Jak Polacy oglądają sport? Sprawdź najnowsze badania
Data publikacji 17 sierpnia 2024
Można powiedzieć, że podobnie jak siatkówka czy piłka nożna, oglądanie sportu jest narodową dyscypliną Polaków. Nic dziwnego, sportowe spotkania dostarczają nam wielu emocji i wrażeń, co jeszcze bardziej zachęca nas do śledzenia kolejnych rozgrywek. Jak Polacy oglądają sport? Które z dyscyplin sportowych interesują nas najbardziej i co ma dla nas największe znaczenie przy oglądaniu meczów i zawodów? Sprawdźmy!
Jak Polacy oglądają sport? Najlepiej razem!
To, że jako naród uwielbiamy oglądać sport, chyba nie ulega wątpliwości. Wydaje się, że najchętniej śledzimy te rozgrywki, w których udział biorą nasi reprezentanci. Samsung postanowił jednak sprawdzić, jak jest w rzeczywistości i jak nasze zamiłowanie do sportu przekłada się na statystyki. W lutym 2024 r. na zlecenie Samsung Electronics przeprowadzono badanie na temat oglądania sportu na telewizorze*. Jak z niego wynika, transmisje sportowe najchętniej oglądamy razem. Nic dziwnego, w końcu sport łączy ludzi. Aż 42 proc. zasiada przed telewizorem z drugą połówką, a 28 proc. z całą rodziną. Tylko co trzeci Polak (32 proc.) ogląda sportowe zmagania w samotności. Wygląda więc na to, że kibicowanie rodakom to świetna okazja do wspólnego spędzenia czasu z rodziną i znajomymi. Aby jednak to było możliwe, warto zainwestować w odpowiedni telewizor. Najlepiej duży, z szerokim kątem widzenia i powłoką antyrefleksyjną – dla wygodniejszego oglądania z dowolnego miejsca na kanapie. Taki jest np. telewizor 75 cali QN800D marki Samsung.
Oglądanie sportu na telewizorze – jak często oglądamy wydarzenia sportowe?
Wiemy już, że sport najchętniej oglądamy wspólnie z najbliższymi czy znajomymi. A jak często to robimy? Według badań aż 55 proc. z nas robi to przynajmniej raz w tygodniu. Na telewizorze oglądamy zarówno mecze piłki nożnej, walki bokserskie, wyścigi samochodowe, piłkę ręczną, skoki narciarskie czy tenis. Jest to dla nas forma rozrywki, która nas relaksuje i pozwala odpocząć po ciężkim dniu lub tygodniu. Co czwarty Polak śledzi sport nawet kilka razy w tygodniu, a 15 proc. z nas robi to codziennie – i to kilka razy dziennie.
Mecz siatkówki, a może skoki w telewizji? Co najchętniej oglądają Polacy?
A co w takim razie najchętniej oglądamy? W pierwszej trójce znalazły się mecze reprezentacji narodowej piłkarzy i siatkarzy, a także skoki narciarskie. To właśnie w czasie tych wydarzeń sportowych przed telewizorami zasiadają miliony widzów w całej Polsce. Piłkę nożną ogląda aż 61 proc. Polaków, na drugim miejscu – z wynikiem 47 proc. – znalazły się skoki narciarskie. 42 proc. Polaków ogląda siatkówkę.
Statystyki te wcale nie dziwią. Piłka nożna w naszym kraju cieszy się od kilku lat dużą popularnością przede wszystkim ze względu na polskich zawodników, grających w czołowych światowych ligach. Oczywiście mowa o Robercie Lewandowskim, Wojciechu Szczęsnym czy Arkadiuszu Miliku. Skoki w telewizji są popularne od czasów zwycięstw Adama Małysza. Jak nikt inny, potrafił on zrzeszyć przed telewizorami miliony widzów – zarówno zapalonych fanów tego sportu, jak i osób, które po prostu lubią kibicować „swoim”. A co z siatkówką? Jej popularność to zasługa odnoszonych przez polską reprezentację sukcesów. W roku 2023 uzyskali oni tytuł Mistrza Europy.
Przypuszczenia o powodach oglądania tych konkretnych dyscyplin potwierdzają w części statystyki. Co prawda 34 proc. Polaków włącza sport niezależnie od tego, czy biorą udział Polscy reprezentanci, jednak aż 27 proc. Polaków ogląda transmisję ze względu na udział sportowca w biało-czerwonych barwach. Dla 14 proc. naszych rodaków warunkiem oglądania są zwycięstwa reprezentacji Polski.
Jak oglądać sport na telewizorze? W wysokiej jakości!
Badanie pokazało nie tylko, jak często i które dyscypliny najchętniej oglądają Polacy, ale także, czego oczekujemy od telewizora do sportu. Wydarzenia sportowe to przecież mnóstwo dynamicznych akcji, zagrywek i emocji, które niejednokrotnie trzymają nas w napięciu. By móc jednak w pełni przeżywać każde spotkanie, potrzebujemy odpowiedniego urządzenia, które pozwoli nam poczuć się tak, jakbyśmy byli częścią całego widowiska. Aż 70 proc. Polaków uważa, że pewne cechy telewizorów są w stanie poprawić ich doświadczenia z oglądania. Wśród nich na pierwszym miejscu znalazła się lepsza jakość obrazu (40 proc). Telewizor z dobrym obrazem do oglądania sportu powinien mieć nie tylko wysoką rozdzielczość, ale także wysoką częstotliwość odświeżania ekranu. Obecnie rekomendowane jest 120Hz. Takie cechy pozwolą nam cieszyć się bardziej płynnymi i naturalnymi ruchami – nawet w bardziej dynamicznych zagraniach. Polecamy tu w szczególności model QN900D, który posiada dodatkowe technologie upłynniania ruchu.
Według 37 proc. badanych na wrażenia z oglądania wpływ ma też rozmiar ekranu. Telewizor 55 cali do sportu dla wielu osób nie jest już wystarczający. Zwłaszcza wtedy, gdy mecze oglądamy wspólnie z przyjaciółmi czy rodziną. Wówczas minimum to telewizor 65 cali, a nawet i większy (w ofercie Samsung znajdziesz telewizory o przekątnej nawet 98 cali). W końcu duży telewizor do oglądania sportu pozwoli nam zobaczyć więcej szczegółów i „poczuć” przestrzeń na ekranie.
Artykuł przygotowano w ramach płatnej współpracy z Samsung Electronics Polska.
* Badanie zrealizowane przez Ipsos na zlecenie Samsung Electronics w lutym 2024 r. na ogólnopolskiej próbie 1000 osób w wieku 18-70 lat.