Strona główna
Dom
Tutaj jesteś
Dom Elektryczny podgrzewacz wody

Elektryczny podgrzewacz wody — czym się kierować przy jego wyborze?

Data publikacji 27 stycznia 2022

Ciepła woda jest niezbędna do tego, aby zapewnić komfort w naszych domach. Każdy budynek powinien mieć do niej nieograniczony dostęp. Oprócz instalacji centralnego ogrzewania zaopatrzenie w nią może być realizowane poprzez elektryczne podgrzewacze wody. Na rynku dostępne są modele przepływowe i pojemnościowe. Przed wyborem konkretnego rozwiązania warto zapoznać się z jego specyfikacją techniczną oraz wadami i zaletami.

Pojemnościowy podgrzewacz wody

Pojemnościowy podgrzewacz wody to urządzenie, które podgrzewa, a następnie magazynuje ciepłą wodę użytkową. Jest stosowane zazwyczaj w mieszkaniach, które nie posiadają dostępu do sieci komunalnej. Jego pojemność wynosi od kilkudziesięciu do kilkuset litrów. W środku takiego sprzętu znajduje się termostat, który odpowiada za utrzymanie stałej temperatury wody. Poza tym urządzenie jest wyposażone w warstwę izolacyjną, która zapobiega szybkiemu  wychładzaniu się jego zawartości. Jest to rozwiązanie, które ze względu na duże wymiary jest coraz rzadziej wybierane. Jego wadą jest również fakt, iż woda jest podgrzewana bezpośrednio w podgrzewaczu, co oznacza, że między urządzeniem a kranem może ulec wystudzeniu i nie ma wówczas możliwości jej ponownego podgrzania.

Pojemność zbiornika

Pojemność zbiornika ciepłej wody zależy w dużej mierze od nawyków związanych z jej używaniem oraz ilości osób mieszkających w gospodarstwie domowym. Przyjmuje się średnio 50 litrów wody na mieszkańca. Należy pamiętać, że pod prysznicem zużywa się od 30 do 60 l, a podczas kąpieli nawet do 150 l. Mycie rąk to około 5 l, a jedno pranie to 30 l. Oznacza to że jeżeli korzystamy wyłącznie z prysznica i używamy zmywarki, wówczas około 50 litrów na dobę powinno wystarczyć na jedną osobę. Jeśli jednak kąpiemy się w wannie i zużywamy więcej wody, wówczas należy przyjąć większą pojemność wody na osobę. 

Jak obliczyć wymaganą objętość wody do elektrycznego podgrzewacza? W dużym uproszczeniu można przyjąć, że jedna osoba dorosła to 50 litrów, jedna osoba dorosła i dziecko to 75 l. Do tej wartości warto dodać margines 25 litrów. Aby szczegółowo obliczyć pojemność zbiornika, należy do obliczeń wykorzystać odczyty wodomierza (do ciepłej wody) i podzielić dzienne zużycie przez 1,8. Jest to spowodowane faktem, iż temperatura w zbiorniku ciepłej wody wynosi około 65 stopni, a woda przez nas używana ma około 40 stopni. Oznacza to, że ciepła woda jest mieszana z zimną.

Kształt podgrzewacza wody

Wybierając elektryczny podgrzewacz wody warto najpierw znaleźć odpowiednie miejsce na kocioł w mieszkaniu i do niego dostosować kształt urządzenia. Najczęściej spotykane są modele pionowe. Jeśli jednak nie mamy miejsca w domu, możemy skorzystać z podgrzewaczy poziomych. Można je mocować do podłogi, pod dachem i do sufitu, jeśli pozwala na to wysokość pomieszczenia. Niektóre modele można nawet wbudować w ścianę. 

W tym miejscu trzeba też zwrócić uwagę na wybraną przez nas pojemność. Modele do 100 litrów mogą być montowane za pomocą tradycyjnych metod, np. kołków mocujących. Jednak modele o większej pojemności powinny stać na podstawie lub statywie. Podgrzewacz wody, który jest ciężki, powinien być montowany do ściany nośnej. Z tego powodu wiele osób decyduje się na wybór przepływowego podgrzewacza wody, który jest znacznie lżejszy.

Przepływowe podgrzewacze wody 

Elektryczny podgrzewacz przepływowy to urządzenie grzewcze, które uruchamia się natychmiast po odkręceniu kranu. Rozwiązanie to umożliwia natychmiastowe podgrzanie ciepłej wody użytkowej. W momencie kiedy zakręcamy kran, sprzęt przestaje pracować. Takie urządzenie powinno być montowane jak najbliżej ujęcia wody, ponieważ jeżeli będzie zbyt mocno od niego oddalone, wówczas ciepła woda będzie docierała do kranu dopiero po pewnym czasie, co będzie wiązało się z większym jej zużyciem i wydłużeniem czasu pracy podgrzewacza. Przepływowe podgrzewacze wody dostępne są w modelach jednopunktowych oraz wielopunktowych.

Te pierwsze montuje się przeważnie przy umywalce, zlewozmywaku lub kabinie prysznicowej. Urządzenie takie zasila tylko jeden kran i zazwyczaj charakteryzuje się niewielką mocą. Taki sprzęt szczególnie dobrze sprawdza się przy kranach i umywalkach łazienkowych. Modele te zazwyczaj posiadają hydrauliczną regulację temperatury. 

Z kolei wielopunktowe podgrzewacze wody umożliwiają zasilanie kilku punktów poboru ciepłej wody użytkowej. Charakteryzują się większą mocą i bardziej zaawansowanymi funkcjami. Wyposażone są w elektroniczne sterowniki, które umożliwiają regulację temperatury z dokładnością do 0,5 stopnia Celsjusza. Jest to wygodne rozwiązanie nie tylko w kontekście codziennego stosowania, ale również energooszczędności, ponieważ umożliwia zaoszczędzenie nawet do 30% energii w porównaniu z modelami z hydrauliczną regulacją temperatury.

Ciśnienie wody

Ciśnienie jest jednym z najważniejszych parametrów, które trzeba wziąć pod uwagę podczas wyboru podgrzewacza przepływowego, ponieważ od niego zależy komfort użytkowania takiego urządzenia. Przed zakupem należy sprawdzić jakie ciśnienie wody jest wymagane dla danego modelu, a następnie porównać je z tym, które występuje w domowej instalacji.

Łóżko kontynentalne co to? Wyjaśniamy, czym różni się od tradycyjnego

FCG

Jako zespół redakcyjny z pasją do tematów takich jak biznes, finanse, dom, technologia, motoryzacja, lifestyle i zdrowie, z radością dzielimy się naszą wiedzą z czytelnikami. Naszym celem jest upraszczanie złożonych zagadnień, aby uczynić je przystępnymi i zrozumiałymi dla każdego.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?