Strona główna
Biznes i Finanse
Tutaj jesteś
Biznes i Finanse Analiza fundamentalna podczas inwestycji w akcje

Analiza fundamentalna podczas inwestycji w akcje – co powinni wiedzieć początkujący?

Data publikacji 22 czerwca 2023

Kupno akcji to jeden z popularnych sposobów inwestowania kapitału, który wybiera wiele milionów osób na całym świecie. Mimo tego, iż akcje poszczególnych spółek niejednokrotnie zmieniają się jak w kalejdoskopie, co niesie za sobą bardzo duże ryzyko, wiele osób wybiera właśnie tę formę inwestowania. Aby zwiększyć swoje szanse na osiągnięcie sukcesu, wiele osób decyduje się na jednej z technik analizy. Jedną z nich jest analiza fundamentalna. Na czym ona polega i jakie możliwości daje? Wyjaśniamy w niniejszym poradniku.

Inwestycja w akcje – informacje podstawowe 

Giełda papierów wartościowych to miejsce zrzeszające spółki emitujące papiery wartościowe oraz inwestorów chcących ulokować w nie swój kapitał. Obecnie działa wiele giełd papierów wartościowych na całym świecie – w Polsce GPW działa w Warszawie. W tym momencie każdy zainteresowany inwestor może jednak kupować akcje i obligacje bez wychodzenia z domu. Jest to spowodowane tym, iż konto maklerskie można założyć całkowicie online, bez wychodzenia z domu, co jest niesamowitym ułatwieniem. 

Bez względu na fakt, iż w tym momencie cały proces zakupu akcji przebiega znacznie sprawniej niż kilkanaście lat temu, w dalszym ciągu tego typu inwestycje są bardzo ryzykowne. Jeśli ktoś podejmuje decyzję o zakupie papierów wartościowych bez uprzedniego przygotowania, może to skutkować tym, iż straci wszystkie zainwestowane pieniądze. W celu zminimalizowania ryzyka należy poszerzać swoją wiedzę – czytając poradniki, biorąc udział w szkoleniach i kursach a także szczegółowo analizując sytuację poszczególnych spółek. Wielu inwestorów stawia na analizę fundamentalną. 

Analiza fundamentalna – co warto o niej wiedzieć?

Zgodnie z nazwą, analiza fundamentalna sprowadza się do bardzo szczegółowej analizy „fundamentów”. Pod tym pojęciem rozumie się kondycję gospodarki a także spółki, która zdecydowała się na emisję papierów wartościowych. Im sytuacja finansowa danej firmy jest lepsza, tym wyższa jest wartość emitowanych przez niego akcji, dlatego jest tym lepszym wyborem dla potencjalnego inwestora. 

Podczas prowadzenia dogłębnej analizy fundamentalnej wykorzystuje się informacje na temat stanu gospodarki a także szczegółowych doniesień na temat danej spółki. Warto jednak wiedzieć o tym, iż analiza fundamentalna nie służy do tego, by oceniać opłacalność realizowanych inwestycji w krótkim czasie. Na tę analizę należy stawiać tylko wtedy, gdy chcemy realizować inwestycje o zasięgu długoterminowym.

Etapy analizy fundamentalnej 

Każdy, kto zastanawia się nad tym, co zrobić, by inwestycja w akcje była obarczona jak najmniejszym poziomem ryzyka, powinien postawić na analizę fundamentalną. Składa się na nią kilka etapów. W pierwszej kolejności należy dokonać analizy makroekonomicznej. W tym celu weryfikuje się takie dane na temat gospodarki, jak dochód narodowy, budżet, bilans handlowy kraju, wysokość inflacji czy polityka ekonomiczna realizowana przez rządzących. Mając na uwadze te kwestie możemy dojść do wniosku, czy spółka ma zapewnione dobre warunki do prowadzenia działalności, czy wręcz przeciwnie. 

Oprócz tego, w ramach analizy fundamentalnej zbiera się też informacje o samej spółce, jej historii, zagrożeniach jej działalności a także o konkurencji. Ważna jest weryfikacja sprawozdań finansowych, zysku netto, wskaźnika płynności czy wskaźnika zadłużenia. 

Materiał zewnętrzny

Łóżko kontynentalne co to? Wyjaśniamy, czym różni się od tradycyjnego

FCG

Jako zespół redakcyjny z pasją do tematów takich jak biznes, finanse, dom, technologia, motoryzacja, lifestyle i zdrowie, z radością dzielimy się naszą wiedzą z czytelnikami. Naszym celem jest upraszczanie złożonych zagadnień, aby uczynić je przystępnymi i zrozumiałymi dla każdego.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?