Co po kupnie auta, czyli jak przerejestrować samochód?
Data publikacji 18 kwietnia 2021Kupno auta wiąże się z dość sporym wydatkiem finansowym. Przede wszystkim powinien być to zakup przemyślany. Okazuje się jednak, że proces ten nie kończy się tylko na zapłacie za auto. Samochód trzeba bowiem przerejestrować. Jak tego dokonać?
Jak przerejestrować samochód?
Zaraz po zakupie auta, kierowca powinien przerejestrować nowy nabytek. W tym celu trzeba udać się do odpowiedniego wydziału komunikacji, który znajduje się w urzędzie miasta czy powiatu. Oczywiście nie trzeba stawiać się tam osobiście. Czasami okazuje się, że brak czasu jest tutaj problemem, dlatego można wypełnić odpowiednie pełnomocnictwo i wysłać tam kogoś z rodziny. Aby przerejestrować samochód, konieczne będzie wypełnienie odpowiedniego dokumentu. Wniosek taki można pobrać ze stron internetowych lub poprosić o niego w wydziale komunikacji. Co będzie potrzebne do przerejestrowania? Oczywiście umowa kupna- sprzedaży auta. Niezbędny będzie także dowód osobisty nabywcy samochodu. Warto zabrać ze sobą również kartę pojazdu, jeśli została ona przekazana nowemu właścicielowi, ale także stare tablice rejestracyjne. Po podpisaniu wszystkich dokumentów i dopełnieniu wszystkich procesów, nowy właściciel otrzymuje tymczasowy dowód rejestracyjny. Może posługiwać się nim przez 30 dni. Kiedy w takim razie kierowca otrzymuje normalny dowód? Otóż jest to w głównej mierze zależne od ilości zgłoszeń w danym urzędzie, jednak przeważnie czas oczekiwania nie trwa więcej niż 3 tygodnie.
Auto z zagranicy
Jeśli chodzi o samochody kupione z zagranicy, to sprawa wygląda trochę inaczej. W tym przypadku wymagane będzie podpisanie większej ilości formalności i uiszczenie dodatkowych opłat, między innymi za przetłumaczenie wszystkich dokumentów. Do wyżej wymienionych wniosków, które trzeba złożyć w urzędzie, należy dołączyć również potwierdzenie opłacenia podatku akcyzowego.
Koszt przerejestrowania auta
Skoro już wiadomo, co i gdzie należy złożyć, to warto wspomnieć o tym, ile kosztuje koszt przerejestrowania auta. Otóż w tym przypadku trzeba liczyć się z wydatkiem rzędu około 180 złotych. Mowa tutaj oczywiście o pojazdach zakupionych na terenie Polski. W przypadku aut sprowadzanych zza granicy trzeba nastawić się na większy koszt, który może wynosić około 260 złotych. Nie są to zatem ogromne koszty w porównaniu do ceny auta. Jest to jednak proces konieczny. Za niewypełnienie takiego obowiązku można dostać mandat.
Kupno auta wiąże się z dużym wydatkiem. Oprócz samej kwoty, jaką trzeba zapłacić sprzedawcy, doliczyć trzeba także koszty przerejestrowania czy ewentualnych napraw.