Biznes i Finanse

Każdy może być fotografem – ciekawe pomysły na zdjęcia

Każdy może być fotografem – ciekawe pomysły na zdjęcia

W dzisiejszych czasach aparaty w smartfonach często przewyższają konwencjonalne aparaty cyfrowe swoją wydajnością, jakością wykonanych zdjęć i nieskomplikowaną obsługą. Fotografia stała się powszechnym i cenionym hobby.

Jak zrobić kreatywne zdjęcia, tak aby wyróżniały się na tle innych? W jaki sposób przetworzyć wiele obrazów, wykonać szczególnie nietypowe ujęcia i jak je wykorzystać?

Uchwyć wspomnienia z ciekawymi pomysłami na zdjęcia

Wraz z upływem czasu na smartfonie lub komputerze gromadzi się mnóstwo fotograficznych wspomnień — zdjęć z wycieczek, wakacji, festiwali, uroczystości, świąt. Ci, którzy do tej pory nie zsynchronizowali i nie uporządkowali swoich zdjęć, w końcu powinni się tym zająć. Z każdym dniem fotografii przybywa i będzie coraz trudniej. Co więcej, kończą się ciekawe pomysły na zdjęcia.

Najlepszym sposobem porządkowania obrazów jest chronologia na komputerze. Aby w analogiczny sposób zapamiętać piękne chwile, dobrym pomysłem są drukowane fotoksiążki. Najlepiej jest wcześniej edytować zdjęcia za pomocą specjalnego programu i, jeśli to konieczne, dostosować ustawienia, takie jak kontrast, jasność i ostrość. Za pomocą odpowiedniego oprogramowania różnych dostawców fotoksiążek, zdjęcia można następnie uporządkować w albumie.

ciekawe pomysły na zdjęcia

Stwórz własny komiks

Samodzielnie stworzone komiksy to wyjątkowe wspomnienia, a także świetny pomysł na prezent. Potrzebna jest odpowiednia fabuła i uchwycenie wymaganych scen za pomocą aparatu fotograficznego. Dzięki programom do edycji, zdjęcia można zmodyfikować do trybu komiksowego na komputerze lub smartfonie. Edycja jest znacznie łatwiejsza na smartfonie. Aplikacje takie jak Komiks! (na iOS) i Comic Strip Pro (na Androida) są do tego idealne. Mogą być używane do przekształcania obrazów w typowy styl komiksowy, znajdowania odpowiedniego układu i dodawania dymków z odpowiednimi tekstami.

Ciekawe pomysły na zdjęcia rodzinne

Przeglądając stare albumy fotograficzne, można znaleźć wiele zabawnych i zapadających zdjęć z dawnych czasów. Kąpiel w wannie, jazda na rowerku, jedzenie spaghetti — rodzice często fotografowali każdy krok swojego potomstwa.
Od jakiegoś czasu ciekawe pomysły na zdjęcia takie jak „wtedy i teraz” zyskują na popularności, szczególnie w mediach społecznościowych. Coraz więcej osób odtwarza ujęcia ze starych zdjęć. Można osiągnąć świetny efekt, zwłaszcza kiedy uda się wszystko dokładnie odwzorować, od pozycji, po odzież i tło. Jest to nie tylko pomysł na kreatywne zdjęcia. W takie zabawne rekonstrukcje można wyciągnąć rodzinę i przyjaciół i świetnie się wspólnie bawić.

Jak pozować do zdjęć?

Projekt długoterminowy — codziennie to samo ujęcie

Jak obiekty lub miejsca zmieniają się w czasie? Aby to udokumentować, potrzeba sporo wytrwałości. Ten sam motyw jest fotografowany z tej samej perspektywy w określonym cyklu. Ważne jest, aby ciekawy pomysł na zdjęcie był realizowany zawsze o tej samej porze, tak aby światło padało podobnie. Projekt nie ma ograniczeń — może trwać parę dni lub kilka lat.
Przedmiotem takiego projektu, może być w zasadzie wszystko, co się zmienia — rośliny, które zaczynają kwitnąć, a potem z upływem czasu więdną, pokarmy, które stopniowo tracą kolor i zmieniają kształt. Świetny efekt daje też robienie zdjęć ludziom i obserwacja jak zmienia się człowiek na przestrzeni lat. Taki projekt wymaga dużo cierpliwości — może trwać od kilku do nawet kilkudziesięciu lat.

Pomysły na zdjęcia — puzzle ze zdjęć

Układanie puzzli jest bardzo popularnym zajęciem nie tylko w czasie pandemii.
Szczególnie przyjemnie układa się układanki z własnym motywem. Nadają się do tego zdjęcia z wycieczek, rodziny, zwierząt domowych lub własnego ogrodu. Ważne jest, aby obraz miał jak najwyższą rozdzielczość, ponieważ motyw jest zazwyczaj znacznie powiększony.

Wielu dostawców i producentów gier, oferuje taką usługę. Wystarczy przesłać zdjęcie, wybrać rozmiar układanki, zaprojektować opakowanie i za jakiś czas puzzle będą gotowe.

Ile zarabia fotograf?

ciekawe pomysły na zdjęcia

Spacer po okolicy w poszukiwaniu ciekawych ujęć

W ostatnim czasie wiele osób zaczęło na nowo odkrywać swoją okolicę. Naprawdę nie trzeba jechać na drugi koniec świata, żeby znaleźć pomysły na ciekawe zdjęcia. Opuszczona ławka w parku, wyjątkowa brama, nietypowe drzewo czy kwiaty na skwerku pod blokiem – wszędzie kryją się ciekawe motywy fotograficzne, które czasami mijamy codziennie i zupełnie nie zwracamy na nie uwagi. W związku z tym warto wybrać się na spacer po okolicy, który może okazać się pełnym przygód fotograficznym safari.

Tworzenie własnych filtrów twarzy na Instagramie

Każdy, kto ma już pewne doświadczenie w cyfrowej obróbce zdjęć, może wypróbować tę funkcję. Aplikacja Facebook Spark AR umożliwia użytkownikom tworzenie własnych filtrów twarzy dla Facebooka i Instagrama. Oprócz Spark AR, który można pobrać całkowicie bezpłatnie, wymagany jest program do przetwarzania obrazów, za pomocą którego szablony masek można zapisać w formacie .PNG. Każdy może tutaj wykazać się kreatywnością i na przykład zintegrować punkty, gwiazdki lub serca w swoich filtrach.

Jak robić dobre zdjęcia produktowe?

Zmień perspektywę – ciekawe pomysły na zdjęcia

Warto czasem myśleć nieszablonowo i zwracać uwagę na szczegóły. Czasami wystarczy zmienić perspektywę — uklęknąć, stanąć na krześle, położyć się na podłodze albo obrócić aparat i całkowicie zmienić efekt obrazu.
Można też zredukować swój motyw tylko do form i zapomnieć o rzeczywistości, podejść do tematu w bardzo abstrakcyjny sposób.

Takie eksperymenty często owocują niesztampowymi ujęciami. Przy odrobinie kreatywności można zrobić bardzo ciekawe zdjęcia i świetnie się przy tym bawić.
Jak realizujesz takie kreatywne pomysły na sesje zdjęciowe? Perspektywy i „nieszablonowe myślenie” mogą Ci bardzo pomóc. Kreatywne perspektywy fotograficzne nadają Twojemu zdjęciu odniesienie przestrzenne. Jeśli zmienisz perspektywę, zmienisz całe ujęcie.

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.