Strona główna
Biznes i Finanse
Tutaj jesteś
Biznes i Finanse Długi widoczne w rejestrze KRS – co warto wiedzieć?

Długi widoczne w rejestrze KRS – co warto wiedzieć?

Data publikacji 10 maja 2023


Od 1 grudnia 2020 r. w Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS) widnieją dane o dłużnikach niewypłacalnych. Ujawnieniu podlegają jednak tylko długi na kwotę nie mniejszą niż 2.000 złotych.

W KRS znajdziemy istotne informacje na temat dłużników i zadłużenia. Pozwolą one na dokładne zweryfikowanie danych o zobowiązaniach.

Jakie dane o dłużnikach zawiera KRS?

W KRS, jeśli chodzi o osoby fizyczne, znajdziemy takie dane jak nazwiska, imiona i PESEL, a w przypadku podmiotu – nazwę, siedzibę i adres, numer REGON i jeśli podmiot jest zarejestrowany w KRS – także ten numer. Jeśli chodzi zaś o sam przedmiot zadłużenia, w tym rejestrze widnieje:

– podstawa wpisu wraz z sygnaturą akt sprawy upadłościowej albo postępowania o wyjawienie majątku lub

– oznaczenie tytułu wykonawczego i wierzyciela oraz kwotę wierzytelności przy wierzytelnościach pieniężnych lub opis wierzytelności – przy wierzytelnościach niepieniężnych,

– data wpisu oraz złożenia wniosku o wpis, jeśli wpis w rejestr KRS został dokonany na wniosek.

Kiedy można trafić do informacji o dłużnikach w KRS na wniosek?

Wniosek o ujawnienie wierzytelności w KRS może złożyć tylko podmiot, któremu ta wierzytelność przysługuje. Musi się on jednak liczyć z poniesieniem opłaty sądowej w wysokości 250 złotych. Co istotne, dane wpisane do rejestru dłużników nie są publikowane w Monitorze Sądowym i Gospodarczym, a informacje o zobowiązaniach, do czasu ich usunięcia, widoczne są w każdym odpisie z KRS.

Kogo sąd rejestrowy wpisze do rejestru z urzędu?

Do rejestru dłużników niewypłacalnych z urzędu wpisywane są:

  • osoby fizyczne wykonujące działalność gospodarczą, jeżeli ogłoszono ich upadłość,

  • osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej, jeżeli ogłoszono ich upadłość,

  • wspólników spółki, którzy ponoszą odpowiedzialność całym swoim majątkiem za zobowiązania spółki, z wyłączeniem komandytariuszy w spółce komandytowej, jeżeli ogłoszono jej upadłość,

  • dłużnicy zobowiązani do wyjawienia majątku w trybie przepisów Kodeksu postępowania cywilnego o postępowaniu egzekucyjnym,

  • osoby pozbawione przez sąd upadłościowy prawa prowadzenia działalności gospodarczej na własny rachunek oraz pełnienia funkcji członka rady nadzorczej, reprezentanta lub pełnomocnika w spółce handlowej, przedsiębiorstwie państwowym, spółdzielni, fundacji lub stowarzyszeniu,

  • dłużników, przy zaległości za okres dłuższy niż 6 miesięcy, jeśli komornik z urzędu złożył z tego tytułu wniosek do Krajowego Rejestru Sądowego o wpis do rejestru dłużników niewypłacalnych.

Czy jest możliwe wykreślenie z rejestru dłużników KRS?

Wykreślenie z rejestru dłużników KRS jest możliwe w kilku przypadkach. Po pierwsze, takie usunięcie z danych sądowych jest dostępne w razie uchylenia lub zmiany postanowienia, na którego podstawie dokonano wpisu. Wykreślenie z KRS-u następuje także wtedy, gdy orzeczenie sądowe lub decyzja administracyjna określą, że znajdująca się w rejestrze należność nie istnieje albo wygasło zobowiązanie, z którego ona wynika. Sąd rejestrowy może również z urzędu dokonać wykreślenia wpisów z KRS, jeśli uchylone zostaje orzeczenie o ogłoszeniu upadłości lub też tytuł wykonawczy, który był podstawą wpisu, został prawomocnym orzeczeniem sądu pozbawiony wykonalności.

Warto mieć na uwadze to, że zwykłe wpisy do rejestru dłużników niewypłacalnych mogą być wykreślone automatycznie. Musi jednak minąć 7 lat od dnia dokonania wpisu. Wpisy osób pozbawionych przez sąd upadłościowy prawa prowadzenia działalności gospodarczej na własny rachunek, a także pełnienia funkcji członka rady nadzorczej, reprezentanta lub pełnomocnika w spółce handlowej, przedsiębiorstwie państwowym, spółdzielni, fundacji lub stowarzyszeniu wykreślane są natomiast dopiero po 10 latach od ich dokonania. Gdy z kolei w orzeczeniu sądu upadłościowego określono krótszy termin zakazu, wykreślenie na wniosek dłużnika może nastąpić po upływie tego terminu.

Materiał opracowany na zlecenie Biura Informacji Kredytowej SA

Łóżko kontynentalne co to? Wyjaśniamy, czym różni się od tradycyjnego

FCG

Jako zespół redakcyjny z pasją do tematów takich jak biznes, finanse, dom, technologia, motoryzacja, lifestyle i zdrowie, z radością dzielimy się naszą wiedzą z czytelnikami. Naszym celem jest upraszczanie złożonych zagadnień, aby uczynić je przystępnymi i zrozumiałymi dla każdego.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?