Strona główna
Biznes i Finanse
Tutaj jesteś
Biznes i Finanse Studia prawnicze

Studia prawnicze

Data publikacji 28 listopada 2022


Jeśli interesujesz się zagadnieniami prawa, z wypiekami na twarzy śledzisz nowinki dotyczące nowych zmian w przepisach, wiesz, gdzie szukać kodeksów, nie dostajesz białej gorączki, czytając urzędnicze pisma, a czasem nawet ktoś z rodziny pyta cię, jak ty rozumiesz to, co napisał urzędnik, prawdopodobnie należysz do tej wąskiej liczby osób w społeczeństwie, które z powodzeniem odnajdą się na studiach prawniczych.

Adwokat, prokurator, a może doradca biznesowy?

Jeśli zapytamy na ulicy pierwszą lepszą osobę i zapytamy, kim jest prawnik, prawdopodobnie od razu padnie słowo adwokat. Tymczasem określeń tych nie powinno się stosować synonimicznie. Prawnik jest pojęciem szerszym, ogólnym. Prawnik może zostać adwokatem, lecz nie musi. Po ukończeniu studiów prawniczych może przebierać w ścieżkach rozwoju. Prawnicy zostają notariuszami, sędziami, prokuratorami, radcami prawnymi, a nawet komornikami. Co ciekawe, nie muszą pracować w kancelarii, sądzie, samorządzie ani nawet w urzędzie. Absolwentów prawa znajdziemy w firmach prywatnych i w biznesie w charakterze doradców podatkowych i biznesowych, jako reprezentantów podczas negocjacji. Jak zatem widać, przekrój usług, które może świadczyć prawnik, jest olbrzymi i z pewnością nie zalicza się tylko do jednej (stereotypowo postrzeganej) profesji.

Studiowanie prawa

Studia prawnicze w naszym kraju mogą trwać albo pięć lat (jednolite magisterskie) albo dzielić się na studia pierwszego lub drugiego stopnia, trwające odpowiednio trzy i dwa lata. Warto zaznaczyć, że studia prawnicze mogą dotyczyć wielu specjalności i specjalizacji, począwszy od administracji, skończywszy na kryminologii. Prawnik zdobywa stosowną wiedzę z zakresu prawa, ale też psychologii, socjologii czy pedagogiki – wszystko w zależności od swoich studiów. Kiedy już jest pewny swojej ścieżki, powinien przemyśleć, czy składać aplikację, a więc odbyć praktyki, decydując się na współpracę z kancelariami adwokackimi, czy jednak pójść w stronę pracy naukowej, ubiegając się na przyjęcie na studia doktoranckie albo zawiązać współpracę z firmami i tam świadczyć usługi doradcze w zakresie biznesu.

Cechy dobrego prawnika, czyli nie tylko dobra pamięć

Pamięć i umiejętność tworzenia płomiennych przemówień po zakończeniu procesu. Filmy i seriale nieco wypaczają obraz prawników. Musimy pamiętać, że prócz dobrej pamięci oraz świadomości ciągłej aktualizacji swojej wiedzy, dobry prawnik ma kompetencje, pozwalające mu działać w obszarze negocjacji. Powinien zatem charakteryzować się zimną krwią, umiejętnością pracy pod presją czasu, wysoko rozwiniętymi umiejętnościami interpersonalnymi, w tym wysoką kulturą osobistą oraz znajomością i przestrzeganiem etyki pracy. Kluczem do zrozumienia specyfiki zawodu prawnika jest wyjście poza stereotypowy obraz prawników jako poważnych panów ubranych w sięgające kostek togi. Są oni przede wszystkim reprezentantami interesów swego klienta oraz potencjalnie najlepszymi partnerami biznesowymi dla rozwijających się przedsiębiorstw.

Artykuł powstał we współpracy z Kancelarią Adwokacką Płaza Głąb sp.p..

Jak dbać o brodę w upalne dni

FCG

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?