Jakie sznurki do makramy wybrać?
Data publikacji 20 września 2021Oryginalne i wyjątkowe – takie właśnie są makramy, które z roku na rok zyskują coraz szersze grono zwolenników. Nie ma się co dziwić. Są bowiem niezwykle efektowne i posiadają szereg zastosowań. Co więcej, ich wyplataniem może zająć się każdy. Wystarczy bowiem sznurek do makramy oraz znajomość technik splotu. Warto podjąć się tego wyzwania, ponieważ tworzenie własnych makram jest nie tylko sposobem na wzbogacenie wyglądu swojego mieszkania, ale również kreatywną formą spędzania wolnego czasu.
Czy makrama nadaje się tylko na ścianę?
Wielu osobom makramy kojarzą się wyłącznie z majestatycznie zwisającymi dekoracjami ściennymi. Czy to ich jedyne zastosowanie? Jak się okazuje – nie, ponieważ technika przeplatania sznurków do makramy ma o wiele szersze spektrum wykorzystania. Kwietniki, firanki, podkładki , a nawet biżuteria! Wszystko to można wyczarować za pomocą makramy!
Dobre sznurki do makramy – dlaczego są kluczem do sukcesu?
Jeszcze do niedawna, jedynym sznurkiem wykorzystywanym do wyplatania makramy był sznurek jutowy. Dziś na szczęście wiele zmieniło się w tym temacie, czego najlepszym dowodem jest oferta sprzedawców. A warto zauważyć, że odpowiedni wybór jest warunkiem koniecznym, aby uzyskać piękny i jedyny w swoim rodzaju produkt finalny. Wielokrotnie jest tak, że sięgnięcie po niewłaściwe sznurki do makramy wiąże się z tym, że osoby rozpoczynające swoją przygodę z tą techniką rękodzieła, szybko się zniechęcają i w konsekwencji rezygnują z dalszej nauki. Jakie zatem propozycje przygotowali producenci sznurków?
Bawełniany sznurek do makramy
Jednym z cieszących się największą popularnością produktów jest bawełniany sznurek pleciony. Jego niewątpliwą zaletą jest brak komplikacji z rozwarstwianiem się. Bez najmniejszych trudności zaplata się i rozplata, dzięki czemu polecany jest zarówno do małych, jak i dużych projektów.
Warto wiedzieć, że bawełniane sznurki do makramy nie nadają się do rozczesywania. W związku z tym niemożliwe jest wykonanie przy ich udziale listków czy piórek. Nie oznacza to jednak rękodzielniczej porażki, ponieważ pracę można zakończyć na wiele innych, niemniej efektownych sposobów. W zależności od własnych preferencji, można je ukryć, zawiązać na supełki lub zostawić ucięte.
Sznurek skręcany
Alternatywą dla bawełnianych, plecionych sznurków są modele skręcane, składające się z trzech żyłek. Miękkie i komfortowe w zaplataniu. A co ważne, pozwalające na łatwe przekształcanie końcówek na pofalowane frędzle. Skręcane sznurki do makramy można rozczesywać, przez co nadają się do tworzenia piórek. W szczególności polecane do robienia listków, aniołów czy innych makram, w których ważne są rozczesane frędzelki.