Dom

Zasłony — jak je dopasować do stylu wnętrza?

Zasłony — jak je dopasować do stylu wnętrza?

Właściwie dobrane zasłony mogą mieć ogromny wpływ na całość aranżacji wnętrza. Aby był on jednak pozytywny, należy je odpowiednio dopasować do pomieszczenia. Warto wziąć tutaj pod uwagę kilka czynników, takich jak jego wielkość i panującą w nim stylistykę, a także kolor ścian. Jak właściwie dopasować zasłony do wnętrza? Podpowiadamy. 

Dobór zasłon do koloru ścian

Zasłony mają ogromny wpływ na wygląd całego pomieszczenia, lecz muszą być dobrane w taki sposób, aby korespondowały z kolorystyką wnętrza. W większości przypadków nie powinny mieć takiej samej barwy jak farba. Zawsze warto postawić na model o ciemniejszym, bądź jaśniejszym odcieniu. Dodatkowo ciepłe kolory optycznie pomniejszają, a zimne powiększają. Tę właściwość można wykorzystać, zwłaszcza posiadając niewielkie lub zbyt przestronne mieszkanie.  

Ze względu na to, że od kilku lat panuje trend na ściany w neutralnych kolorach bieli, beżu czy szarości w takich wnętrzach świetnie sprawdzą się zasłony niemal w każdym odcieniu. Z powodzeniem można wybrać te delikatnienie różowe, brązowe, ecru, a nawet białe, aby całość pomieszczania prezentowała się harmonijnie. 

Żeby nadać wnętrzu mocniejszego akcentu kolorystycznego, warto kupić zasłony o wyrazistym odcieniu: turkusu, granatu lub żółci. Można postawić też na materiały strukturalne, lub z delikatnym połyskiem. Na tle neutralnych ścian pięknie prezentować będą się również wzorzyste modele. 

Zasłony do minimalistycznych i nowoczesnych wnętrz

Dobierając zasłony do minimalistycznych i nowoczesnych wnętrz, można zestawić je na zasadzie kontrastu lub podobieństwa. Zazwyczaj w takich pomieszczeniach dominują proste linie i stonowana paleta barw. Dlatego sprawdzą się tu zarówno modele w jasnych, neutralnych kolorach jak i te z pewną dozą awangardy lub delikatnymi elementami dekoracyjnymi.  

Na zasadzie kontrastu można wybrać zasłony w kolorach nawiązujących na przykład do pory roku. Wiosną warto postawić na zieleń, latem na róż, jesienią na żółć, a zimą na błękit. Decydując się na tego typu aranżacje, dobrze jest jednak taki akcent kolorystyczny wprowadzić również w innym miejscu pokoju, na przykład w postaci poszewek na poduszki, narzuty, czy drobnych elementów dekoracyjnych.

Zasłona do klasycznych wnętrz

Styl klasyczny uznawany jest za ponadczasowy, ponieważ w takich pomieszczeniach dominują wysokiej jakości materiały i umiar w zastosowanych dodatkach. Mogą one też nawiązywać do minionych epok i stylów. Dlatego jeżeli posiadamy już bogato zdobione meble, warto wówczas zasłony dobrać w taki sposób, aby były dla nich jedynie tłem. Nie oznacza to jednak, że musi to być odcień bieli czy beżu, możemy postawić na bardziej oryginalny kolor, jednak powinien być on stonowany. Świetnie pasują tutaj również delikatne wzory, na przykład kwiatowe.

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.