Największe monitory do zastosowań domowych
Data publikacji 23 lutego 2019
Praca przy komputerze zdecydowanie potrafi męczyć. Tylko z pozoru jest lżejsza, łatwiejsza i przyjemniejsza od typowej pracy fizycznej, choć ludzie, którzy nie mieli z nią bezpośredniej styczności, twierdzą oczywiście inaczej. Wydaje się im, że nie ma nic prostszego od wystukiwania literek na klawiaturze, odpisywania na maile i klikania myszką, zwłaszcza że pracownicy biurowi w wizjach innych bezustannie robią sobie przerwy na plotki, kolejne filiżanki kawki i ciasteczka. Każdy, kto jednak spróbuje podziałać na takim stanowisku przez jakiś dłuższy okres, sam dostrzeże liczne negatywne aspekty pracy przy komputerze. Zdecydowanie szkodzi ona oczom. Upośledza wzrok, który nagminnie jest nastawiany na zróżnicowane bodźce świetlne. Człowiek zaczyna się wtedy męczyć, dlatego dobrze by było, aby zadbał o higieniczność swojej pracy. A w tym pomoże mu odpowiedni monitor – najlepiej ten duży, który idealnie sprawdzi się także w domowych warunkach.
Największe monitory do zastosowań domowych – ekrany CTR
Jeszcze do niedawna największą popularnością cieszyły się monitory CRT. Niemalże na każdym robiły ogromne wrażenie. Zachwycały niesamowitymi rozmiarami, wysoką rozdzielczością i doskonałą głębią obrazu, uprzyjemniającą granie w gry komputerowe oraz oglądanie filmów i seriali. Szybko zaskarbiły sobie serca zarówno ekspertów od branży IT, jak i osób wykorzystujących je do użytku domowego, jednakże równie prędko odkryto ich jedną poważną wadę. Okazało się bowiem, że monitory CRT są jeszcze bardziej szkodliwe dla wzroku od zwykłych, klasycznych monitorów. Mogą pogłębiać, a nawet powodować wady wzroku. Z tego właśnie powodu producenci zaczęli od nich odchodzić, wynajdując coraz to ciekawsze i nowocześniejsze technologie. Niektóre z nich wprowadzono nawet do komputerów przeznaczonych do domowego użytku. Dostosowano je nie tylko do domowych warunków, ale także i do wielkości portfela przeciętnego klienta.
Zalety ekranów LCD
Na ten moment widać wyraźną przewagę jednego typu monitorów. Są to ekrany LCD – unowocześnione matryce, które mają gwarantować najwyższą wygodę nawet podczas wielogodzinnego posiedzenia przy komputerze. Początkowo wykorzystywano je wyłącznie w korporacjach i większych firmach, jednak na ten moment są już tak przystępne cenowo, że sprawdzają się także i w roli domowych urządzeń o typowo rozrywkowych funkcjach. Charakterystyczną ich cechą jest niezwykle wysoka jakość obrazu. Docenią ją miłośnicy kina, którzy chcieliby stworzyć w swoim domu takie same warunki do oglądania filmów i seriali jak na prawdziwej sali kinowej. Większość ekranów LCD pozwala na odtwarzanie obrazów w jakości 4K. To prawdziwy ewenement w dziedzinie informatycznych technologii.
Produkcja ekranów LCD stała się już jednak tak powszechna, że utworzyły one oddzielną grupę największych monitorów przeznaczonych do domowego użytku. Dzieli się je na kilka podgrup w zależności od rodzaju zastosowanej w nich matrycy. Najczęściej wybierane są ekrany z matrycami TN, które są najtańsze i wykazują się najszybszym czasem reakcji. Mają jednak tą wadę, że nieraz widoczne są na nich martwe piksele, dlatego klientom, którym zależy na naprawdę najwyższe jakości obrazu, poleca się monitory z matrycą TFT. One są jednak już dużo droższe.