Strona główna
Lifestyle
Tutaj jesteś
Lifestyle okulary progresywne

Wszystko, co powinniście wiedzieć o doborze okularów progresywnych

Data publikacji 12 września 2022

Czy przy starczowzroczności konieczne jest posiadanie co najmniej dwóch par okularów? Otóż nie! Okulary progresywne korygują wzrok do dali i bliży oraz widoku pośredniego. Wystarczy więc jedna para szkieł, by móc widzieć wyraźnie zarówno blisko, jak i daleko zlokalizowane obiekty. Choć stosowanie tego typu szkieł wymaga kilkudniowej adaptacji, to znacząco ułatwia codzienne funkcjonowanie.

Czym są okulary progresywne?

Okulary progresywne to szczególny typ szkieł korekcyjnych, które przeznaczone są dla osób zmagających się zarówno z krótkowzrocznością, jak i dalekowzrocznością. To dość powszechne po ukończeniu 40 roku życia, gdy zaczyna rozwijać się prezbiopia, czyli tzw. starczowzroczność. Charakterystycznymi objawami tej wady są: zamazywanie się granic przedmiotów znajdujących się blisko oczu, przy jednoczesnym długim wyostrzaniu konturów obiektów dalej zlokalizowanych po długotrwałym czytaniu, pracy przy komputerze czy korzystaniu z telefonu komórkowego. Innymi słowy – osłabiona zostaje akomodacja oka.

Okulary dwuogniskowe – zasada działania, wady i zalety

Okulary progresywne mają wbudowane soczewki z różnymi mocami:

  • u góry są to tzw. minusy, czyli szkła umożliwiające widzenie do dali,
  • u dołu są to tzw. plusy, czyli szkła umożliwiające widzenie do bliży,
  • w środku są to szkła umożliwiające widzenie pośrednie.

Dzięki temu osoba z prezbiopią nie musi stale zmieniać okularów w zależności od tego, czy skupia wzrok na czytaniu, czy drodze podczas podróży samochodem.

Niestety okulary progresywne nie od razu zapewniają komfort widzenia. Konieczny jest okres adaptacji, podczas którego oczy przyzwyczajają się do nowego funkcjonowania. 

Adaptacja wzroku do okularów korekcyjnych

Adaptacja do noszenia okularów korekcyjnych trwa zwykle kilka dni. Jest to wystarczający czas, aby  przyzwyczaić się do tego, że konieczne jest inne ukierunkowanie spojrzenia w zależności od tego, czy chce się widzieć bliskie, czy dalekie obiekty.

Czytanie książki czy praca przy komputerze wymagają nieco więcej gimnastyki szyi, ponieważ ostre widzenie liter możliwe jest dopiero po skierowaniu wzroku na dolną część szkieł (np. podczas czytania gazety). Natomiast podczas jazdy samochodem czy stąpania po schodach, konieczne jest spojrzenie na górną część szkieł (do dali).

Dużym wyzwaniem jest też praca z kilkoma monitorami jednocześnie (np. w zawodzie programisty czy szkoleniowca online) lub przy ekranie ustawionym pod kątem, a nie na wprost twarzy (np. w banku czy punkcie obsługi klienta). Aby widzieć wyraźnie obraz, trzeba obrócić głowę tak, by litery czy obiekty znajdowały się na wprost twarzy.

W okresie adaptacji dużym wyzwaniem są strefy peryferyjne, a więc obszar na brzegach stref progresji. Skierowanie na nie wzorku zniekształca obraz. Rozwiązaniem tego problemu jest przyzwyczajenie się, aby dla ostrego widzenia pośredniego kierować wzrok na wprost, a nie pod kątem. Konieczny jest więc dodatkowy, minimalny ruch głową, aby zlikwidować zniekształcenia obrazu.

Kiedy warto stosować okulary progresywne?

Okulary progresywne warto stosować przede wszystkim powyżej 40 roku życia, gdy zdiagnozowana zostanie przez okulistę prezbiopia.

To również dobre rozwiązanie dla wszystkich tych osób, które są wyjątkowo aktywne i cenią wygodę. Zmagając się zarówno z problemem nieostrego widzenia do dali, jak i bliży nie muszą zmieniać co chwilę okularów. Wystarczy jedna sztuka, by zapewnić sobie ostre widzenie tak blisko znajdujących się przedmiotów, jak i tych w dużej odległości.

Źródła:

  1. T. Tokarzewski, Potrzeby korekcyjne pacjentów 40+, „Ophthatherapy” 2016, vol. 3, nr 4, s. 294–298.
Łóżko kontynentalne co to? Wyjaśniamy, czym różni się od tradycyjnego

FCG

Jako zespół redakcyjny z pasją do tematów takich jak biznes, finanse, dom, technologia, motoryzacja, lifestyle i zdrowie, z radością dzielimy się naszą wiedzą z czytelnikami. Naszym celem jest upraszczanie złożonych zagadnień, aby uczynić je przystępnymi i zrozumiałymi dla każdego.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?