Strona główna
Dom
Tutaj jesteś
Dom wnioskowanie o decyzję środowiskową

Co warto wiedzieć, wnioskując o decyzję środowiskową?

Data publikacji 4 marca 2022

Jeśli jest prawdopodobieństwo (bądź pewność), że realizacja inwestycji wpłynie na środowisko naturalne (faunę, florę), to przed jej rozpoczęciem konieczne jest uzyskanie decyzji środowiskowej. W zależności od tego, czy mówimy na przykład o budowie hali czy sztucznego zbiornika wodnego, organem właściwym do wydania takiej decyzji może być np. burmistrz, regionalny dyrektor ochrony środowiska czy starosta.

Zanim jednak złożymy wniosek o uzyskanie takiej decyzji, jest kilka ważnych rzeczy, które powinniśmy wziąć pod uwagę. Odpowiednie przygotowanie pozwoli uniknąć niepotrzebnych błędów, nerwów, problemów i wydłużonego czasu oczekiwania na pozytywną decyzję, więc warto o nie zadbać. Najważniejsze aspekty, na które zawsze powinno kłaść się duży nacisk, omówimy poniżej.

Kiedy już złożymy dokumentację do odpowiedniego urzędu, musimy być gotowi, że wniosek i wszystkie załączniki do niego zostaną dokładnie przeanalizowane w poszukiwaniu nawet najmniejszego błędu. Ewentualne błędy będzie oczywiście trzeba poprawić. Ich wystąpienie nie niweczy całkowicie szans na właściwą decyzję środowiskową, ale trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że przedłuży to czas oczekiwania na decyzję, ponieważ po dostarczeniu poprawionych dokumentów urząd będzie musiał je ponownie przeanalizować.

Wniosek jest prosty – trzeba zadbać o to, żeby żadne pomyłki nie wystąpiły i dokumentacja była w pełni prawidłowa. Szczególnie ważnym jej elementem jest karta informacyjna przedsięwzięcia, która zawiera najważniejsze informacje o obszarze, na którym ma dojść do realizacji inwestycji. Powinna ona również rzetelnie informować, jakie skutki dla środowiska naturalnego będzie mieć dana inwestycja i jakie kroki można podjąć, aby je ograniczyć. Prawidłowość dokumentacji najłatwiej zapewnić poprzez zlecenie jej przygotowania ekspertom.

Jak przebiega wnioskowanie o decyzję środowiskową?

Pierwszym etapem wnioskowania o decyzję środowiskową jest przygotowanie wspomnianej powyżej karty informacyjnej przedsięwzięcia i innych dokumentów. Kiedy już wszystko będzie gotowe, należy ustalić, do jakiego urzędu trzeba przekazać dokumentację i tego dokonać. Etap ten może zająć od kilkunastu do kilkudziesięciu dni, w zależności od okoliczności.

Następnie urząd przeanalizuje otrzymane dokumenty. Może wydać decyzję od razu, ale może też stwierdzić, że potrzebny będzie raport inspektoratu sanitarnego i RDOŚ w zakresie oddziaływania inwestycji na środowisko.

W zależności od tego, czy pojawi się taka konieczność, czy też nie, oczekiwanie na ostateczne wydanie decyzji środowiskowej może potrwać również od kilkunastu do kilkudziesięciu dni. Oczywiście przy założeniu, że nie będzie żadnych błędów lub braków w dokumentacji.

Jak dbać o brodę w upalne dni

FCG

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?