Zdrowie i Uroda

Rodzaje damskich butów

Rodzaje damskich butów

Buty damskie różnią się stylem tak samo jak kobiety, które je noszą. Nie sposób jest wymienić wszystkie rodzaje butów damskich, jednak istnieją ogólne kategorie, w których można je umieścić. Każda kategoria łączy w sobie wiele różnych rodzajów i stylów obuwia, które są różnią się w swoim zastosowaniu zależnie od okoliczności czy też noszących je kobiet. Nawiasem mówiąc, bardzo często możliwa jest również klasyfikacja butów ze względu na firmę lub markę, pod jaką zostały wyprodukowane. Wiele przedsiębiorstw swoją konsekwencją w tworzeniu określonego stylu lub kanonu jakości swoich produktów doprowadza do tego, że sama ich nazwa staje się osobną kategorią – tak jak ma to miejsce w przypadku obuwia firmy Kotyl, dla przykładu. Wróćmy jednak do ogólnego podziału damskich butów.

Obcasy

W tym przypadku termin „obcasy” nie odnosi się do każdego rodzaju buta, który ma wyróżnioną piętę. Czółenka tych butów są z reguły otwarte u góry, z tyłu i po bokach. Palce są spiczaste, okrągłe lub kwadratowe. Obcasy odnoszą się również do lekkich butów wieczorowych z odchylonymi plecami, które mają pasek wokół pięty, w przeciwieństwie do pełnych pleców – Kotyl produkuje kilka naprawdę niezłych modeli w tym stylu. Buty z odkrytymi palcami (czyli otworem w czubku buta) również mogą mieć wysokie obcasy. Osobną podkategorią są tutaj buty na koturnie. Mają one jeden wielki, gruby obcas, który wygląda jak klin i spoczywa płasko na ziemi.

Płaskie

Buty należące do kategorii „płaskich” to po prostu obuwie bez obcasów. Czubki tych butów zazwyczaj są spiczaste lub okrągłe. Chociaż ich góra jest otwarta, to zazwyczaj mają obudowane boki i tył. Popularnymi płaskimi butami są balerinki, które mają zaokrąglony nosek i wyglądają podobnie jak pantofle baletowe.

Sandały

Ten rodzaj butów damskich obejmuje zarówno eleganckie, jak i codzienne otwarte buty. Sandały to wszelkiego rodzaju buty, które odsłaniają palce u nóg lub większość stopy, w których but trzyma się nogi za pomocą pasków lub klamer. Sandały mogą różnić się od najbardziej swobodnego typu obuwia – klapek – głównie tym, że możliwe są ich eleganckie, formalne modele (nawet z obcasami i innymi ozdobami). Chociaż buty klinowe są czasami klasyfikowane jako sandały w butikach lub w sklepach internetowych, to zazwyczaj należą do własnej, osobnej kategorii.

Wieczorowe

Buty wieczorowe to w zasadzie bardziej elegancka wersja butów na obcasie lub eleganckich sandałów. Specjalizuje się w nich wspomniana już wcześniej firma Kotyl. Buty wieczorowe są często wykonane z satyny lub skóry naturalnej i mają kolor czarny, biały lub metaliczny. Zwykle mają co najmniej mały obcas i są noszone z formalnymi sukniami lub sukniami ślubnymi.

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.