Strona główna
Biznes i Finanse
Tutaj jesteś
Biznes i Finanse Kredyt samochodowy a leasing

Kredyt samochodowy a leasing – czym się różnią?

Data publikacji 13 czerwca 2023

Co charakteryzuje kredyt samochodowy, a czym wyróżnia się leasing? Która forma finansowania jest lepsza – o ile w ogóle którąkolwiek można tak określić? Sprawdź, co musisz wiedzieć o leasingu i kredycie samochodowym.

Leasing i kredyt samochodowy – czym się różnią?

Poszukując sposobów na finansowanie zakupu pojazdu, masz do wyboru kilka możliwości – najczęstszą decyzją jest kredyt samochodowy lub leasing. Nie da się ukryć, że oba warianty różnią się wieloma elementami, ponadto samych tylko kredytów i leasingów jest co najmniej kilka typów. Wśród kredytów najpopularniejszy jest kredyt celowy, za pomocą którego możesz nabyć zarówno nowe, jak i używane auto. Ważne jest też to, że kredyt samochodowy musi być spożytkowany na zakup konkretnego auta zawartego we wniosku. Przy zaciąganiu kredytu istotne jest także posiadanie wysokiej zdolności kredytowej oraz dobrej historii kredytowej w BIK.

Przy kredytach celowych, takich jak kredyt hipoteczny lub kredyt samochodowy, wymagane jest zabezpieczenia, którym może być np. zastaw rejestrowy, cesja praw z polisy AC, depozyt karty pojazdu czy przewłaszczenie na zabezpieczenie. Jeżeli zaciągasz kredyt samochodowy na auto używane, okres spłaty będzie uzależniony od wieku pojazdu. Ponadto niektóre banki mogą nie udzielać kredytów na zakup samochodów starszych niż np. 10 lat lub starszych niż 14 lat w dniu spłaty ostatniej raty.

Leasing to natomiast zupełnie inna forma finansowania, która zresztą może obejmować nie tylko samochody, ale też inne pojazdy mechaniczne czy nawet nieruchomości. Poprzez podpisanie umowy leasingowej, finansujący udziela klientowi zezwolenia na korzystanie z samochodu lub innego przedmiotu leasingu, co odbywa się w zamian za ustalone opłaty, które nazywane są ratami. Bardzo ważne jest to, że przez cały okres trwania umowy leasingowej właścicielem przedmiotu leasingu jest firma leasingowa. Po zakończeniu umowy leasingobiorca może wykupić samochód po przystępnej cenie – choć należy pamiętać, że wyróżnia się kilka form leasingu, każda z nich różni się od pozostałych swoimi parametrami i zasadami wykupu.

Co wybrać – kredyt samochodowy czy leasing?

Na postawione w ten sposób pytanie nie da się udzielić jednoznacznej i ostatecznej odpowiedzi, wszystko zależy od Twojej indywidualnej sytuacji i preferencji. Mimo to można wyróżnić pewne sytuacje, w których zwykle korzystniejszy jest kredyt lub leasing. Zatem kredyt samochodowy powinien być lepszym rozwiązaniem w przypadku osób fizycznych, a także w sytuacji, gdy nabywca jest w 100% zdecydowany na całkowity zakup pojazdu, a nie tylko jego wynajem. Ponadto kredyt może być opłacalny, jeśli potencjalny kupujący posiada wysoką zdolność kredytową oraz dobrą historię w BIK, nie obawia się procedur i formalności i chce jak najmniej zapłacić za usługę finansową. Leasing natomiast polecany jest przede wszystkim osom, które prowadzą działalność gospodarczą. Ponadto leasing pozwala na doskonałe dopasowanie kosztów do optymalizacji podatkowej. Jeśli nie masz pewności co do wykupu danego auta na stałe, leasing również będzie bardzo korzystny – to w końcu pewnego rodzaju „wynajem auta”.

Warto raz jeszcze powtórzyć – każdy powinien sprawdzić obie formy finansowania w swojej indywidualnej sytuacji i wybrać tę lepszą dla siebie. Gdyby jedna z form miała znaczącą przewagę nad drugą, ta słabsza i mniej korzystna po prostu szybko zniknęłaby z rynku. Jeżeli nie masz wątpliwości co do tego, co wybrać, możesz skonsultować się z doradcą. Wiele informacji poznasz również na stronie https://samochodowy-kredyt247.pl/.

Źródła:

  1. https://direct.money.pl/artykuly/porady/leasing-czy-kredyt,87,0,1807703
  2. https://leasingpolski.pl/blog/leasing-czy-kredyt-jakie-sa-roznice
  3. https://www.totalmoney.pl/artykuly/91898,leasing,co-rozni-kredyt-samochodowy-od-leasingu,1,1
  4. https://finanse.rankomat.pl/poradniki/sie-bardziej-oplaca-leasing-kredyt-samochod/

Opracowano na zlecenie partnera Santander Consumer Bank.

Pielęgnacja skóry dojrzałej

FCG

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?