Biznes i Finanse

Zniżki OC – wszystko, co musisz o nich wiedzieć

Zniżki OC – wszystko, co musisz o nich wiedzieć

Zniżki OC to temat, który w szczególności interesuje każdego kierowcę. Obowiązkowe ubezpieczenie musi bowiem wykupić każdy, kto posiada samochód, a wysokość składki nierzadko przyprawia o zawrót głowy, zwłaszcza jeśli chodzi o młodych kierowców. Co warto wiedzieć o zniżkach OC?

Za co można otrzymać zniżki OC?

Na początek warto wyjaśnić, za co właściwie można otrzymać zniżki OC oraz na jakich warunkach są one przyznawane. Otóż zniżki naliczane są za bezszkodową jazdę. W teorii każdy rok jazdy bez wypadku to 10% zniżki, zatem po około 6 latach można otrzymać pełny ich pakiet. Niemniej jednak w praktyce nie istnieją przepisy, które regulowałyby system naliczania zniżek, dlatego też każde towarzystwo ubezpieczeniowe ma własne sposoby na ich wyliczanie, a także przenoszenie z innych ubezpieczalni. Zniżki OC nie są przyznawane bezterminowo, o czym powinni w szczególności pamiętać kierowcy mający przerwę w prowadzeniu samochodu. Niestety można je także stracić, co ma miejsce wskutek spowodowania szkody na drodze. Tutaj jednak, podobnie jak w przypadku naliczania zniżek, nie obowiązuje jednolity system, bowiem każde towarzystwo we własnym zakresie określa procent, o jaki wzrośnie składka kierowcy. Niektórzy ubezpieczyciele podnoszą składkę o 10-20% za każdą szkodę, inni już po 3 szkodach wyliczają składkę na poziomie 200% podstawy.

Jak zniżki OC wpływają na wysokość składki?

Im większą zniżkę wypracuje właściciel pojazdu, tym niższą składkę OC zapłaci – tak jest w teorii, jednak w praktyce możemy mieć do czynienia z nieco inną sytuacją. Rzeczywiście młodzi kierowcy, którzy nie są uprawnieni do żadnych zniżek, płacą najwyższe składki OC. Natomiast nie oznacza to, że kierowca, który ma prawo do 40%, zapłaci więcej niż ten, który jest uprawniony do 60% zniżek. Wiele zależy tutaj od polityki poszczególnych towarzystw ubezpieczeniowych. Z tego też powodu tak trudno jest znaleźć OC w dobrej cenie, także doświadczonym kierowcom. Najlepszym sposobem jest porównywanie poszczególnych ofert, gdyż pozwala to wybrać najkorzystniejszą z finansowego punktu widzenia propozycję. Możesz to zrobić, wyszukując najtańsze ubezpieczenie OC na Compero.pl. Warto także sprawdzić ogólne warunki ubezpieczenia, a więc w jakich przypadkach i w jakim stopniu można stracić zniżki.

W jaki sposób sprawdzić wysokość zniżek OC?

Istnieje kilka sposobów na to, aby sprawdzić, jakie zniżki OC nam przysługują. Kierowcy mogą:

  • zwrócić się do swojego ubezpieczyciela z prośbą o wydanie zaświadczenia o przebiegu ubezpieczenia komunikacyjnego,
  • pobrać zaświadczenie o przebiegu ubezpieczenia ze strony Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego,
  • sprawdzić informacje o zniżkach na ostatniej polisie OC.

Co jeszcze warto wiedzieć o zniżkach OC?

Wydawałoby się, że zniżki OC na samochód można wypracowywać jedynie będąc właścicielem bądź współwłaścicielem pojazdu. Niemniej jednak niektórzy ubezpieczyciele uwzględniają także zniżki, które zostały przyznane, gdy auto było ubezpieczone za granicą bądź w ramach umowy leasingu. Co ciekawe, towarzystwa ubezpieczeniowe mogą też przyjąć do umowy OC zniżki wypracowane przez współmałżonka kierowcy, choć nie jest to częstą praktyką. Z drugiej strony – większość towarzystw ubezpieczeniowych uwzględni zniżki, które zostały wypracowane, jeśli właściciel pojazdu wcześniej ubezpieczał motocykl, quad czy ciągnik. Ubezpieczyciele stosują własną politykę wobec kierowców, którzy mają dłuższą przerwę w prowadzeniu pojazdu, na przykład na skutek nieposiadania samochodu. Nie zawsze zniżki przepadają całkowicie – czasami uwzględniane są one w pewnej wysokości.

Artykuł sponsorowany

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.