Strona główna
Biznes i Finanse
Tutaj jesteś
Biznes i Finanse

Jakie są wymagania przy ubieganiu się o kartę kredytową i jak przebiega proces?

Data publikacji 30 października 2023

Czy wiesz, czym jest i do czego służy karta kredytowa? Jak wypełnić wniosek o kartę kredytową i co możesz zrobić, aby zwiększyć swoje szanse na jej uzyskanie?

Czym jest karta kredytowa?

Karta kredytowa, taka jak np. karta kredytowa Visa TurboKARTA, to karta identyfikująca wydawcę oraz upoważnionego do jej posiadania właściciela, za pomocą której można wypłacać gotówkę oraz dokonywać płatności w ramach przyznanego limitu kredytowego. Oczywiście limit kredytowy to po prostu środki, które zostały przyznane do dyspozycji użytkownikaowi przez bank. I to zarazem największa różnica między kartą kredytową i debetową, w tym drugim przypadku bowiem klient operuje wyłącznie własnymi środkami. Z karty kredytowej można korzystać na co dzień, warto jednak wiedzieć, w jaki sposób robić to tak, aby płacić jak najmniej za użytkowanie środków w ramach przyznanego limitu.

Na jakich warunkach przyznawana jest karta kredytowa?

Przyznanie karty kredytowej przez bank to w zasadzie udzielenie przez bank kredytu gotówkowego – w ten sposób można określić limit, w ramach którego możesz dokonywać transakcji. Sama karta kredytowa jest niejako narzędziem, za pomocą którego możesz korzystać ze środków w ramach swojego limitu. Poszukując karty kredytowej, dobrze zwrócić uwagę na takie elementy i czynniki jak wysokość oprocentowania nominalnego, prowizji czy innych opłat, bezwzględnie istotna jest również długość okresu bezodsetkowego.

Aby uzyskać kartę kredytową od banku, konieczne jest złożenie wniosku w formie określonej przez wybraną instytucję finansową. Nie jest to specjalnie trudne, wniosek o kartę kredytową składa się w podobny sposób jak podczas ubiegania się o inne produkty bankowe. Niezbędne jest rzecz jasna podanie swoich podstawowych danych, oprócz tego bank będzie chciał określić Twoją zdolność kredytową. W tym celu musisz dołączyć odpowiednie dokumenty, które będą zaświadczały o wysokości Twoich dochodów, na przykład Santander Consumer Bank wymaga dokumentu tożsamości i informacji o zarobkach (rodzaj dokumentów zależy od źródła dochodu). Zależnie od banku może to być zaświadczenie od pracodawcy o zatrudnieniu i wysokości dochodów czy wyciąg z konta osobistego. Czasem, jeśli posiadasz już rachunek osobisty w danym banku, nie musisz dołączać tych dokumentów, bowiem Twoja zdolność kredytowa zostanie opracowana na podstawie wpływów na Twoje konto.

Co jeszcze jest ważne przy składaniu wniosku o kartę kredytową? Otóż okazuje się, że niektóre czynniki mogą być dla banku szczególnie istotne i decydujące o tym, czy kartę kredytową otrzymasz. To m.in.:

  • wiek wnioskodawcy – składając wniosek, musisz być pełnoletni, rzadko zdarzają się sytuacje, że banki wskazują wyższy wiek minimalny,
  • staż pracy i rodzaj zatrudnienia – np. umowa o pracę. Dłuższy staż pracy i stabilna umowa o zatrudnienie zwiększają Twoje szanse na otrzymanie korzystnej propozycji karty kredytowej.

Oczywiście w rzeczywistości nie jest tak, że tylko osoby zatrudnione na umowę o pracę otrzymają pozytywną decyzję dotyczącą wydania karty kredytowej; możesz przecież udokumentować dochody z innych źródeł. Warto mieć to na uwadze przy składaniu wniosku. Na koniec trzeba też wspomnieć o jeszcze jednej zmiennej, która jest istotna dla banku – chodzi o Twoją historię w Biurze Informacji Kredytowej. Bank pozyska stąd informacje o Twoich kredytach czy pożyczkach z przeszłości, sprawdzi również, czy wszystkie zobowiązania były spłacane terminowo, czy może jednak spłaty sprawiały Ci trudności. Może to dotyczyć nawet terminowo opłacanych rachunków, np. za telefon. Mimo to nie obawiaj się – wyrobienie karty kredytowej wcale nie jest tak trudne, jak mogłoby się wydawać, a ten produkt bankowy jest w XXI wieku naprawdę przydatny.

Opracowano na zlecenie partnera Santander Consumer Bank.

Źródła:

  1. https://www.totalmoney.pl/artykuly/193898,karty-kredytowe,jakie-trzeba-miec-dochody-i-zatrudnienie–zeby-dostac-karte-kredytowa,1,1
  2. https://finanse.rankomat.pl/poradniki/karta-kredytowa-na-oswiadczenie-przez-internet/
Perfumy Cartiera

FCG

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?