Strona główna
Biznes i Finanse
Tutaj jesteś
Biznes i Finanse

Umowa o pracę w Niemczech – jakie może przyjąć formy

Data publikacji 25 maja 2023

Atrakcyjne zarobki przyciągają do Niemiec kolejnych emigrantów zarobkowych z Polski. Co warto wiedzieć przed podpisaniem umowy? Czy prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej w Niemczech można łączyć z pracą na cały etat? Każdy rynek rządzi się własnymi prawami, dlatego najpierw należy zrobić odpowiednie rozeznanie lub skorzystać z pomocy specjalistów. Rozważasz pracę za zachodnią granicą? Poznaj podstawowe informacje dotyczące rodzajów umów i warunków zatrudnienia! Z lektury tekstu dowiesz się, dlaczego warto zgłosić się do polskiego biura rachunkowego.

Umowa o pracę w Niemczech – podstawowe informacje

Umowa o pracę obejmuje wiele form zróżnicowanych pod względem wymiaru godzin, obowiązków, a także warunków zatrudnienia. W 2023 roku płaca minimalna w Niemczech wynosi 12 euro na godzinę. Obecnie to jedna z najwyższych stawek w Europie. Nie jest to jednak koniec udogodnień. Niemcy mogą poszczycić się rozbudowanym systemem ochrony pracowników, oferując im szereg atrakcyjnych świadczeń. Osoby, które pracują w Niemczech na umowę o pracę, odprowadzają składki na ubezpieczenie emerytalne, zdrowotne, opiekuńcze oraz na wypadek bezrobocia.

W umowie o prace powinny znaleźć się informacje takie jak:

  • czas pracy;
  • wynagrodzenie;
  • zwolnienie lekarskie w przypadku choroby;
  • wypowiedzenie;
  • urlop;
  • długość okresu próbnego;
  • opis stanowiska;
  • miejsce pracy;
  • zakaz konkurencji (opcjonalnie).
  • Rodzaje umów o pracę w Niemczech

Podstawowym kryterium podziału w przypadku umów o pracę jest czas (określony/nieokreślony) i forma (np. etat). Jak to wygląda w praktyce? Najpopularniejsze rodzaje umów o pracę i formy zatrudnienia w Niemczech to:

  • okres próbny (Probezeit) – może trwać maksymalnie 6 miesięcy, pracownikom przysługuje prawo do urlopu;
  • umowa na cały etat (Vollzeit) – 35-42 godziny w tygodniu;
  • umowa na niepełny etat (Teilzeit) – w Niemczech nie ma podziału na ½ czy ¾ etatu, wymiar zatrudnienia określa liczba godzin (najczęściej od 15 do 30);
  • praca dodatkowa (Minijob) – dorywcze zajęcie, wynagrodzenie nie może przekroczyć 450 euro i 15 godzin tygodniowo.
  • Samozatrudnienie – czy można łączyć prowadzenie Gewerbe z umową o pracę?

Oprócz wyżej wymienionych form zatrudnienia istnieje popularna alternatywa w postaci Gewerbe, czyli prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej w Niemczech. Co więcej – tamtejsze prawo pozwala na jednoczesne prowadzenie firmy i inną, dodatkową aktywność zawodową w oparciu o umowę o pracę.

Jakie są korzyści z prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej w Niemczech?

Wielu Polaków decyduje się na założenie własnej firmy za zachodnią granicą ze względu na korzystny próg podatkowy. Kwota wolna od podatku regularnie wzrasta. Obecnie dla osób fizycznych wynosi 10 908 euro, a w przypadku Gewerbe – 24 500 euro w okresie rozliczeniowym. Dodatkowo zarejestrowanie działalności na terenie Niemiec nie wymaga zmiany miejsca zameldowania.

Jeśli rozważasz jednoczesne prowadzenie Gewerbe z pracą na etacie, skontaktuj się z polskim biurem rachunkowym. Zatrudnienie specjalistów pomoże Ci znaleźć najkorzystniejsze rozwiązanie dla Twoich finansów. Kombinacji i możliwości jest naprawdę wiele, ważne jednak, aby pamiętać o kwestiach takich jak opłata ubezpieczenia zdrowotnego. Brak znajomości niemieckiego prawa podatkowego działa na Twoją niekorzyść, dlatego warto oddać sprawy w ręce ekspertów.

Materiał zewnętrzny

Łóżko kontynentalne co to? Wyjaśniamy, czym różni się od tradycyjnego

FCG

Jako zespół redakcyjny z pasją do tematów takich jak biznes, finanse, dom, technologia, motoryzacja, lifestyle i zdrowie, z radością dzielimy się naszą wiedzą z czytelnikami. Naszym celem jest upraszczanie złożonych zagadnień, aby uczynić je przystępnymi i zrozumiałymi dla każdego.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?