Pożyczki online a zdolność kredytowa – czy trzeba ją mieć?
Data publikacji 12 listopada 2020Pożyczki online są dużo łatwiejsze do dostania niż kredyt w banku, bo firmy pożyczkowe mają mniej restrykcyjne wymagania. Musisz jednak pamiętać, że zdolność kredytowa również jest potrzebna przy wnioskowaniu o pożyczkę. Czym jest zdolność kredytowa, co na nią wpływa i jak samemu możesz ją poprawić? Podpowiadamy!
Zdolność kredytowa to ocena analityków banku lub firmy pożyczkowej, czy w swojej obecnej sytuacji finansowej będziesz w stanie spłacać kwotę, o którą wnioskujesz. Zdolność kredytową bada się przy każdym produkcie, gdzie dana instytucja pożycza Ci pieniądze. Są to więc kredyty hipoteczne, kredyty gotówkowe, kredyty ratalne, karty kredytowe, limity w koncie, ale i pożyczki online.
Zdolność kredytowa – co się na nią składa?
Na zdolność kredytową mają wpływ wszystkie aspekty, które składają się na Twoją sytuację finansową. Banki i firmy pożyczkowe mają algorytmy, które oceniają, jaka osoba statystycznie najlepiej spłaca kredyty, a jaka najczęściej ma z tym problem. Wpływ na zdolność kredytową mają następujące czynniki:
- wiek – statystycznie najlepiej spłacają zobowiązania osoby w szczycie swojej aktywności zawodowej, czyli w wieku od 25 do 45 lat, większe problemy mają młodsi lub seniorzy,
- wysokość dochodów – im wyższe dochody, tym lepiej (brane pod uwagę są tylko te udokumentowane),
- miejsce zatrudnienia – najlepiej, aby była to stabilna firma z długim stażem na rynku, przez co mniejsze jest ryzyko, że będzie miała problemy z wypłacalnością,
- staż pracy – im dłużej pracujesz w danym miejscu, tym lepiej, liczy się również ogólny staż zawodowy,
- forma uzyskiwania dochodów – najbardziej preferowana przez banki jest umowa o pracę na czas nieokreślony, gdy starasz się o pożyczki online, bez problemu je dostaniesz również, gdy pracujesz na umowie zlecenie lub o dzieło, prowadzisz własną działalność, dostajesz emeryturę, rentę lub stypendium naukowe,
- historia kredytowa – im więcej terminowo spłaconych zobowiązań, tym lepiej, szansę na pożyczkę zmniejszają zaległości w spłacie rat, ale też zupełny brak historii kredytowej,
- posiadane zobowiązania – zgodnie z Rekomendacją Komisji Nadzoru Finansowego Twoje raty nie powinny przekraczać połowy miesięcznych zarobków,
- stan cywilny – statystycznie lepiej zobowiązania spłacają bezdzietne małżeństwa niż single,
- posiadany majątek – możesz również zostać zapytany o posiadane mieszkanie lub samochód, co pomoże ocenić kredytodawcy, jak w przeszłości zarządzałeś swoimi pieniędzmi,
- liczba osób na utrzymaniu – im więcej osób żyje z Twojej pensji (np. żona, dzieci, rodzice), tym szansa na kredyt się zmniejsza.
Więcej informacji będzie potrzebował od Ciebie bank, gdy będziesz wnioskował o kilkaset tysięcy kredytu hipotecznego, mniej, gdy interesują Cię pożyczki online na kilkaset złotych czy kilka tysięcy.
Stopień szczegółowości badania oceny zdolności kredytowej w dużej mierze zależy od instytucji jak i od wnioskowanej kwoty.
Kalkulator zdolności kredytowej – jak sprawdzić, jaką kwotę pożyczki online dostaniesz?
Czy można samemu sprawdzić, jaką aktualnie masz zdolność kredytową? Kalkulator, który jest dostępny na wielu stronach internetowych pomoże Ci to oszacować. Wystarczy wpisać tylko swoje miesięczne dochody i zobowiązania, a narzędzie przeliczy, na jaką kwotę finansowania możesz liczyć.
Warto jednak pamiętać, że ostateczną informację, na jakie kredyty czy pożyczki online Cię stać, możesz otrzymać tylko w banku albo w firmie pożyczkowej.
Każde badanie zdolności kredytowej wiąże się z wysłaniem zapytania do Biura Informacji Kredytowej. Jeśli dostaniesz odmowną decyzję w jednej instytucji, to kolejna, do której zwrócisz się o pożyczkę, to zobaczy. Dlatego nie warto pytać na raz w wielu bankach czy firmach, bo może to wpłynąć na ostateczne przekreślenie szansy na finansowanie.
Szybka pożyczka bez sprawdzania zdolności kredytowej
Żaden bank nie udzieli Ci kredytu, jeśli wcześniej nie zweryfikuje Twojej zdolności. A czy szybka pożyczka bez sprawdzania zdolności kredytowej jest dostępna? Zdarzają się jeszcze takie firmy, ale powinieneś wiedzieć, że pożyczanie w nich nie jest zbyt bezpieczne.
Jeśli analitycy nie zweryfikują tego, czy będziesz w stanie spłacać pożyczkę, to narażają Cię na to, że wpadniesz w spiralę zadłużenia. Długi będą wyższe niż Twoje zobowiązania, a z takiej sytuacji naprawdę trudno wyjść. Lepiej więc temu zapobiegać i zdecydować się na firmę pożyczkową, którą weryfikuje zdolność kredytową.
Zdolność kredytowa – dlaczego ją sprawdzamy?
W Aasa Polska sprawdzamy zdolność kredytową w trosce o Twoje bezpieczeństwo finansowe. Kierujemy się zasadami odpowiedzialnego pożyczania i nie przyznamy pożyczki online osobie, która nie będzie w stanie jej spłacać.
Warto oczywiście wiedzieć, że proces analizy zdolności jest u nas szybszy, prostszy i bardziej przyjazny niż w banku. Nie mamy również tak restrykcyjnych wymagań. Jeśli więc w banku z jakiegoś powodu uzyskałeś decyzję odmowną, ale posiadasz regularne dochody, a Twoja historia kredytowa jest pozytywna, to możesz u nas starać się o pożyczki online.
Jak poprawić zdolność kredytową?
W przypadku odmownej decyzji przyczyna może leżeć nie w polityce banku czy firmy pożyczkowej, ale w Twojej sytuacji finansowej. Możesz jednak spróbować kilku sposobów, które pozwolą Ci w krótkim czasie poprawić zdolność kredytową:
- Poszukaj dodatkowego zajęcia – nawet kilkaset złotych dochodu więcej jest na wagę złota.
- Spłać niepotrzebne zobowiązania – jeśli masz kartę kredytową, z której nie korzystasz, to lepiej z niej zrezygnować. A gdy masz kilka kredytów, warto zastanowić się nad ich konsolidacją, co obniży łączną miesięczną ratę.
- Zadbaj o historię kredytową – jeśli wcześniej nie miałeś żadnego produktu kredytowego, to warto np.wziąć sprzęt na raty i regularnie go spłacać, aby móc pokazać kredytodawcy, że jesteś rzetelnym płatnikiem.
- Zrezygnuj z niepotrzebnych wydatków – jeśli wciąż płacisz abonament za telefon, który leży w szufladzie albo za Netflixa, którego nie oglądasz, to najwyższy czas z tego zrezygnować.