Strona główna
Zdrowie
Tutaj jesteś
Zdrowie balsam nawilżający

Jaki balsam nawilżający ukoi swędzącą skórę?

Data publikacji 3 listopada 2021

Świąd skóry, choć wydaje się w dużej mierze niegroźny, może naprawdę uprzykrzyć nam życie. Swędząca skóra prowokuje nas do drapania, a przede wszystkim jest źródłem ogromnego dyskomfortu, który może wpłynąć nawet na trudności z zasypianiem. Przyczyn takiego stanu może być wiele, dlatego warto przyjrzeć się, czy występują też inne objawy. Skuteczna pielęgnacja może być natomiast sposobem na przyniesienie sobie ulgi. Czy balsam nawilżający zapewni nam odpowiednie ukojenie?

Swędząca skóra – przyczyny

Mimo że jest to zjawisko niepozorne, swędząca skóra może wynikać z różnorodnych przyczyn, które nie zawsze będą dla nas jasne, a przez to próby złagodzenia tego symptomu spełzną na niczym. Oczywiście swędzenie może wynikać z reakcji alergicznej – zarówno na pokarmy, jak i na określone składniki w kosmetykach. Bardzo często takie reakcje wywołują również tkaniny, z jakich zostały wykonane noszone przez nas ubrania. Najczęstszym winowajcą jest zdecydowanie wełna.

Swędząca skóra to częsty objaw licznych chorób skórnych. Zaliczamy do nich m.in.:

  • atopowe zapalenie skóry;
  • łuszczycę;
  • świerzb;
  • wszawicę;
  • zakażenia grzybicze.

Warto też zwrócić uwagę na fakt, czy swędzenie skóry nie nasila się tuż po powrocie do domu, jeśli wcześniej byliśmy narażeni na działanie mrozu. Podobnie może dziać się w przypadku, kiedy dopiero co osuszyliśmy ciało po kąpieli. Swędzenie, wraz z łuszczeniem się skóry, może wskazywać na to, że jest ona odwodniona, a przez to przesuszona i bardziej podatna na czynniki zewnętrzne. Świąd jest też często spotykany w przypadku posiadaczy skóry wrażliwej, która może mieć większą skłonność do podrażnień.

Dodatkowo skóra może zacząć swędzieć, kiedy zbyt długo przebywaliśmy na słońcu, na dodatek bez zastosowania koniecznej ochrony. Oparzenia słoneczne mogą pociągać za sobą poważne zdrowotne konsekwencje, z czego swędzenie jest tak naprawdę tylko niewielkim ułamkiem objawów, z jakimi możemy mieć do czynienia.

Miejsce swędzenia skóry

Jeżeli od jakiegoś czasu dokucza nam intensywne swędzenie, warto zwrócić uwagę, czy pojawia się ono miejscowo, czy może dotyczy całego ciała. W tym drugim przypadku możemy mieć bowiem do czynienia z chorobą ogólnoustrojową. Mowa tutaj o konsekwencjach niewydolności nerek czy wątroby, a także cukrzycy czy niedoczynności tarczycy.

Jeśli z kolei swędzenie dotyczy konkretnej partii ciała, znacznie łatwiej będzie nam ustalić jego przyczynę. Przykładowo świąd towarzyszący atopowemu zapaleniu skóry jest najbardziej uporczywy w zgięciach łokci i kolan, choć nierzadko zdarza się, że staje się odczuwalny również na linii włosów. Gdy zaś swędzi nas jedno miejsce, gdzie dodatkowo pojawił się lekki obrzęk i zaczerwienienie, warto sprawdzić, czy nie jest to wynik ukąszenia owada, czy też po prostu kontaktu z alergenem, np. silnym detergentem obecnym w środkach do czyszczenia powierzchni.

Balsam nawilżający na swędzącą skórę

Oczywiście w przypadkach, kiedy podejrzewamy, że za swędzeniem skóry może stać jakaś choroba, dobrze jest umówić się na wizytę do dermatologa, który sprawdzi, czy są obecne jakieś zmiany i wykona stosowne badania. Samodzielnie w domu możemy z kolei zadbać o to, żeby skóra miała właściwe warunki do regeneracji – balsam nawilżający powinien być zatem stałym elementem naszej pielęgnacji, nawet wówczas, kiedy uciążliwe objawy już ustąpią. Właściwe nawilżenie to klucz do zdrowo wyglądającej, gładkiej i miękkiej skóry.

Żeby balsam nawilżający przyniósł oczekiwany efekt, koniecznie należy zwrócić uwagę na jego skład. Pomocne będą takie substancje, jak alantoina oraz pantenol. Nie tylko doskonale nawilżają skórę, ale także ją wzmacniają i przyspieszają proces odnowy naskórka. Dodatkowo przynoszą też ulgę w przypadku swędzenia. Oprócz tego warto sprawdzić, czy kosmetyk zawiera glicerynę, mocznik, aloes lub kwas hialuronowy. Również działają łagodząco, a przede wszystkim dostarczają skórze właściwego nawilżenia.

Balsam nawilżający należy aplikować regularnie, najlepiej dwa razy dziennie, a już szczególnie tuż po kąpieli. Dobrze przy tym pamiętać, by nie pocierać skóry ręcznikiem, a jedynie delikatnie ją nim osuszyć.

Firma ochroniarska a technologia: nowoczesne rozwiązania dla firm

FCG

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?