W jaki sposób dokonać wyboru firanek
Dom i wnętrze

W jaki sposób dokonać wyboru firanek?

Wybór firanek wbrew pozorom nie należy do najłatwiejszych. Musimy zwrócić uwagę bowiem na drobne szczegóły, które często nam umykają. W jaki sposób wybrać firanki? Jakie sposoby zawieszania możemy wyróżnić? Co z długością ozdoby? Jakie rodzaje firan na duże okna występują? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w poniższym artykule, do którego przeczytania serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych czytelników.

Sposoby zawieszania- jakie możemy wyróżnić?

W pierwszej kolejności powinniśmy sobie zdawać sprawę, że wyróżnić możemy 3 różne typy mocowań. Możliwe jest zatem wieszanie na taśmie marszczącej, na szelkach, ewentualnie na kółkach. W tym pierwszym przypadku możemy liczyć na równomierne marszczenie, przez co dekoracja ciekawie prezentuje się pod względem wizualnym. Firanka zaczepiana jest za pośrednictwem „żabek” na specjalnych kieszonkach. Dość powszechne jest mocowanie na kółkach. Materiał prezentuje się bardzo elegancko, natomiast jego zawieszenie nie sprawia najmniejszych trudności. Stosunkowo najrzadziej spotykane są firany na szelkach. Wystarczy je nawlec na karnisz. W tym przypadku duże znaczenie ma długość od karnisza do podłogi. Zbyt długa firana nie będzie prezentować się zbyt atrakcyjnie.

Długość firany

Jaka jest odpowiednia długość firany? Wbrew pozorom jest to pytanie, na które trudno znaleźć jest jednoznaczną odpowiedź. Warto jednak wiedzieć, że najczęściej decydujemy się na dwa warianty. W pierwszym z nich firana dosięga do podłogi, natomiast w drugim – do parapetu. Nie da się ukryć, że oba te rozwiązania mają zarówno wiele wad, jak i zalet. Krótsze egzemplarze są znacznie łatwiejsze do utrzymania w czystości i chętniej wybierane są w przypadku małych okien. Jednakże w praktyce dużo zależy od naszych indywidualnych preferencji, co warto mieć na uwadze. Znajdą się bowiem osoby, dla których firany powinny zakrywać kaloryfery.

Firany na duże okna – jakie rodzaje występują?

Decydując się na zakup firan na duże okna, warto zdawać sobie sprawę, że mamy do wyboru 3 rodzaje. Wyróżnić możemy firany gotowe, firany na metry i firany na wymiar. Te pierwsze mają już konkretną szerokość i długość. W praktyce oznacza to, że po zakupie są gotowe do zawieszenia. Jeśli chodzi o firany na metry- możemy je dopasować do naszego rodzaju okien. Wystarczy dowiedzieć się, jaką szerokość ma karnisz, aby wybrać najbardziej optymalne rozwiązanie. Godne uwagi są firany na wymiar, które sprawdzą się w nietypowych wnętrzach, wymagających indywidualnego podejścia do sprawy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *