Podział majątku po rozwodzie
Data publikacji 7 lutego 2022Gdy wiążemy się z kimś z założeniem, że będzie to związek „na zawsze” najczęściej nie myślimy o tym co „na wypadek, gdyby”. Prawo jednak jak zawsze jest na takie wypadki przygotowane. Podziału majątku możemy dokonać przed zawarciem związku małżeńskiego lub zdecydować się na wspólność majątkową. Co jednak w sytuacji, gdy majątek ten należy podzielić w konsekwencji rozwodu? Istnieją dwa sposoby, które prezentujemy poniżej. Zapraszamy do zapoznania się z materiałem, w którym znajdziecie Państwo odpowiedzi na czym polega i jak wygląda podział majątku po rozwodzie.
Na czym polega podział majątku?
Podział majątku po rozwodzie polega na podziale między rozwiedzionych małżonków, wszystkiego tego, co zostało wpracowane w trakcie trwania małżeństwa zarówno przez żonę jak i męża. Są to przychody jakie małżonkowie uzyskali w trakcie małżeństwa, wszystkie rzeczy, które wspólnie nabyli a także pieniądze, które wpłynęły do ich wspólnego budżetu w wyniku sprzedaży wspólnie posiadanych rzeczy.
Wyjątek od tego stanowią tak zwane majątki osobiste żony i męża, których właścicielami byli jeszcze przed zawarciem małżeństwa, bądź nabyli do nich prawo w drodze dziedziczenia lub darowizny w takcie trwania małżeństwa.
Do majątku wspólnego zaliczymy więc na przykład środki finansowe które zostały przeznaczone na remont mieszkania należącego do jednego z małżonków. Sama nieruchomość wchodzi w skład majątku osobistego, jednak wszystkie poczynione nakłady jak i uzyskane przychody w trakcie małżeństwa są już częścią wspólnej masy majątkowej.
Oczywiście wielu małżonków decyduje się na też podpisanie – przed zawarciem małżeństwa bądź w trakcie jego trwania – intercyzy. Jeśli została zawarta przed ślubem to prowadzi ona do zmiany porządku majątkowego przewidzianego ustawą i usuwa wspólność majątkową małżonków, wprowadzając odmienne stosunki majątkowe. Jeśli z kolei została zawarta już w trakcie trwania małżeństwa, zasada ta obowiązuje od chwili jej zawarcia.
Jak podzielić majątek po rozwodzie?
Majątek po rozwodzie można podzielić na dwa sposoby: poprzez zawarcie ugody (co jest znacznie szybsze) lub na drodze sądowej.
Ugoda, jak sama nazwa wskazuje pozwala na polubowne rozwiązanie kwestii podziału majątku. Każdy z małżonków, w drodze konsensusu może zabrać ze sobą to, co chce, za zgodą drugiej osoby. Najczęściej są to rzeczy o charakterze sentymentalnym bądź dzielone pomiędzy dwójkę ludzi środki finansowe.
Co, jeśli jednak małżonkowie pozostają w konflikcie a porozumienie nie dochodzi do skutku? Wtedy właściwym organem do rozstrzygnięcia podziału majątku jest właściwy miejscowo sąd. W takiej sytuacji należy sporządzić listę rzeczy wchodzących w skład wspólnej masy majątkowej oraz je wycenić. Możemy również zwrócić się o pomoc do biegłego. W przypadku nieruchomości jednak nie zawsze okazuje się to korzystne, bowiem licytacja może odbyć się po niższej cenie niż rynkowa wartość mieszkania czy domu. Należy również uwzględnić dodatkowe koszty związane z działalnością osób trzecich jak komornik czy pełnomocnik.
Więcej o podziale majątku po rozwodzie przeczytasz na: https://rozwod-i-podzial-majatku.pl
Artykuł sponsorowany