Biała lista podatników VAT – kompendium wiedzy
Data publikacji 17 grudnia 2019Przedsiębiorstwa często podejmują się współpracy między sobą. Zatrudnianych jest wiele różnych specjalistów i pracowników, podpisywane są kontrakty i umowy. Jednak jaką mamy pewność, że osoba, której powierzamy jakiś wycinek naszej firmy, jest właściwym człowiekiem na właściwym miejscu? Za każdym razem, kiedy podejmujemy się współpracy z danym kontrahentem/podatnikiem powinniśmy go sprawdzić. Jedną z technik, którą możemy wykorzystać w tym celu, jest wyszukiwarka online „Biała lista podatników VAT”. Co pod tym rozumiemy?
Biała lista podatników VAT – jak to działa?
Na stronie internetowej jpk.info.pl dostępna jest wyszukiwarka, w której możemy przewertować całą dostępną bazę podatników VAT. Tak zwana „biała lista” to spis osób wraz z danymi, takimi jak numer konta bankowego, status podmiotu w VAT, czy numer w Krajowym Rejestrze Sądowym.
Na białej liście możemy sprawdzić każdą osobę fizyczną bądź firmę pod kątem wzięcia jej za naszego kontrahenta. Jest to o tyle przydatne, że w prosty i szybki sposób można zweryfikować jakąkolwiek postać na rynku. Wszelkie dane, które sprawdzamy za pośrednictwem białej listy są aktualne na dzień złożenia zapytania lub wybraną datę wstecz.
Jakie dane znajdują się na białej liście podatników VAT?
Dostępna baza danych ma naprawdę pokaźną liczbę informacji. Możemy sprawdzić na niej takie rzeczy, jak:
- Nazwa firmy lub imię i nazwisko osoby fizycznej
- Status podatnika VAT
- Numer REGON
Dane osobowe osoby fizycznej, takie jak:
- Numer PESEL
- Numer w KRS
- Adres prowadzenia działalności lub miejsce zamieszkania
- Dane osobowe osób upoważnionych do reprezentowania podmiotu
- Dane osobowe prokurentów
- Dane osobowe wspólnika
- Wszelkie zmiany w profilu podatnika VAT (rejestracje, wyrejestrowania, przywrócenia)
- Numery rachunków rozliczeniowych
To właśnie numer konta bankowego jest jedną z najważniejszych informacji dostępnych na białej liście. Dlaczego? Możemy zweryfikować, czy podane nam dane są prawdziwe i bezpiecznie możemy przelać na nie pieniądze.
Jeśli zauważymy jakiekolwiek sprzeczności w danych znanym nam a dostępnym na białej liście podatnika, możemy zgłosić to na stronie internetowej. Wszystko zostanie zweryfikowane i skorygowane.
Jakie dane są potrzebne do sprawdzenia podatnika/kontrahenta?
Wystarczy nam numer NIP, REGON lub KRS. Następnie wybieramy datę, na dzień który chcemy sprawdzić dostępne informacje. Dla ułatwienia całej procedury możemy skorzystać z przygotowanej specjalnie aplikacji. Poprzez program fillUp możemy na raz sprawdzić kilkunastu kontrahentów i porównać wiele dostępnych podpunktów.
Sprawdzenie osób fizycznych, jak i firm, to bardzo ważny element budowania zaufania i wstęp do dalszej współpracy. Nie ryzykujmy zainwestowania lub przesłania pieniędzy do osób, których nie jesteśmy pewni. Szczególnie, że weryfikacja takich kontrahentów nie jest procesem skomplikowanym i długotrwałym. Sprawdź sam na stronie internetowej jpk.info.pl spis najczęściej zadawanych pytań, który rozwieje Twoje wszelkie wątpliwości. Szybko, łatwo i wygodnie – a wszystko bez wychodzenia z domu!