Komputery i Technologia

Sprężarki powietrza – rodzaje oraz zastosowanie

Sprężarki powietrza – rodzaje oraz zastosowanie

Kompresory powietrza, inaczej zwane sprężarkami, dzięki swojej budowie oraz pracy silnika elektrycznego wytwarzają sprężone gazy. Taki gaz przydaje się w wielu miejscach, również w gospodarstwie domowym. Sprężarki powietrza są niezastąpione w różnych gałęziach przemysłu. Powszechnie używa się ich w przetwórstwie oraz w branży spożywczej.

Na jakiej zasadzie działają sprężarki powietrza?

W urządzeniu najważniejszym elementem jest cylinder oraz tłok. Ruch tłoka odpowiada w głównej mierze za wytwarzanie podciśnienia oraz nadciśnienia, które w rezultacie spręża powietrze. Sprężarki powietrza mogą różnić się między sobą budową oraz mechanizmem działania, a także wartością ciśnienia, jakie jest generowane przez kompresor. Zazwyczaj ciśnienie mieści się w zakresie od 7 do 15 barów. Podczas wyboru urządzenia należy zwrócić również uwagę na moc silnika oraz na rodzaj sprężarki.

Najpopularniejsze rodzaje sprężarek powietrza

Wśród kompresorów wyróżnia się urządzenia tłokowe oraz śrubowe. Sprężarki powietrza tłokowe to produkty najczęściej obecne na rynku. Zazwyczaj są to sprężarki o średniej wydajności. Korzysta się z nich w branży motoryzacyjnej lub w domu. Te kompresory są dość hałaśliwe oraz raczej nie są stosowane w branży spożywczej i w przetwórstwie.

Kolejnym rodzajem jest sprężarka powietrza śrubowa. To produkt przeznaczony do profesjonalnego używania praktycznie w każdych warunkach. Sprężarka śrubowa jest nieoceniona w przemyśle kosmetycznym, farmaceutycznym oraz w spożywczym. Nowoczesne sprężarki działają cicho, są bardzo wydajne oraz nie zużywają dużo energii. Dużą zaletą urządzeń jest prosta i szybka instalacja, bardzo intuicyjna obsługa oraz brak konieczności przeprowadzania częstych prac konserwacyjnych.

Gdzie stosuje się sprężarki powietrza?

Sprężarka powietrza jest niezastąpiona w przemyśle. Bezolejowe urządzenia używane są powszechnie na liniach produkcyjnych i pakujących żywność. Taka sprężarka musi być bezpieczna dla człowieka oraz dla żywności. Urządzenia są stosowane np. do transportu produktów sypkich, do pakowania i sortowania warzyw oraz owoców i do czyszczenia opakowań. W nowoczesnych sprężarkach powietrza stosuje się najlepsze technologie, które zapewniają ciszą i wydajną pracę urządzenia.

Niewielkie sprężarki są również obecne w życiu codziennym. Przydają się do pompowania materacy, kół, ale też zasilają sprzęty pneumatyczne, takie jak pistolety lakiernicze lub wiertarki. To urządzenia niezbędne w warsztatach samochodowych, stolarskich. Za pomocą sprężarek powietrza można z łatwością wyczyścić meble ogrodowe lub ogrodzenie.

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.