Strona główna
Biznes i Finanse
Tutaj jesteś
Biznes i Finanse nieruchomości

Jakie są sposoby na zakończenie stosunku współwłasności nieruchomości?

Data publikacji 21 marca 2022

Sprawy dotyczące szeroko pojętego tematu nieruchomości to jedne z najczęstszych zagadnień z którymi klienci zwracają się do kancelarii prawniczych. Wśród nich dość często pojawia się problem zniesienia współwłasności nieruchomości. Na czym ono polega i kiedy możemy potrzebować porady prawnej lub długoterminowej pomocy profesjonalisty w tym zakresie? Na te pytania odpowiadamy w naszym artykule.

Kiedy powstaje współwłasność nieruchomości?

Nierzadko zdarza się, że nieruchomość ma więcej niż jednego właściciela. Dzieje się tak na przykład gdy kilka osób dokona wspólnego zakupu nieruchomości lub też odziedziczy ją wspólnie po poprzednim właścicielu. Współwłaścicielem nieruchomości można stać się też w drodze darowizny. Może się zdarzyć, że kilka osób nabędzie prawo własności do jednej nieruchomości wskutek zakończonego postępowania dotyczącego zwrotu wywłaszczonego kiedyś gruntu. Współwłasność nieruchomości może powstać też w związku z rozwodem małżonków i zniesieniem ustawowej wspólności małżeńskiej. W każdej chwili którykolwiek ze współwłaścicieli może zechcieć zakończyć łączący go z pozostałymi współwłaścicielami stosunek prawny decydując się na zniesienie współwłasności nieruchomości. Wola zniesienia współwłasności może być związana np. z brakiem porozumienia między współwłaścicielami co do sposobu zarządzania nią czy też wiązać się z chęcią sprzedaży części współwłasności.

Na czym polega zniesienie współwłasności nieruchomości?

Zniesienia współwłasności nieruchomości można dokonać na dwa sposoby. Pierwszy z nich – zdecydowanie szybszy – polega na zakończeniu tego stosunku prawnego w drodze umownej. Ta metoda ma jednak swoje minusy: przede wszystkim notarialne zniesienie współwłasności wymaga od współwłaścicieli porozumienia w tej kwestii, co niestety nie zawsze jest możliwe. Zarówno w sądowym, jak i umownym trybie zniesienia współwłasności możliwe są trzy sposoby likwidacji tego stosunku prawnego: poprzez podział fizyczny rzeczy, poprzez przyznanie rzeczy na własność jednemu ze współwłaścicieli z obowiązkiem spłaty oraz poprzez sprzedaż rzeczy i podział kwoty uzyskanej ze sprzedaży. Wybór ostatecznego trybu i sposobu na zniesienie współwłasności nieruchomości zależy tak naprawdę od indywidualnej sytuacji.

Warto skorzystać z e-porady

Jeśli zastanawiasz się, który z wyżej opisanych sposobów na zniesienie współwłasności nieruchomości sprawdzi się w Twojej sytuacji, warto skorzystać z profesjonalnej porady prawnej. Radca prawny udzieli niezbędnych wskazówek w tym zakresie i pozwoli wybrać optymalny sposób na zniesienie współwłasności, dostosowany do indywidualnej sytuacji klienta. Obsługa prawna przyda się zwłaszcza w sytuacji, gdy zdecydujemy się na likwidację współwłasności w drodze sądowej, zwłaszcza jeśli sprawa będzie skomplikowana. Na początkowym etapie bardzo wygodnym rozwiązaniem jest skontaktowanie się z kancelarią prawną, która udziela porad online. Dzięki temu w szybki, wygodny i bezpieczny sposób otrzymamy najistotniejsze wskazówki dotyczące naszej sprawy i będziemy mogli szybko podjąć kolejne działania.

Łóżko kontynentalne co to? Wyjaśniamy, czym różni się od tradycyjnego

FCG

Jako zespół redakcyjny z pasją do tematów takich jak biznes, finanse, dom, technologia, motoryzacja, lifestyle i zdrowie, z radością dzielimy się naszą wiedzą z czytelnikami. Naszym celem jest upraszczanie złożonych zagadnień, aby uczynić je przystępnymi i zrozumiałymi dla każdego.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?