Wszystko, co warto wiedzieć o opakowaniach ekologicznych
Data publikacji 18 listopada 2020Z roku na rok wzrasta świadomość społeczeństwa na temat ekologii i skutecznych sposobów ochrony środowiska naturalnego. Nie trudno się dziwić, że jednorazowe, plastikowe torebki czy reklamówki są wypierane przez opakowania ekologiczne. Również w Polsce ludzie stają się bardziej wyczuleni na bezpieczeństwo naszej planety i większym zaufaniem darzą firmy, które prowadzą swoją działalność w zgodzie z duchem eko. Co warto zatem wiedzieć na temat opakowań ekologicznych?
Dostępne rodzaje opakowań ekologicznych
Opakowania ekologiczne dostępne m.in. w https://www.decopak.pl produkuje się z materiałów, które są łatwe w utylizacji, mogą być wielokrotnie wykorzystywane lub podlegają recyklingowi. Obecnie najbardziej popularne wśród rozwiązań przyjaznych środowisku są kartony i tektura. Mogą posłużyć do zapakowania i transportu nawet ciężkich przedmiotów. Ich dodatkową zaletą jest możliwość co najmniej kilkukrotnego wykorzystania. Świetnym materiałem do produkcji opakowań ekologicznych jest również papier pochodzący z recyklingu. Niestety, papier jest stosunkowo nietrwały i nie sprawdzi się jako zabezpieczenie każdego produktu. W wielu wypadkach okazuje się jednak strzałem w dziesiątkę. Bardziej luksusowe, ale też delikatne towary mogą być pakowane w szkatułki lub pudełeczka wykonane z naturalnego drewna lub bambusa. Wśród opakowań ekologicznych należy wymienić także wszelkie woreczki i torebki wyprodukowane z bawełny, skrobi roślinnej, trzciny cukrowej czy agaru. Takie innowacyjne rozwiązania zyskują na popularności i niewątpliwe są doceniane przez konsumentów pragnących żyć zgodnie z duchem eko.
Główne cechy eko opakowań
Opakowania ekologiczne muszą spełniać szereg czynników, które pozwalają zaliczyć je do wyrobów bezpiecznych dla środowiska naturalnego. Oprócz tego powinny być trwałe i szczelne, by stanowiły skuteczne zabezpieczenie określonych towarów. Aby opakowanie nadawało się do ponownego wykorzystania, musi być też solidne i odporne na zniszczenia. Doskonałym przykładem jest szklany słoiczek występujący jako alternatywa dla pojemnika wykonanego z plastiku. Szkło może być wielokrotnie używane oraz ponownie przetworzone, natomiast plastik właściwie zaraz trafia do kosza, a jego rozkład jest bardzo długotrwałym procesem. Opakowania ekologiczne są produkowane z nietoksycznych tworzyw, a także ograniczają nadmierną emisję dwutlenku węgla oraz produkcję śmieci. Wszystko to ma bezpośredni wpływ na dobro naszej planety, a w konsekwencji również na nasze zdrowie. Opakowania z materiałów recyklingowanych, pochodzenia roślinnego lub nadające się do ponownego wykorzystania to niewątpliwie przyszłość w branży sprzedażowej!