Strona główna
Zdrowie
Tutaj jesteś
Zdrowie prawidłowe oczyszczanie twarzy

Jak powinno przebiegać prawidłowe oczyszczanie twarzy?

Data publikacji 31 marca 2021

Zanieczyszczenia, sebum czy też wszelkiego rodzaju bakterie, z którymi mamy styczność na co dzień, silnie oddziałują na kondycję naszej cery. W efekcie, jeśli nie będziemy odpowiednio jej pielęgnować, na jej powierzchni szybko mogą się pojawić niedoskonałości, takie jak chociażby zaskórniki. By do tego nie dopuścić i zarazem upewnić się, że skóra wygląda zdrowo i promiennie, należy zatroszczyć się o prawidłowo przeprowadzone oczyszczanie twarzy. O czym pamiętać podczas tego etapu pielęgnacji?

Jak często wykonywać oczyszczanie twarzy?

Z pewnością dla wielu osób zaskórniki czy też inne zmiany skórne stanowią poważne źródło kompleksów. Nie zawsze mamy czas czy ochotę na to, by nakładać kosmetyki kolorowe, w związku z czym warto zadbać o to, by cera prezentowała się nieskazitelnie również w naturalnym wydaniu. Kluczowa jest zatem pielęgnacja, w której niezwykle istotnym etapem jest właśnie oczyszczanie.

Wbrew pozorom oczyszczanie twarzy wcale nie jest czasochłonne ani nie wymaga skomplikowanych zabiegów. Tak naprawdę najważniejszy jest tutaj dobór produktów – powinny być one dopasowane do naszego typu cery, a dodatkowo wzbogacone w składniki aktywne. Chociaż nawilżenie czy odżywienie to główne zadanie wszelkich kremów, to jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by również płyny micelarne czy wszelkie mleczka do mycia twarzy, oprócz usuwania zanieczyszczeń, miały właściwości pielęgnujące.

Oczyszczanie twarzy należy bezwzględnie wykonywać zarówno rano, jak i wieczorem, niezależnie od tego, czy w ciągu dnia nosiliśmy makijaż. Choć może się wydawać, że w trakcie snu nasza skóra nie jest narażona na czynniki drażniące, to jednak nie należy zapominać, że gruczoły łojowe pracują cały czas, na dodatek na pościeli gromadzą się drobnoustroje, które mogą przedostawać się również na cerę.

Czego używać do oczyszczania twarzy?

Jeśli chcemy pozbyć się zaskórników i nie dopuścić do powstawania innych wyprysków czy też po prostu zadbać o to, żeby nasza skóra była dokładnie oczyszczona, warto przygotować sobie wybrany produkt z poniższych trzech kategorii:

  • demakijaż – wykonywany tylko wtedy, kiedy faktycznie nałożyliśmy wcześniej kosmetyki kolorowe. W przypadku demakijażu polecane są płyny i mleczka micelarne, ale także oleje;
  • mycie – czyli dokładne usuwanie z twarzy wszelkich zanieczyszczeń oraz ewentualnych pozostałości makijażu. Tutaj mamy do wyboru pianki, żele, mleczka;
  • tonizowanie – nie jest to etap obowiązkowy, jednak warto o nim pamiętać. Tutaj niezrównane będą toniki oraz hydrolaty.

Oczyszczanie twarzy krok po kroku

Przed przystąpieniem do oczyszczania warto dokładnie upiąć włosy lub założyć opaskę, co znacząco ułatwi nam zadanie. Następnie, jeśli nosiliśmy w ciągu dnia makijaż, należy przejść do demakijażu. Bawełniany płatek kosmetyczny – jednorazowy lub wielokrotnego użytku (który należy regularnie czyścić!) – nasączamy niedużą ilością płynu czy mleczka, po czym przykładamy do miejsc, gdzie znajdowały się kosmetyki kolorowe. Ważne jest, by nie wykonywać ruchów pocierających, ponieważ to może prowadzić do podrażnień. Zamiast tego odczekujemy chwilę, aż podkład, tuszlub cienie się rozpuszczą i dopiero później delikatnie przesuwamy płatkiem po skórze, usuwając produkt.

Te czynności należy powtarzać do momentu, aż płatek kosmetyczny będzie całkowicie czysty. Pamiętajmy też, by usunąć resztki podkładu czy pudru z linii włosów, w przeciwnym wypadku w tym miejscu mogą się pojawić niedoskonałości.

Po demakijażu przychodzi czas na właściwe oczyszczanie. Wpierw warto opłukać twarz wodą, by pozbyć się resztek płynu micelarnego i jednocześnie nawilżyć skórę. Następnie nanosimy odrobinę żelu czy pianki oczyszczającej i dokładnie wmasowujemy, również bez pocierania. Trzeba zwrócić uwagę, czy nie pomijamy tak trudno dostępnych miejsc, jak chociażby załamania przy skrzydełkach nosa. Po wszystkim zmywamy produkt oczyszczający i osuszamy delikatnie twarz (najlepiej jednorazowym ręcznikiem papierowym).

Po tym przychodzi pora na tonik bądź hydrolat. Jeśli jest w formie mgiełki, to po prostu spryskujemy nią twarz i czekamy, aż się wchłonie, a nadmiar odparuje. Jeśli zaś kosmetyk nakładamy bezpośrednio z butelki, to warto najpierw wylać odrobinę na dłoń bądź czysty wacik i wklepać w skórę.

Tak poprawnie oczyszczona cera jest gotowa do kolejnego etapu pielęgnacyjnego, czyli do nałożenia kremu.

Łóżko kontynentalne co to? Wyjaśniamy, czym różni się od tradycyjnego

FCG

Jako zespół redakcyjny z pasją do tematów takich jak biznes, finanse, dom, technologia, motoryzacja, lifestyle i zdrowie, z radością dzielimy się naszą wiedzą z czytelnikami. Naszym celem jest upraszczanie złożonych zagadnień, aby uczynić je przystępnymi i zrozumiałymi dla każdego.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?