Jak przyspieszyć komputer – praktyczne porady
Data publikacji 31 marca 2021Użytkownicy komputerów każdego dnia zmagają się z licznymi problemami podczas korzystania z nich. Najczęściej są to kłopoty związane np. z nieprawidłowo działającą drukarką, czy też nieuruchamianiem się danego programu. Równie jednak często użytkownicy komputerów skarżą się na to, że ich maszyny są zwyczajnie zbyt wolne. Nic więc dziwnego, że tak często pada pytanie, jak przyspieszyć komputer, aby działał on lepiej?
Zadbajmy o podzespoły
Jeśli czyjś komputer działa zbyt wolno, naturalną koleją rzeczy jest powstanie pytania, czy aby na pewno nie trzeba go wymienić na nowszy? Często jest to jednak ogromny wydatek, na który zwyczajnie kogoś może nie być stać. Jak się jednak okazuje, nie trzeba wcale kupować całego nowego komputera, lecz można przy pomocy kilku podzespołów znacznie przyspieszyć prace urządzenia.
Najlepsze efekty jeśli chodzi o przyśpieszenie pracy komputera, uzyskuje się po dokupieniu do niego dysku twardego nowej generacji. Mowa oczywiście o dysku SSD, który swoim działaniem w niczym nie jest podobny do klasycznego modelu. Zamiast obracających się talerzy są tu obecne układy mikroprocesorowe, które są zwyczajnie o wiele szybsze, co skutecznie przyśpiesza prace całego komputera.
Innego typu bardzo popularnym sposobem na to, aby przyśpieszyć prace komputera, jest dokupienie do niego większej ilości pamięci RAM. Im tej pamięci więcej, tym komputer ma więcej miejsca na uruchamiane przez siebie programy. Oznacza to, że działa on sprawniej i efektywniej.
Zadbajmy o oprogramowanie
Rzecz jasna problem zbyt wolno działającego komputera nie zawsze jest związany z samym sprzętem. Równie często, a może nawet częściej źródłem wolno pracującej maszyny jest nie procesor czy też karta graficzna, lecz oprogramowanie zainstalowane na komputerze. O czym zatem trzeba pamiętać, gdy chce się nieco przyśpieszyć swój komputer?
Zdecydowanie najważniejszą sprawą w przypadku problemów z wolno działającym komputerem, jest przeskanowanie go na obecność różnego rodzaju wirusów. Nowoczesne robaki niekoniecznie muszą być złośliwe i przeszkadzać w działaniu komputera czy też niszczyć jego dane, lecz mogą wykorzystywać jego moc obliczeniową. Oznaczać to będzie, że komputer będzie uruchamiał się jak do tej pory i będzie w miarę normalnie działać, lecz niestety będzie bardzo wolny, ponieważ moc procesora będzie wykorzystywana do zadań realizowanych przez wirusa. Przeskanowanie komputera odpowiednim programem powinno pomóc uporać się z takimi pasażerami na gapę.
Innym wartym rozważenia sposobem, jest uruchomienie na komputerze programu porządkującego dane. Często w przypadku starszych maszyn na dysku obecne są stare, nieużywane i zupełnie nieprzydatne programy, które znacznie spowalniają całą maszynę.