Jak rozliczyć PIT-28 w formie online
Data publikacji 3 grudnia 2020Deklarację PIT-28, czyli zeznanie podatkowe o wysokości uzyskanego przychodu, wysokości dokonanych odliczeń i należnego ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, należy z zasady złożyć do właściwego urzędu skarbowego według miejsca zamieszkania podatnika, będącego osobą fizyczną. Należy jednak stwierdzić, że to pouczenie znajdujące się na samym początku formularza (miejsce składania w części wstępnej przed częścią „A”), nie oznacza wykluczenia możliwości przygotowania PIT w wersji elektronicznej.
PIT-28 elektronicznie formy
Co ciekawe, rozliczenie PIT-28 w formie elektronicznej możliwe jest w dwóch formach. Po pierwsze, za pomocą deklaracji elektronicznych PIT online, w specjalnych komercyjnych aplikacjach służących do przygotowywania, wypełniania i składania PIT’ów. Po drugie – w usłudze Twój e-PIT. W obu formach praca odbywa się na komputerze (czasami tablecie lub smartphone), a następnie deklaracja przesyłana jest do organów podatkowych przez Internet.
Jak złożyć PIT-28 w aplikacji do PIT online?
Decydując się na rozliczenie deklaracji w aplikacji do PIT online, podatnik na początku staje przed wyborem, z którego programu korzystać. W tej sytuacji rekomendowane jest korzystanie ze znanych aplikacji, doświadczonych usługodawców, którzy gwarantują przygotowanie oraz obsługę programu do PIT-28 przez zespół specjalistów. Podatnik powinien pamiętać, że podaje swoje poufne informacje i dane osobowe – nie powinien więc powierzać ich komukolwiek. Następnie, praca odbywa się na zasadach określonych przez danego dostawcę oprogramowania – albo instalując program do PIT-28 na urządzeniu użytkownika, albo online na serwerach dostawcy aplikacji. Po wypełnieniu całego zeznania podatnik musi wysłać PIT-28 elektronicznie, za pomocą specjalnych bramek zaakceptowanych przez Ministerstwo Finansów (w aplikacji) oraz uzyskać Urzędowe Poświadczenie Odbioru (UPO).
Jak złożyć PIT-28 w usłudze twój e-PIT?
Jeżeli podatnik decyduje się na pracę w usłudze Twój e-PIT, musi odwiedzić rządową stronę podatkową i wybrać zakładkę Twój e-PIT. Następnie następuje tak zwane uwierzytelnienie, czyli potwierdzenie tożsamości podatnika. Na tym etapie możliwe jest skorzystanie z dwóch rodzajów uwierzytelnienia:
- Poprzez podatnie danych:
- numer PESEL albo NIP i datę urodzenia,
- kwotę przychodu z deklaracji za rok poprzedni;
- kwotę przychodu z jednej z informacji od pracodawców (na przykład PIT-11) za rok poprzedni;
- potwierdzenie kwotą nadpłaty / podatku do zapłaty z deklaracji za poprzedni (poprzedni) rok
- Drugą formą uwierzytelnienia, jest użycie profilu zaufanego. Jednakże, aby skorzystać z tej opcji, podatnik wcześniej musi posiadać prawidłowo założony profil zaufany.
Po sprawdzeniu swoich danych, podatnik ma możliwość: zaakceptowania przygotowanego zeznania PIT-28, wprowadzenia zmian lub wskazania organizacji pożytku publicznego (OPP), której chce przekazać swój 1% podatku, a także dodać inne dane w określonych przez ustawodawcę miejscach. Na końcu podatnik powinien zaakceptować i wysłać zeznanie oraz pobrać Urzędowe