Motoryzacja i Transport

Odmrożenia wakacyjnych kierunków – gdzie na urlop?

Odmrożenia wakacyjnych kierunków – gdzie na urlop?

Wakacje w dobie pandemii? To możliwe! Choć wiele kierunków oferuje urlop bez przymusowej izolacji, to wciąż w niektórych miejscach będziemy zmuszeni wykonać test PCR lub antygenowy. 

Planowanie wakacyjnego wyjazdu to nie lada wyzwanie. Zwłaszcza w obecnych czasach gdy pandemia koronawirusa pokrzyżowała wszystkim plany wyjazdowe. Na szczęście obecna sytuacja jest na tyle umiarkowana, że umożliwia wyjazd do krajów, w których zaznamy odrobiny ciepła.

Podróże w pandemii – co trzeba wiedzieć?

W pierwszej kolejności powinniśmy sprawdzić jaka jest sytuacja epidemiologiczna w miejscu, do którego planujemy się wybrać. Decydując się na podróż nie zapominajmy o obowiązujących obostrzeniach i zasadach bezpieczeństwa. Aktualne szczepienia czy testy to główne tematy, które powinniśmy sprawdzić przed wyjazdem. 

Lockdown, który został wprowadzony w Polsce nie wykluczał wyjazdów zagranicznych i nie powodował dodatkowych restrykcji wśród podróżujących. Rozporządzenie o zakazie lotów do poszczególnych krajów wygasło 13 stycznia, więc nie ma prawnych przeciwwskazań ku temu, aby nie podróżować. 

Jakie testy na COVID-19 są brane pod uwagę podczas podróży?

Planując zagraniczną podróż trzeba pamiętać o tym, że wciąż wiele krajów wymaga od nas wykonania odpowiednich testów na obecność koronawirusa. Wiele Państw otwartych na turystów z Polski honoruje dwa rodzaje testów:

  • testy genetyczne RT-PCR
  • testy antygenowe

Pamiętajmy o tym, że zaświadczenie o negatywnym wyniku powinno być przedstawione w j. angielskim. Takie badanie – w zależności od miejsca pobytu – należy wykonać nie później niż 72 godziny przed planowaną podróżą.

Które Państwa nie wymagają kwarantanny po przylocie?

Wakacje bez kwarantanny są możliwe. Obecnie wiele krajów zniosło ten obowiązek dla obywateli z Polski. Wyjątek może stanowić sytuacja, w której turysta w ciągu ostatnich 14 dni miał kontakt z ogniskiem koronawirusa lub przebywał w kraju, które jest zaliczane do tzw. grupy ryzyka. 

Zatem – gdzie można polecieć bez obawy o przymusową kwarantannę? 

Oto przykłady Państw, w których można planować wakacje bez przeszkód:

Albania, Bułgaria, Chorwacja, Czarnogóra, Dominikana, Egipt, Hiszpania i Wyspy Kanaryjskie, Kenia, Kostaryka, Madera, Malediwy, Malta, Meksyk, Szwecja, Turcja, Tanzania i Zanzibar oraz Zjednoczone Emiraty Arabskie.

Zagraniczny wyjazd a szczepienie

Po wprowadzeniu szczepionek przeciwko COVID-19 zawrzało od informacji konieczności wykonania szczepień przed podróżą zagraniczną. Niektóre doniesienia mocno sugerowały o tym, że przewoźnicy nie zamierzają wpuszczać na pokład osób, które nie mają ważnego szczepienia. Na szczęście okazuje się, że sytuacja nie jest aż tak mocno napięta i można się dostać na pokład samolotu czy autokaru ukazując jedynie negatywny wynik testu.

Wiele Państw typowo turystycznych (Grecja, Chorwacja czy Turcja) nie wymaga szczepień od podróżnych. Naprzeciw tym, którzy jednak zdecydowaliby się na szczepienie, wyszła Europejska Komisja i zaprezentowała tzw. Cyfrowe Zielone Certyfikaty, które umożliwiają bezpieczne przekraczanie granic w czasie trwania pandemii 

Jak wybrać bezpieczne wakacje w 2021 roku?

Gdy już podejmiemy decyzję gdzie chcemy wyjechać, to warto wyrobić sobie kartę EKUZ, która zapewnia bezpłatny dostęp do opieki medycznej za granicą. Pamiętajmy jednak, że okres ochrony EKUZ może nie być wystarczający, warto więc dodatkowo się ubezpieczyć. 

W dobie pandemii bardzo ważne jest też to, aby Twoja polisa obejmowała zachorowanie na koronawirusa. Warto zwrócić uwagę na to, aby w wykupionej polisie widniała informacja o tym, że ochrona obejmuje również pozytywną diagnozę COVID-19.

Dodatkowo każda polisa turystyczna obejmuje następujące zakresy:

Assistance – czyli całodobowa pomoc w nieprzewidzianych zdarzeniach. Stanowi podstawową obsługę ubezpieczeniową

NNW – czyli ubezpieczenie od nieszczęśliwych wypadków. Będzie szczególnie przydatne, jeśli doznamy trwałego uszczerbku na zdrowiu. Wówczas możemy liczyć na to, że ubezpieczyciel zwróci nam poniesione koszta leczenia. 

OC – jest to ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej. Pozwoli na uchronienie nas przed wysokimi kosztami, które poniosła osoba trzecia.

Ubezpieczenie bagażu – to zwrot kosztów w czasie kradzieży lub uszkodzenia i zaginięcia bagażu w czasie podróży. Warto pamiętać o tym punkcie szczególnie wtedy, gdy przewozimy sprzęt elektroniczny.

Podsumowując informacje w pigułce:

  1. Lockdown ogłoszony w Polsce nie zabrania opuszczania kraju. Możemy wylecieć do dowolnego miejsca na Świecie – o ile, nie przeraża nas obowiązkowa izolacja na miejscu. Nie wszystkie kraje zniosły ten obowiązek.
  2. Po powrocie należy ukazać negatywny test na obecność koronawirusa, aby uniknąć 10 dniowej kwarantanny. Lotniska oferują możliwość wykonania szybkich testów na miejscu po przylocie.
  3. Do niektórych krajów można wjechać bez konieczności testów – np. Zanzibar czy Dominikana
  4. Planując podróż w dobie pandemii warto zadbać o dodatkowe ubezpieczenie. Pozwoli nam na uniknięcie dodatkowych kosztów i z pewnością zabezpieczy nas przed nieprzewidzianymi wypadkami! 

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.