Strona główna
Biznes i Finanse
Tutaj jesteś
Biznes i Finanse

Zasiłek dla bezrobotnych w Holandii – niezbędne informacje

Data publikacji 27 lipca 2020

Wiele osób wyjeżdża za granicę państwa w celu poszukiwania lepszych warunków życia. Dość częstym kierunkiem jest Holandia, która oferuje atrakcyjne zarobki, a także satysfakcjonujące warunki pracy. W przypadku, gdybyśmy utracili tam pracę, mamy możliwość pobierania zasiłku dla bezrobotnych. Jak długo trzeba pracować, by otrzymać zasiłek w Holandii? Ile dokładnie wynosi? Kiedy powinniśmy złożyć podanie? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w tym artykule.

Jak długo trzeba pracować, żeby otrzymać zasiłek dla bezrobotnych?

O zasiłek mogą przede wszystkim ubiegać się osoby, które są legalnie zatrudnione w Holandii. Ważne jest również to, że muszą one zostać zwolnione przez pracodawcę. W przypadku kiedy sami postanowimy opuścić szeregi przedsiębiorstwa, zasiłek nam nie przysługuje. Uwzględniane jest także czy utrata stanowiska miała miejsce z winy pracownika, czy z winy podwładnego. Aby otrzymać zasiłek, konieczne jest przepracowanie co najmniej 26 tygodni w okresie 36 tygodni. Co ciekawe, nie jest istotne to, ile godzin przepracowaliśmy w tygodniu, a także u ilu pracodawców. Jeśli ten warunek zostanie spełniony, urząd pracy przyzna nam zasiłek o minimalnej kwocie na jedynie 3 miesiące.

Zasiłek dla bezrobotnych – ile wynosi?

Aby obliczyć zasiłek dla bezrobotnych, konieczna jest dokładna znajomość stawki dziennej. Przez pierwsze 2 miesiące każdemu przyznawane jest 75% dziennego wynagrodzenia. Aby łatwiej to zrozumieć, warto przytoczyć przykład. W przypadku, gdy zarabiamy dziennie 100€, to zasiłek, który otrzymamy, wynosi 75€. Od trzeciego miesiąca zasiłek spada do 70%. W przeliczeniu na polskie pieniądze jest to zdecydowanie wysoka kwota.

Kiedy złożyć podanie?

O zasiłek dla osób niepracujących można starać się tydzień przed tym, jak umowa zostanie rozwiązana. Po zakończeniu umowy w ciągu tygodnia należy zarejestrować się w urzędzie pracy. Co ważne, nie trzeba być zameldowanym w Holandii, jednak wymagany jest pobyt w tym kraju pod danym adresem. Należy jednak podkreślić, że oficjalny meldunek zdecydowanie ułatwia i przyspiesza procedurę, dodatkowo jesteśmy bardziej wiarygodni dla urzędu pracy. Może on w pewien sposób kontrolować czy przebywamy aktualnie w Holandii, dlatego wszelkie próby oszustwa mogą zostać udaremnione, co skończy się dla nas zdecydowanie niekorzystnie. Nie jest na szczęście istotne to, jak długo jesteśmy zameldowani. Przebywając w Polsce, nie można pobierać zasiłku w Holandii. Jeśli zależy nam na przeniesieniu zasiłku do Polski, należy dokonać specjalnego transferu.

Łóżko kontynentalne co to? Wyjaśniamy, czym różni się od tradycyjnego

FCG

Jako zespół redakcyjny z pasją do tematów takich jak biznes, finanse, dom, technologia, motoryzacja, lifestyle i zdrowie, z radością dzielimy się naszą wiedzą z czytelnikami. Naszym celem jest upraszczanie złożonych zagadnień, aby uczynić je przystępnymi i zrozumiałymi dla każdego.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?