Na czym polega produkcja i montaż konstrukcji stalowych?
Data publikacji 4 maja 2022Stalowe konstrukcje otaczają nas wszędzie. Można wręcz powiedzieć, że żelazo i wytwarzana z niego stal stanowią obecnie jedną z najistotniejszych szkieletów współczesnej cywilizacji. Stal wykorzystywana jest w produkcji przemysłowej, w rozwoju linii transportowych (szyny kolejowe) i w szeroko rozumianym budownictwie. Planowanie i innowacje od strony projektowej są osiągalne właśnie dzięki wysokiej jakości i dużej trwałości konstrukcji stalowych. Certyfikowana kontrola produkcji z wykorzystaniem wykwalifikowanego i doświadczonego personelu stanowi klucz do sukcesu w wielu branżach. W poniższym tekście zwrócimy uwagę na praktyczne wykorzystanie stali w procesach konstrukcyjnych i wskażemy na rolę jaką odgrywa montaż konstrukcji stalowych.
Praktyczne korzyści płynące ze stali
Zacznijmy od podstawowej konstatacji. Stal to nowoczesny, niezawodny i przyjazny dla środowiska materiał nadający się do budowy i recyklingu. Charakteryzuje go surowa elegancja, prostota i trwałość. Właśnie dlatego znakomicie nadaje się do wszystkich rodzajów ulepszeń technologicznych i kombinacji materiałów. Możliwość obsługi dużych zakresów przy eleganckich i smukłych elementach konstrukcyjnych daje architektom ponadto bardzo dużą swobodę w procesie projektowania.
Nic zatem dziwnego, że konstrukcje stalowe znajdują zastosowanie w prawie wszystkich dziedzinach budownictwa: halach produkcyjnych, magazynach, garażach, warsztatach, a także punktach handlowych i halach sportowych. Stal wiedzie również prym w konstrukcjach dachowych, a ostatnie czasy dowodzą, że rozpoczął się swoisty „wiek stalowy” także dla modernistycznych rozwiązań w budownictwie mieszkaniowym.
Jak przebiega produkcja i montaż konstrukcji stalowych?
Projektowanie, produkcja i montaż konstrukcji stalowych opiera się na dwóch podstawowych filarach: jakość i bezpieczeństwo środowiska naturalnego. Właśnie dlatego w firmach produkujących elementy i profile ze stali wdraża się na bieżąco systemy zarządzania jakością oraz zarządzania środowiskowego. Produkty końcowe dostarczane są dzięki temu wraz z deklaracją zgodności z przepisami oraz normami i innymi dokumentami potwierdzającymi jakość wykonania.
Podstawową sprawą jest aby konstrukcje stalowe, przeznaczone dla różnych sektorów budownictwa przemysłowego i lądowego, były certyfikowane. Produkcja konstrukcji stalowych, podobnie jak ich montaż, niezależnie czy mamy do czynienia z konstrukcjami szkieletowymi czy powierzchniowymi, stanowi alternatywę dla tradycyjnych konstrukcji murowanych lub drewnianych.