Strona główna
Motoryzacja
Tutaj jesteś
Motoryzacja Najem długoterminowy

Najem długoterminowy vs. leasing – na co się zdecydować?

Data publikacji 22 maja 2023

Obecnie przedsiębiorcy coraz częściej rezygnują z własnych samochodów, decydując się na najem długoterminowy lub leasing. Każda z tych opcji ma swoje wady i zalety związane nie tylko z oszczędnościami – zanim się zdecydujesz, określ swoje potrzeby. Które z tych rozwiązań bardziej się opłaca i na jakie warunki możesz liczyć?

Na czym polega leasing samochodu?

Przez wiele lat leasing był najczęściej wybieraną formą finansowania samochodów wykorzystywanych w celach służbowych. W ramach takiej umowy odpłatnie używa się samochodu przez umówiony okres. Leasingobiorca może nim jeździć w nieograniczonym zakresie, chyba że w umowie znajdzie się zapis o innych warunkach. Co istotne, samochód nie jest własnością klienta. Kiedy kończy się czas trwania umowy, klient oddaje auto leasingodawcy, choć może także odkupić pojazd po preferencyjnej cenie.

Dlaczego leasing samochodu się opłaca?

  1. Generuje mniejsze koszty niż kredyt.
  2. Leasingobiorca nie musi jednorazowo wykładać znacznych środków finansowych.
  3. Istnieje możliwość obniżenia podstawy opodatkowania.
  4. Opłaty umówione przy zawieraniu umowy są stałe.

To rozwiązanie ma jednak także minusy, jak choćby koszty serwisu i napraw po stronie klienta i brak możliwości modernizowania samochodu według uznania. Co więcej, przy umowie leasingowej często konieczne jest wniesienie wkładu własnego.

Długoterminowy najem pojazdów – jak to działa?

Długoterminowy wynajem to inaczej leasing operacyjny samochodu. Taka usługa obejmuje zwykle od 2 do 5 lat. Użytkownik oddaje wynajmującemu pojazd po okresie wskazanym w umowie. W cenę wlicza się także koszty ewentualnych napraw i serwisu czy polisy OC. Użytkownik płaci wyłącznie za paliwo. W ostatnich latach flota pojazdów w wypożyczalniach stała się wyjątkowo atrakcyjna. Kia, Opel, Skoda czy Toyota na wynajem to samochody nowoczesne i atrakcyjnie wyposażone.

Co więcej przy najmie długoterminowym:

  • nie jest wymagany wkład własny;
  • rata miesięczna jest niska;
  • nie musisz martwić się o koszty serwisu czy ubezpieczenia samochodu.

W takim modelu przedsiębiorca nie jest właścicielem pojazdu, a opcja wykupu samochodu przeważnie jest mało opłacalna.

Łóżko kontynentalne co to? Wyjaśniamy, czym różni się od tradycyjnego

FCG

Jako zespół redakcyjny z pasją do tematów takich jak biznes, finanse, dom, technologia, motoryzacja, lifestyle i zdrowie, z radością dzielimy się naszą wiedzą z czytelnikami. Naszym celem jest upraszczanie złożonych zagadnień, aby uczynić je przystępnymi i zrozumiałymi dla każdego.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?