sporą swobodę pod względem skalowania usług i dostosowania ich do swoich potrzeb.
Opracowano na zlecenie partnera, tj. INEA