Strona główna
Biznes i Finanse
Tutaj jesteś
Biznes i Finanse Rynek nieruchomości a COVID-19

Rynek nieruchomości a COVID-19

Data publikacji 9 listopada 2020

Jak pandemia koronawirusa wpłynęła na rynek nieruchomości? Okazuje się, że w wielu miejscach w Polsce ceny mieszkań nadal rosną – zwłaszcza na rynku wtórnym. Zmieniają się też preferencje Polaków – coraz więcej osób szuka mieszkań z ogródkiem lub planuje budowę lub kupno domu.

Rynek nieruchomości a koronawirus: zmiana trendów

Wpływ koronawirusa na rynek nieruchomości jest wyraźnie dostrzegalny. Konieczność stosowania się do rządowych obostrzeń i zachowywania dystansu społecznego sprawiły, że rośnie popularność nieruchomości położonych w pobliżu terenów zielonych. Osoby planujące zakup mieszkania coraz częściej zwracają też uwagę na to, czy do danej nieruchomości przynależy ogródek. Dużym zainteresowaniem cieszą się również mieszkania z dużymi, przestronnymi tarasami. Jest to jeden z trendów, który może przybierać na sile także w kolejnych latach.

Pandemia koronawirusa nie wpłynęła na znaczącą obniżkę cen nieruchomości

Wiele osób spodziewało się, że trwająca pandemia doprowadzi do spadku cen nieruchomości. W rzeczywistości ceny transakcyjne mieszkań (zwłaszcza na rynku wtórnym) stale rosną – m.in. w dużych ośrodkach miejskich. Potwierdzają to dane statystyczne Narodowego Banku Polskiego z II kwartału 2020 roku. W przypadku mieszkań z rynku pierwotnego zaobserwowano wprawdzie niewielkie (1-3 proc.) spadki cen mieszkań (m.in. w Warszawie), jednak nie jest to jednolity trend. W ośmiu dużych miastach (Bydgoszczy, Kielcach, Krakowie, Lublinie, Olsztynie, Poznaniu, Olsztynie i Zielonej Górze) ceny transakcje na rynku pierwotnym w II kwartale nieznacznie wzrosły. Nie należy zatem w najbliższej przyszłości spodziewać się znaczących spadków cen. Najbardziej prawdopodobny scenariusz zakłada względną stabilizację cen nieruchomości.

Rynek najmu: zmiana stawek najmu i czynszów

Z danych NBP wynika, że znacznie większe zmiany zaszły w średnich stawkach najmu i czynszów. Jeśli chodzi o średnie stawki najmu (zarówno ofertowe jak i transakcyjne), to spadły one w Warszawie i pozostałych sześciu największych miastach Polski. Prawdopodobnie ma to związek z mniejszym zainteresowaniem najmem mieszkania ze strony studentów, którzy od początku roku większość zajęć realizują w trybie zdalnym. To z kolei sprawia, że bardzo często decydują się na pozostanie w domu rodzinnym. Spadły też stawki czynszów w najmie długoterminowym. Warto jednak pamiętać, że wciąż inwestycja w nieruchomości jest uważana za znacznie bardziej opłacalną np. od inwestycji w lokaty czy obligacje skarbowe. Z tego samego względu nie należy spodziewać się znacznego spadku popytu na nieruchomości mieszkaniowe w najbliższej przyszłości.

Rynek nieruchomości a koronawirus: zmiany w prezentowaniu mieszkań

Warto zwrócić uwagę także na inną kwestię związaną z rynkiem nieruchomości. Obowiązujące obostrzenia wymusiły na sprzedających (zarówno na pośrednikach jak i sprzedawcach indywidualnych) skorzystanie z nowych form prezentacji mieszkania. Jedną z nich są tzw. wirtualne spacery, umożliwiające dokładne zapoznanie się z rozkładem i wyglądem mieszkania bez konieczności fizycznej obecności zainteresowanego kupnem. To prawdopodobnie kolejny trend, który będzie w przyszłości nabierał na sile.

Opracowanie: GetHome.pl

Łóżko kontynentalne co to? Wyjaśniamy, czym różni się od tradycyjnego

FCG

Jako zespół redakcyjny z pasją do tematów takich jak biznes, finanse, dom, technologia, motoryzacja, lifestyle i zdrowie, z radością dzielimy się naszą wiedzą z czytelnikami. Naszym celem jest upraszczanie złożonych zagadnień, aby uczynić je przystępnymi i zrozumiałymi dla każdego.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?