Motoryzacja i Transport

Jak zadbać o bezpieczeństwo na motocyklu?

Jak zadbać o bezpieczeństwo na motocyklu?

Jazda motocyklem to pasja wielu fanów motoryzacji. Mknięcie jednośladem po drogach przynosi wiele radości i niezapomnianych chwil, podczas których czuje się niezwykłą wolność. Podczas każdej przejażdżki warto jednak zadbać o prawidłowe wyposażenie i ubiór, który ma chronić twoje ciało przed ewentualnymi nieprzewidzianymi zdarzeniami. Jednym z podstawowych elementów towarzyszących motocyklistom jest zbroja motocyklowa. Zbroje motocyklowe to specjalnie stworzone odzienie wierzchnie mające na celu zapewnienie jak najwyższego poziomu bezpieczeństwa uczestnika ruchu drogowego, który porusza się na jednośladzie. 

  • Buzery motocyklowe – ochrona klatki piersiowej
  • Zbroja motocyklowa – na co zwrócić uwagę
  • Rozmiar uniwersalny – jak dopasować zbroje motocyklową do użytkownika
  • Pełne bezpieczeństwo podczas jazdy – czy tylko kask i zbroja są istotne?

Buzery motocyklowe – ochrona klatki piersiowej

Dołączając do ruchu drogowego należy mieć na uwadze bezpieczeństwo swoje i innych uczestników. O ile przepisy regulują konieczność zakładania kasku podczas każdej przejażdżki, nie ma mowy o ochronie pozostałych części ciała. W związku z tym o pozostałe części ubioru ochronnego musisz zadbać sam i wykorzystywać je za każdym razem. Pamiętaj, że w przeciwieństwie do samochodu – który jest obudowany z każdej strony – w przypadku motocykla podczas nawet delikatnego upadku swoim ciałem uderzasz bezpośrednio o asfalt, bez jakiejkolwiek amortyzacji. Wykorzystanie zbroi motocyklowej może skutecznie zadbać o ochronę klatki piersiowej, barków oraz pleców. 

Buzer to ochraniacz w postaci plastikowej kamizelki mającej na celu ochronę całego korpusu. Ochraniacze wykonane są z ultralekkiego materiału, co pozwala na swobodne manewrowanie pojazdem w trakcie użytkowania oraz nie dodaje dodatkowego obciążenia, tak istotnego w przypadku jednośladów. Dodatkowe otwory zapewniają wysokiej jakości wentylację nie powodując nieprzyjemnych odczuć podczas jazdy. O ile przód buzera wykonany jest z twardej płyty pokrytej wyściółką, to tył został zrobiony z nieco bardziej miękkiego materiału, który umożliwia idealne dopasowanie kamizelki do pleców użytkownika. Wszystkie odzienia ochronne charakteryzują się niezwykłą łatwością i szybkością zakładania oraz dopasowaniem niekrępującym ruchów. 

Zbroja motocyklowa – na co zwrócić uwagę

Poszukując idealnej zbroi motocyklowej chroniącej klatkę piersiową, kręgosłup i brzuch, warto zwrócić uwagę na jakość wykonania oraz materiał. W przeciwieństwie do buzerów, zbroje motocyklowe wykonane są z nieco cięższego materiału, co wcale nie przekłada się na dyskomfort podczas użytkowania. Stworzone na siatce i mają niezwykle szerokie zastosowanie. Oprócz zakładania ochraniacza podczas jazdy motocyklem zbroja doskonale sprawdzi się podczas zimowych wypadów na stoki narciarskie oraz podczas jazdy na quadzie lub skuterze śnieżnym. 

System regulacji, zastosowany w kurtce ochronnej pozwala na dokładne dopasowanie poszczególnych części do ciała. Dzięki temu klatka piersiowa oraz pas biodrowy będą szczelnie otulone, a w razie uderzenia zbroja motocyklowa przejmie całą siłę minimalizując ryzyko jakichkolwiek uszkodzeń. Ochraniacz najczęściej wykonany jest na siatce nośnej o małym oczku oraz dodatkowo posiada wentylowane ochraniacze zapewniając odpowiedni przepływ powietrza. Co więcej, specjalne połączenie przedniej części zbroi z tyłem mającym na celu ochronę pleców zapewnia niezwykłą stabilizację.

Rozmiar uniwersalny – jak dopasować zbroję motocyklową do użytkownika 

Czy chcąc dokonać zakupu zbroi motocyklowej warto zwracać uwagę na rozmiary? Uniwersalny rozmiar nie istnieje. Oczywiście ściągacze, czy system regulacji zastosowany w każdym typie ochraniacza umożliwia szczelne dopasowanie odzienia do sylwetki, jednak wszystko może odbywać się w zakresie konkretnych rozmiarów. Tak, jak należy prawidłowo dopasować opony do twojego motocykla, tak samo odzież ochronna musi być dopasowana do użytkownika. Jest to niezwykle istotne ze względu na prawidłowe funkcjonowanie elementów ochronnych zastosowanych w produkcie. 

Biorąc pod uwagę duże możliwości zastosowania zbroi motocyklowej na rynku dostępne są rozmiary nie tylko od S do XXL, ale także opcje junior, które pozwalają na odpowiednio ubiór dzieci i nastolatków, chociażby podczas zimowych szaleństw na nartach. 

Pełne bezpieczeństwo podczas jazdy – czy tylko kask i zbroja są istotne?

Wyposażenie mające na celu zapewnienie ochrony ciała podczas jazdy na jednośladzie jest niezwykle istotne. Oprócz odpowiedniego kasku i zbroi motocyklowej warto zwrócić uwagę na dobór takich elementów jak buty, rękawiczki, dodatkowe ochraniacze kolan i łokci. Im wyższy poziom bezpieczeństwa w postaci zastosowania pojedynczych elementów ochronnych, tym wyższa ochrona redukująca ewentualne uszkodzenia ciała podczas upadku. 

Decydując się na zakup wybieraj wysokiej jakości produkty rekomendowane przez topowych producentów. Każdy dodatkowy element może uchronić cię w trakcie nieprzewidzianych zdarzeń, dlatego chroń swoje ciało nie tylko na długich trasach, ale także w trakcie krótkich przejażdżek. 

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.