Biznes i Finanse

Marketing w Twojej firmie – na własną rękę czy z agencją marketingową?

Marketing w Twojej firmie – na własną rękę czy z agencją marketingową?

Marketing w Twojej firmie – na własną rękę czy z agencją marketingową?

Marketing 360°, inaczej 360 Degree Marketing, to zintegrowane działania promocyjne, które są oparte na rozległej, wielowymiarowej i wielostronnej strategii reklamowej. Dzięki dokładnej analizie grupy docelowej, określeniu misji oraz celów marki, a także umiejętnym dobraniu narzędzi marketingowych możliwe jest osiągnięcie sukcesu sprzedażowego i promocyjnego. Czy jednak można osiągnąć zamierzone cele bez korzystania ze wsparcia agencji marketingowej? Jakie wyzwania czekają na przedsiębiorców, którzy chcą samo zająć się prowadzeniem działań marketingowych? Sprawdźmy!

Co jest najważniejsze w marketingu 360?

ABC marketingu 360:

  • Wszystkie podejmowane działania i tworzone przekazy reklamowe są spójne, a wykorzystywane narzędzia i kanały komunikacji są skrupulatnie dobrane i wzajemnie na siebie oddziałują. Nie chodzi o to, by korzystać ze wszystkich możliwych zasobów, ale o to, by umiejętnie je do siebie dobrać, a potem otoczyć odbiorcę reklamami z różnych stron (odbiorca ma się znaleźć w centrum okręgu – stąd nawiązanie do 360°).
  • Niezwykle ważne jest dopasowanie kreacji, jak i sposobu oraz miejsca emisji reklam do konsumentów. Aby mogło się to wydarzyć, potrzebna jest dokładna analiza grupy docelowej – potrzeb, gustów i możliwości jej członków.
  • Nie można mówić o skutecznym marketingu 360 bez ciągłej analizy prowadzonych działań czy progresywności kanałów, a także bez szybkiego reagowania na wszelkie zmiany. Podsumowując, najważniejsze jest trafne określenie misji oraz celów marki (w tym także samej kampanii), dobór odpowiednich narzędzi i grupy docelowej, a potem ciągłe monitorowanie wyników kampanii.

Narzędzia, metody i kanały, z jakich korzysta się w ramach marketingu 360 to m.in.: pozycjonowanie stron (SEO i SEM), tworzenie nowoczesnych, intuicyjnych stron www, content marketing 360, prowadzenie mediów społecznościowych, afiliacja, tworzenie i prowadzenie kampanii online, tworzenie kreacji dynamicznych i statycznych, e-mail marketing.

Co jest największym wyzwaniem w marketingu 360? Pewnie możesz się już domyślać, ale przyjrzyjmy się temu nieco bliżej.

Samodzielnie prowadzony marketing 360 – największe wyzwanie

Obszar związany z marketingiem i wsparciem sprzedaży zmienia się z roku na rok (lub jeszcze szybciej). Pojawiają się coraz to nowsze narzędzia, metody, rozwiązania i kanały komunikacji. To, co działa dzisiaj, niekoniecznie musi być skuteczne za rok, a już na pewno za dwa lata. Nie wystarczy więc raz zdobyć wiedzę i później czerpać z przyswojonych zasobów. Trzeba stale trzymać rękę na pulsie i monitorować trendy, a do tego potrzebne są odpowiednie kompetencje i czas. I właśnie tutaj pojawia się wyzwanie – przedsiębiorcy bardzo często nie są w stanie wygospodarować tyle czasu, by móc zająć się marketingiem samodzielnie. Jeśli prowadzisz biznes, najlepiej wiesz, jak dużo czasu i energii pochłaniają wszystkie czynności związane z prowadzeniem firmy. Jak w tym wszystkim znaleźć jeszcze zasoby na działania marketingowe – w dodatku działania skuteczne, rozległe i dobrej jakości?

Kiedy warto zdecydować się na współpracę z agencją marketingową?

Na współpracę z firmą marketingową warto zdecydować się szczególnie wtedy, gdy:

  • chcesz, by Twoja marka była promowana w odpowiedni sposób i aby kampanie reklamowe przynosiły wymierne korzyści,
  • nie chcesz wyrzucać pieniędzy w błoto i przepalać budżetu na nieskuteczne działania,
  • nie masz czasu lub kompetencji do tego, by prowadzić działania samodzielnie,
  • nie chcesz/nie możesz zatrudnić specjalistów ds. marketingu w Twojej firmie,
  • zależy Ci na tym, by korzystać z wiedzy i doświadczenia specjalistów z różnych branż (agencje marketingowe zatrudniają m.in. grafików, copywriterów, specjalistów od pozycjonowania stron, ekspertów w dziedzinie tworzenia i planowania kampanii online, UX designerów, programistów),
  • chcesz oddać promowanie swojej marki w ręce profesjonalistów.

Podsumowując, prowadzenie działań marketingowych na własną rękę jest możliwe, ale wymaga czasu i kompetencji. Jeśli więc chcesz skutecznie wypromować swoją markę, nie tracąc na to czasu i pieniędzy, rozważ skorzystanie z usług agencji marketingowej.

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.