Biznes i Finanse

Pora na zakup aparatu do vlogowania

Pora na zakup aparatu do vlogowania

Coraz popularniejsze jest vlogowanie, czyli nagrywanie filmów i wstawienie ich do Internetu. Najczęściej wybieranym serwisem jest oczywiście YouTube, na którym pojawiają się codziennie setki plików wideo. Ostatnio często wybieraną formą wchodzenia w interakcje z widzami stało się streamowanie, czyli transmisja na żywo z chatem, dzięki któremu użytkownicy mogą zadawać pytania, a youtuber na bieżąco na nie odpowiadać. Niektórzy nagrywają dobrej jakości smartfonem, ale zdecydowanie lepiej sprawdzi się porządna kamera do nagrywania. Przy jej wyborze należy mieć na uwadze kilka istotnych kwestii, aby dokonać dobrego zakupu.

Jak wybrać aparat do vlogowania?

Obecnie można przebierać w kamerach do nagrywania, dzięki czemu każdy znajdzie dla siebie coś odpowiedniego. Istotne będzie to, aby mieć na uwadze przeznaczenie sprzętu, swoje indywidualne potrzeby, preferencje i możliwości finansowe. Dobrej jakości aparat wymaga niemałych nakładów finansowych, dlatego trzeba dobrze przemyśleć swój wybór. Będzie to jednak długoterminowa inwestycja, narzędzie nie tylko do zabawy, ale też do pracy. Nagrywanie filmów i wstawanie ich do Internetu stało się popularnym sposobem na zarabianie pieniędzy. Swoje pliki wideo można zmonetyzować, nawet jeśli dotyczą opowiadania o swoim życiu codziennym. Vlogi cieszą się ogromną popularnością, widzowie chcą je oglądać, szczególnie jeśli dotyczą ich ulubionego Youtubera. Warto wobec tego zadbać nie tylko o ciekawy content, ale też wysokiej jakości sprzęt do nagrywania. Cena kamery jest oczywiście ważna, ale nie powinna być kluczowym wyznacznikiem przy zakupie. Zdecydowanie ważniejsze będzie to, w jakie funkcjonalności zostało wyposażone urządzenie.

Wybierając aparat do vlogowania, powinno się zwrócić uwagę na to, czy ma ekran odchylany od 180 stopniu, co ułatwi kadrowanie. Kolejną kwestią jest szeroki obiektyw, za optymalny parametr uznaje się 24 mm. Kamera powinna mieć wejście mikrofonowe, szczególnie jeśli nagrywa się na zewnątrz. Wymaga to podłączenia dodatkowego mikrofonu, bo wbudowany będzie po prostu zbyt słaby. Nie ma niczego gorszego od filmu, na którym nie słychać tego, co mówi nagrywająca go osoba. Zawsze trzeba wobec tego zwracać uwagę na to, czy w aparacie znajduje się wejście jack 3,5 mm. Każdemu vlogerowi przyda się aparat z szybkim autofocusem, co przełoży się na oszczędność czasu i mniej stresu. Niezwykle denerwujące jest stanie i czekanie na wyostrzenie się obrazu. Jeśli będzie niewyraźny, jakość vloga bardzo na tym ucierpi. Zobacz również: https://fcg.com.pl/bloger-jako-zawod-jak-zarobic-na-prowadzeniu-bloga/.

Na za zwracać uwagę, wybierając aparat do nagrywania?

W przypadku vlogowania nie sprawdzi się profesjonalna lustrzanka o dużych gabarytach. Noszenie jej ze sobą jest bardzo problematyczne. Lepiej rozejrzeć się za czymś mniejszym. Oczywiście duże aparaty są bardziej rozbudowane, przez co można liczyć na profesjonalną jakość, jednocześnie są nieporęczne. Zdecydowana większość vlogerów ceni sobie kompaktowe kamery, które można schować do kieszeni w każdej chwili i po problemie. Nie brakuje w sprzedaży poręcznych aparatów, które nie zabierają wiele miejsca w plecaku, a oferują świetną jakość obrazu. Istotne będzie to, aby filmować w jakości co najmniej Full HD, chociaż coraz więcej osób decyduje się na kręcenie vlogów w 4K. Przy wyborze aparatu do vlogowania powinno się mieć na uwadze to, czy został wyposażony w niezwykle praktyczną funkcję slow motion. Świetne efekty można uzyskać właśnie za pomocą spowolnionego obrazu. Warto mieć wobec tego zawsze na uwadze to, z jaką konkretnie prędkością jest w stanie nagrywać dane urządzenie.

Przy wyborze kamery do nagrywania, powinno się mieć na uwadze kwestię stabilizacji kadru w obiektywie lub matrycy. Tanie urządzenia nie są w ogóle wyposażone w stabilizację, dlatego warto dołożyć trochę pieniędzy i wybrać bardziej funkcjonalny model. Najlepszym rozwiązaniem będzie pięcioosiowa stabilizacja matrycy, ale wiąże się to oczywiście z wyższymi kosztami zakupu. Jeśli aparat jest pozbawiony stabilizacji, to można zainwestować w gimbala. Jeżeli komuś zależy na uzyskaniu świetnego obrazu, to warto wybrać bezlusterkowca, do którego trzeba niestety dokupić obiektyw. W kompakcie jest już szeroki kadr i szybkie zoomowanie, co dla wielu osób będzie w pełni wystarczające. Dla bardziej zaawansowanych vlogerów najlepszym rozwiązaniem jest aparat z wymienną optyką, czyli z możliwością zmiany obiektywów.

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.