Strona główna
Dom
Tutaj jesteś
Dom ogrzewanie podłogowe

Zalety i wady ogrzewania podłogowego

Data publikacji 15 lutego 2023

Najpopularniejszym, instalowanym aktualnie rodzajem systemu hydraulicznego pełniącego funkcję grzewcza jest ogrzewanie podłogowe. Rozwiązanie tego typu zyskało uznanie użytkowników za wysoką efektywność i komfort użytkowania. Z poniższego tekstu dowiesz się bardziej szczegółowo, czym jest ogrzewanie podłogowe i dlaczego jego użytkowanie jest tańsze niż instalacja oparta na zwykłych grzejnikach wysokotemperaturowych. Zyskasz też wiedzę na co należy zwracać uwagę podczas realizacji prac, dzięki czemu będziesz mógł weryfikować prace realizowane przez hydraulika.

Co to jest ogrzewanie podłogowe?

Ogrzewanie podłogowe to rodzaj systemu grzewczego, w którym ciepła woda krąży w rurach zainstalowanych w podłodze. W przypadku tego rodzaju ogrzewania ciepło jest emitowane z podłogi, co pozwala efektywnie ogrzewać pomieszczenia mieszkalne. Ogrzewanie podłogowe jest uważane za bardziej energooszczędne niż tradycyjne grzejniki instalowane na ścianach. Taki rodzaj systemu grzewczego pozwala ogrzewać pomieszczenia równomiernie i daje większe możliwość precyzyjnej kontroli nad temperaturą. System może być instalowany w nowym budownictwie, jak również w istniejących budynkach.

Istnieją dwa główne rodzaje systemów ogrzewania podłogowego:

  • systemy wodne, w których wykorzystuje się rury wypełnione ciepłą wodą,
  • systemy elektryczne, w których wykorzystuje się elementy maty radiacyjnej montowane w posadzce.

Systemy ogrzewania podłogowego typu wodnego są uznawane za bardziej wydajne niż systemy elektryczne, ponieważ mogą wykorzystywać niższe temperatury. Woda jest podgrzewana przez centralne źródło ciepła budynku, a następnie przekazywana do systemu podłogowego za pomocą systemu pomp obiegowych i rozdzielaczy Systemy te można instalować w rodzajach podłóg, w tym m.in. betonie.

Systemy elektryczne ogrzewania podłogowego korzystają natomiast z mat radiacyjnych. Są przez to zazwyczaj łatwiejsze do zainstalowania (szczególnie w istniejących budynkach). Systemy tego typu są też tańsze w instalacji niż systemy oparte na instalacji wodne. Należy pamiętać, że wydajność takiego rozwiązania jest jednak mniejsza, co przekłada się zwykle na wyższe koszty eksploatacji. Maty radiacyjne stosuje się częściej na mniejszych powierzchniach lub w pomieszczeniach, w których instalacja systemu wodnego jest utrudniona (np. ze względu na grubość posadzki lub ścian).

Ogrzewaniem podłogowym można sterować za pomocą termostatów lub centralnego systemu sterowania, który umożliwia ustawienie różnych temperatur dla różnych pomieszczeń lub pór dnia. Należy pamiętać, że ogrzewanie podłogowe jest szczególnie polecanym rozwiązaniem w przypadku pomp ciepła. Pozwala to na pracę systemu grzewczego w jeszcze bardziej energooszczędny sposób. Pompa ciepła do domu 120m2 o mocy ok. 7 – 8 kW nie powinna skonsumować w tym przypadku więcej, aniżeli 1800 – 2000 kWh energii elektrycznej w sezonie.

Zalety ogrzewania podłogowego

Ogrzewanie podłogowe typu wodnego jest obecnie najchętniej instalowanym systemem grzewczym przez inwestorów, budujących nowy dom. Decydując się na tego rozwiązanie należy pamiętać, że ono między innymi następującymi zaletami:

  1. Komfort użytkowania – ogrzewanie podłogowe ogrzewa pomieszczenie równomiernie. Ma to duże znaczenie w przypadku większych pomieszczeń, w których użycie tradycyjnych grzejników może prowadzić do powstania zimniejszych i cieplejszych przestrzeni. Ciepło jest emitowane z podłogi powoduje ogrzewanie pomieszczeń od dołu do góry, dzięki czemu dystrybucja ciepła jest bardziej równomierna. Użytkownicy często porównują ogrzewanie podłogowe do chodzenia po ciepłym piasku. Przyjmuje się, że korzystanie z takiego systemu pozwala na obniżenie temperatury pomieszczeń nawet od 1 – 2 stopnie bez większego wpływu na komfort termiczny mieszkańców.
  2. Efektywność energetyczna – systemy ogrzewania podłogowego są uznawane za bardziej energooszczędne niż tradycyjne grzejniki. Do efektywnego działania potrzebują one wszak dużo niższych temperatur wody, aniżeli w przypadku tradycyjnych rozwiązań. Oczywiście podgrzanie wody do niższej temperatury kosztuje mniej, co prowadzi do zmniejszenia zużycia energii i obniżenie kosztów eksploatacji.
  3. Oszczędność miejsca – tradycyjne grzejniki mogą zajmować miejsce na ścianie, podczas gdy systemy ogrzewania podłogowego są całkowicie niewidoczne. To ważna cecha, bo pozwala między innymi na bezproblemowe umeblowanie pomieszczenia. Może to mieć bardzo istotne znaczenie w pokojach o mniejszym metrażu i ograniczonej dostępności powierzchni na ścianach.
  4. Kwestie zdrowotne – wielu specjalistów podkreśla, że ogrzewanie podłogowe może zapobiegać powstawaniu pleśni poprzez redukcję wilgoci w powietrzu. Wiele osób uznaje to rozwiązanie również jako przyjazne osobom cierpiącym na alergie lub astmę. Ogrzewanie typu płaszczyznowego redukuje kurz i transport alergenów w powietrzu.

Wady ogrzewania podłogowego

Jak każde rozwiązanie, ogrzewanie typu podłogowego odznacza się też określonymi wadami. Większość z wad nie jest oczywiście dyskwalifikująca, ale warto brać je pod uwagę podczas przygotowywania się do realizacji inwestycji:

  1. Koszt instalacji – niestety systemy ogrzewania podłogowego są zwykle droższe w instalacji niż tradycyjne grzejniki. Koszt instalacji wodnego ogrzewania podłogowego może przekraczać koszt instalacji tradycyjnego systemu grzejnikowego nawet kilkukrotnie. Stawki instalatorów za metr kwadratowy takiej instalacji dochodzą w niektórych przypadkach do 180 – 200 zł.
  2. Ograniczenia w stosunku do rodzaju wykończenia podłogi –  zastosowanie ogrzewania podłogowego stanowi ograniczenie w dla sposobu wykończenia podłogi. Przyjmuje się, że niektóre rodzaje podłóg z naturalnego twardego drewna mogą zostać uszkodzone przez emitowane na nie bezpośrednio ciepło. Nieodpowiednim wykończeniem mogą okazać się też np. dywany lub wykładziny, ponieważ mogą stanowić izolator i w efekcie zmniejszyć wydajność systemu.
  3. Problematyczne naprawy – jeżeli dojdzie do uszkodzenia rury w wodnym systemie ogrzewania podłogowego, to naprawa może okazać się kosztowna i czasochłonna. Będzie ona wymagała rzecz jasna usunięcia paneli lub płytek ceramicznych, kucia posadzki, a następnie odszukania konkretnego miejsca wycieku. Dobrą wiadomością jest jednak to, że do tego typu uszkodzeń dochodzi bardzo rzadko.
  4. Czas reakcji –  systemy ogrzewania podłogowego odznaczają się wysokim poziomem inercji i mogą potrzebować więcej czasu na ogrzanie pomieszczenia niż tradycyjne grzejniki. Należy jednak pamiętać, że zasada działa również w drugą stronę, tj. po wyłączeniu ogrzewania podłoga i pomieszczenie pozostają ciepłe jeszcze przez dłuższy czas.

Efektywność ogrzewania podłogowego z pompą ciepła

Zastosowanie pompy ciepła w połączeniu z ogrzewaniem podłogowym uchodzi aktualnie za 

jedno z najbardziej wydajnych i ekonomicznych sposobów ogrzewania domu lub budynku. Główną zaletą stosowania pompy ciepła w połączeniu z ogrzewaniem płaszczyznowym jest efektywność energetyczna całego systemu. Jeżeli wykorzystywane przez Ciebie źródło ciepła to pompa ciepła gruntowa lub urządzenie typu powietrze woda, musisz wiedzieć, że urządzenie działa tym wydajniej im niższa temperatura wody w układzie hydraulicznym.

Przeglądając oferty pomp ciepła zapewne natkniesz się na informacje o sprawności energetycznej danego modelu. Wskaźnik jest wyrażany jako COP i ma charakter stały dla określonej temperatury zewnętrznej i wewnętrznej. Analizując tabele COP warto zwrócić uwagę, że o ile podgrzewanie wody do temperatury 35℃ daje sprawność na poziomie 4 – 4,5, to zwiększenie poziomu temperatury ogrzewanej wody do 55℃ wiąże się obniżeniem COP do poziomu 3 – 3,5. To dużą różnica, która wpływa bezpośrednio na poziom konsumpcji energii elektrycznej i koszt energii elektrycznej zużywanej w trakcie sezonu grzewczego.

Należy zauważyć, że połączenie pompy ciepła i ogrzewania podłogowego może wymagać sporego nakładu finansowego w celu zainstalowania obu systemów. Trzeba jednak zaznaczyć, że długoterminowe oszczędności na kosztach energii mogą przyczynić się szybkiego zwrotu inwestycji w czasie.

Na co zwracać uwagę podczas prac

Podczas instalowania ogrzewania podłogowego należy zwrócić uwagę m.in. na:

  1. Odpowiednie zagęszczenie rur – aby zapewnić odpowiednią wydajność ogrzewania podłogowego należy zwrócić uwagę na odpowiednie zagęszczenie zainstalowanych w betonie rur. Przyjmuje się, że typowa odległość pomiędzy rurami powinna wynosić ok. 20 cm. W przypadku pomieszczeń wymagających wyższych temperatur (np. łazienka), rury mogą przebiegać w odległości nawet 10 cm. 
  2. Odpowiednie wykończenie podłogi – jak już wspomnieliśmy, rodzaj pokrycia podłogowego może mieć istotny wpływ na wydajność systemu. O ile wykończenie w formie płytek ceramicznych, kamienia dobrze współpracuje z ogrzewaniem podłogowym, to problematyczne może się okazać np. położenie wykładziny lub dywanu.
  3. Jakość materiałów – pamiętaj, że remont, modernizacja i naprawa ogrzewania podłogowego prawie zawsze jest bardzo droga i wiąże się z demontażem podłogi. Mając to na względzie, nie powinieneś oszczędzać na jakości materiałów, szczególnie rur, złączek itp. Wyeliminowanie ewentualnych wycieków będzie na pewno kosztowało o wiele więcej niż poświęcenie dodatkowych środków na materiały z górnej półki jakościowej.
Łóżko kontynentalne co to? Wyjaśniamy, czym różni się od tradycyjnego

FCG

Jako zespół redakcyjny z pasją do tematów takich jak biznes, finanse, dom, technologia, motoryzacja, lifestyle i zdrowie, z radością dzielimy się naszą wiedzą z czytelnikami. Naszym celem jest upraszczanie złożonych zagadnień, aby uczynić je przystępnymi i zrozumiałymi dla każdego.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?