Strona główna
Biznes i Finanse
Tutaj jesteś
Biznes i Finanse

PIT 2023 – jak wygodnie rozliczyć się z fiskusem? 

Data publikacji 30 stycznia 2023

Początek roku to czas, kiedy pracodawcy wysyłają PIT, a osoby osiągające dochód zaczynają myśleć o złożeniu deklaracji podatkowej. PIT, czyli podatek dochodowy od osób fizycznych, jest obowiązkowy dla każdego, kto w roku podatkowym osiągnął dochód. Nie ma znaczenia kwota dochodu, ważny jest sam fakt otrzymania środków opodatkowanych podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Według prawa obowiązującego w Polce zeznania podatkowego nie muszą składać osoby, które nie osiągnęły żadnego przychodu podlegającemu opodatkowaniu np. osoby bezrobotne, utrzymywane przez rodziców. W związku z tym, że rozliczenie PIT 2023 należy złożyć do 30 kwietnia, warto poznać podstawowe zasady i dowiedzieć się, jak rozliczyć PIT za 2022. 

Rozliczenie PIT 2022 – do kiedy złożyć deklaracje?

Nie wszyscy wiedzą, do kiedy PIT 2023 można składać. Jest to ustalone przepisami. Aby pamiętać o terminach, warto wpisać w wyszukiwarkę hasło: PIT do kiedy 2023. Prawo mówi, że PIT rozliczenie należy złożyć do 30 kwietnia. W tym roku sytuacja wygląda jednak inaczej. 30 kwietnia to dzień wolny, a 1 maja świąteczny, wiec dopiero 2 maja to ostateczny termin rozliczenia z urzędem skarbowym. Osoby, które zdecydują się wysłać zeznanie pocztą lub drogą mailową, mogą zrobić to w ostatniej minucie przed północą. Warto pamiętać, że przeoczenie terminu pociąga za sobą poważne konsekwencje m.in. kary finansowe lub ograniczenie wolności. 

Rozlicz PIT za 2022 – co jest potrzebne?

Aby wygodnie rozliczyć PIT, trzeba przygotować odpowiednie dokumenty, pozwalające wypełnić deklaracje. Przyda się:

  • PIT-11, czyli informację o wysokości osiągniętego dochodu oraz pobranym podatku odprowadzonym przez płatnika, 
  • PIT-40A, czyli informację o wysokości przychodów z działalności gospodarczej, 
  • PIT-28, czyli informację o przychodach z tytułu umów cywilnoprawnych, 
  • PIT-16A, czyli informację o wysokości przychodów z tytułu udziałów w spółkach, 
  • PIT-8C, czyli informację o wysokości przychodów z tytułu dywidendy.

Oprócz powyższych dokumentów należy także mieć dokumenty potwierdzające wykazane w zeznaniu podatkowym wydatki, takie jak np. rachunki, faktury, paragony. Będą niezbędne dla osób, które składając PITy 2023, chcą rozliczyć ulgi podatkowe. 

Jak rozliczyć PITy 2022?

Jeszcze kilkanaście lat temu zeznanie podatkowe można było składać osobiście w urzędzie skarbowym lub drogą pocztową. Dziś, dzięki rozwojowi nowych technologii, jest o wiele więcej możliwości. Nadal zeznanie podatkowe można składać w formie papierowej, ale coraz więcej osób wybiera formę online i rozlicza się przez internet za pośrednictwem platformy e-Deklaracje lub innej wybranej strony np. rozliczenie PIT 2022 gov. Osoby, które chcą rozliczyć się z PIT elektronicznie, powinny osiadać kwalifikowany podpis elektroniczny lub profil zaufany. W przypadku rozliczenia przez internet trzeba pobrać i wypełnić odpowiedni formularz zeznania podatkowego, który dostępny jest na wybranej stronie. Osoby, które wybiorą formę tradycyjną, muszą wypełnić druk zeznania podatkowego, który dostępny jest w urzędach skarbowych lub można go pobrać ze strony Ministerstwa Finansów (podatki.gov.pl PIT).

Rozlicz twój e-PIT 2023 z PITax.pl

Jak rozliczyć PIT 2022 – ulgi podatkowe

W trakcie wypełniania deklaracji warto pamiętać o uwzględnieniu ulg podatkowych, dzięki którym można otrzymać zwrot podatku. Istnieje szereg ulg podatkowych, które można zastosować przy rozliczaniu PIT. Jedną z najważniejszych jest ulga na dziecko, która pozwala na odliczenie kwoty od dochodu związanej z wychowywaniem dziecka. Innymi ulgami podatkowymi są m.in. ulga na internet, ulga na cele kulturalne, ulga na cele rehabilitacyjne, ulga na cele mieszkaniowe. Aby skorzystać z ulg podatkowych, trzeba spełnić określone warunki oraz mieć odpowiednie dokumenty potwierdzające spełnienie tych warunków.

PITax.pl krok po kroku poprowadzi przez rozliczenie PIT 2023

Jak rozliczyć PIT przez internet?

Rozliczanie z urzędem skarbowym online jest wygodne, proste i zajmuje mało czasu.

Intuicyjna aplikacja PITax.pl podpowie jak rozliczyć PIT 2022

Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę hasła: rozlicz PIT czy e-PITy 2023, a pojawi się wiele dedykowanych stron. Wystarczy wybrać jedną z nich, pobrać i wypełnić odpowiedni formularz zeznania podatkowego, który jest dostosowany do indywidualnej sytuacji podatkowej. Najwięcej osób wypełnia PIT37. PIT-37 2022 przeznaczony jest dla pracowników, zleceniobiorców i innych rozliczających się przy pomocy skali podatkowej, za których zaliczki na podatek oblicza i pobiera płatnik. 

Warto wybrać twój e-PIT 2023, który krok po kroku pokaże, jak prawidłowo wypełnić deklarację podatkową. Po wypełnieniu formularza należy go złożyć przez internet, podpisując go kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub profilem zaufanym. W przypadku braku kwalifikowanego podpisu elektronicznego lub profilu zaufanego formularz można podpisać przy użyciu specjalnego kodu potwierdzającego, który otrzymuje się na podany przy rejestracji adres e-mail. System sprawdza wypełnioną deklarację, poprawi ewentualne błędy. W każdej chwili podatnik może cofnąć się do dokumentu i nanieść poprawki. Dokument można wydrukować i zanieść osobiście do US, ale wygodniej jest wysłać go drogą elektroniczną. Potwierdzeniem wysłania deklaracji jest UPO, czyli Urzędowe Poświadczenie Odbioru. Wiele osób zastanawia się, czy urząd skarbowy sam rozliczy PIT 2023. Tak, od kilku lat jest to możliwe. Na stronie podatek gov od 15 lutego dostępne będą deklaracje podatników. Osoby, które nie mają żadnych ulg, nie muszą nic robić. W odpowiednim terminie system przekaże rozliczenie do właściwego urzędu skarbowego. 
 

Rozliczenie PIT jest ważnym obowiązkiem każdego podatnika, dlatego warto poświęcić odpowiednią ilość czasu na przygotowanie wszystkich potrzebnych dokumentów oraz zapoznanie się z podstawowymi zasadami składania deklaracji. W razie jakichkolwiek wątpliwości czy trudności zaleca się skonsultowanie się z profesjonalistą lub skorzystanie ze specjalistycznego oprogramowania.

Łóżko kontynentalne co to? Wyjaśniamy, czym różni się od tradycyjnego

FCG

Jako zespół redakcyjny z pasją do tematów takich jak biznes, finanse, dom, technologia, motoryzacja, lifestyle i zdrowie, z radością dzielimy się naszą wiedzą z czytelnikami. Naszym celem jest upraszczanie złożonych zagadnień, aby uczynić je przystępnymi i zrozumiałymi dla każdego.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?