Płaca minimalna w 2019 roku
Biznes i Finanse

Płaca minimalna w 2019 roku

Płaca minimalna potrafi zmieniać się z roku na rok. Na pewno warto być z nią na bieżąco, aby nie dać się oszukać szczwanym pracodawcom, którzy tylko szukają okazji do ograniczenia kosztów prowadzenia działalności gospodarcze. Już dawno temu ustalono, ile będzie wynosić płaca minimalna w 2019 roku. Jak zatem prezentuje się jej wartość? Na jakie zarobki godzinowe mogą liczyć pracownicy, którzy otrzymają pensję w wysokości najniższej krajowej?

Płaca minimalna w 2019 roku

Płaca minimalna w 2019 rokuWedług przepisów prawnych Rada Ministrów każdego roku musi ustalić konkretną wartość dla minimalnej pensji oraz stawki godzinowej uzyskiwanej przez pracowników. Jak zatem wygląda to wszystko w tym roku? Czy warunki życia w Polsce choć trochę się poprawiły, czy stało się wręcz przeciwnie – doszło do obniżenia minimalnej pensji? Informacje na ten temat są oczywiście jawne. Udostępniono je już w zeszłym roku, a dokładnie stało się to 11 września.

W tym dniu zorganizowano spotkanie Rady Ministrów, która podjęła ostateczną decyzję w związku z wartością najniższej pensji krajowej. Kwoty są więc już ustalone i każdy może się z nimi zapoznać, aby następnie sprawdzić, czy przypadkiem nie jest oszukiwany przez swojego pracodawcę. Jeżeli bowiem pensja zaznaczona na umowie o pracę jest niższa od minimalnego akceptowalnego wynagrodzenia, to jawne łamanie prawa, któremu należy się przeciwstawić. Jeżeli bowiem człowiek sam nie zawalczy czasem o swoje racje, które mu się należą, nikt nie zainteresuje się jego losem – ani pracodawca, ani tym bardziej rząd.

Ile wyniesie wynagrodzenie minimalne?

Zgodnie z najnowszymi ustaleniami wysokość najniższej pensji krajowej w roku 2019 wynosi 2 216, 70 zł brutto. Oczywiście na rękę pracownik otrzymuje tę kwotę pomniejszoną o obowiązkowe składki ubezpieczeniowe – m.in. składki na ubezpieczenie emerytalne oraz ubezpieczenie zdrowotne. W przypadku minimalnej stawki godzinowej na ten moment wynosi ona 14,5 zł brutto. Czyli można tutaj zauważyć wyraźny skok w porównaniu do ubiegłych lat. Jak zapowiada rząd, stawki mają się jednak regularnie zwiększać. Póki co są stałe i w miarę satysfakcjonujące dla mieszkańców Polski. Ale planuje się podwyższyć je o kolejne kilka czy nawet kilkanaście procent.

Warto przypomnieć sobie teraz, jak wyglądała wartość minimalnego wynagrodzenia w ubiegłym roku. Miesięcznie osiągała ona sumę 2 220 zł brutto. A w przypadku stawki godzinowej – 13,70 zł. Kwoty już wtedy wyglądały całkiem atrakcyjnie, jednakże po odliczeniu od ich obowiązkowych podatków człowiekowi niewiele pozostawało na życie. Na rękę w ramach najniższej pensji otrzymywał on bowiem jedynie 1 600 zł, a w przypadku stawki godzinowej – niecałe 14 zł. Mimo podwyższenia minimalnej płacy Polacy wciąż uważają, że ich pensje są jednymi z najgorszych w Europie. Coraz częściej dochodzi do strajków osób niezadowolonych ze swojej sytuacji finansowej – najpierw byli policjanci, którym udało się wywalczyć spore podwyżki, teraz doszło do buntu nauczycieli, którzy najprawdopodobniej zakończą wojnę z niczym.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *