Strona główna
Biznes i Finanse
Tutaj jesteś
Biznes i Finanse Artroskopia kolana

Artroskopia kolana

Data publikacji 27 września 2022


Staw kolanowy (łac. articulatio genus) jest największym stawem w organizmie człowieka. Łączy ze sobą kość udową i kość piszczelową. Trzecim elementem kostnym jest rzepka. Posiada także dwie łąkotki, których zadaniem jest dopasowywanie do siebie powierzchni stawu w trakcie ruchu. Ze względu na mechanikę ruch jest stawem zawiasowym, co oznacza, że może wykonywać ruchy zginania i prostowania, a także w niewielkim zakresie ruchy rotacyjne. Dodatkowo stabilizowany jest mocnymi więzadłami zewnetrznymi i wewnętrznymi. W związku z powiązaniem z potężnym mięśniem czworogłowym narażony jest na przeciążenia. Rzepka wytrzymuje ciąg do 300 kg.

Uszkodzenia stawu kolanowego

uszkodzenie więzadła

• I stopień

staw nie wykazuje niestabilności

• II stopień

staw wykazuje częściową niestabilność

• III stopień

Jeśli dochodzi do uszkodzenia jednej lub kilku struktur kolana, przede wszystkim występuje niestabilność.

Uszkodzenie łąkotek

pojawia się obrzęk i podwyższona ciepłota stawu, słyszalne jest trzeszczenie, ograniczony zostaje ruch zgięcia lub wyprostu

uszkodzenie rzepki

boczne przyparcie rzepki

rzepka przesuwa się do bocznej części kolana, zamiast wykonywać ruch po bloczku kości udowej

kolano skoczka

zmiany zwyrodnieniowe więzadła rzepki objawiającą się bólem przedniej części kolana w miejscu przyczepienia więzadła do rzepki

kolano kinomana

zapalenie układu rzepkowo-udowego, stan zapalny umiejscowiony pomiędzy rzepką a przednią częścią kości udowej…

kolano biegacza

dotyczy wielu sportowców, nie tylko biegaczy. Zespół bólowy pasma biodrowo-piszczelowego

konflikt rzepkowo-udowy

przyczyną są przeciążenia. Ból występuje podczas ruchu, a także długotrwałego siedzenia

zwichnięcie kolana

przesunięcie elementów stawu kolanowego pod wpływem sił zewnętrznych w ten sposób, że nie ma między nimi kontaktu

uszkodzenie chrząstki stawowej

powstaje na skutek oddziaływania sił zewnętrznych, przekraczających wytrzymałość stawu

wolne ciała w stawie

fragmenty chrząstki tworzące się wewnątrz stawu i powodujące jego blokadę

Artroskopia kolana

Artroskopia kolana jest metodą, która z pomoc endoskopu umożliwia diagnozę, a w miarę potrzeby działania terapeutyczne w obrębie stawu kolanowego. Metoda jest małoinwazyjna i pozwala na leczenie wielu stanów chorobowych. Przez niewielkie nacięcia nacięcie skóry do stawu wprowadzana jest kamera i miniaturowy zastaw narzędzi, za pomocą których przeprowadzana jest operacja. Wykonanie artroskopii bez otwierania stawu przynosi wiele korzyści: zmniejsza ryzyko infekcji, zmniejsza odczuwanie bólu po operacji, skraca okres rekonwalescencji. Ze względu na rozwój technologii diagnostyki obrazowej najczęściej wykonuje się artroskopię z zamierzonym celem terapeutycznym.

Artroskopia kolana — wskazania

Kolano jest jednym z największych i najbardziej skomplikowanych stawów. Ze względu na swoją funkcję narażone jest na wiele kontuzji i urazów, szczególnie wśród ludzi uprawiających sport lub wykonujących ciężką pracę fizyczną. Wskazaniami do wykonania zabiegu są:

• uszkodzenie więzadła krzyżowego przedniego, więzadła krzyżowego tylnego, łąkotki, uszkodzenia w obrębie rzepki i chrząstki stawowej

• leczenie wspomagające w reumatoidalnym zapaleniu stawów

• terapia niestabilności stawu kolanowego

• usuwanie ciał wolnych w stawie

• przemieszczenie lub zwichnięcie rzepki

• zwyrodnienia chrząstki stawowej

• torbiel na kolanie

• jałowe martwicę

• obecność ciał obcych lub wolnych w stawach

• złamania stawu kolanowego

• infekcje stawu

• dna moczanowa

• reumatoidalne zapalenia stawów

• nowotwory

Przygotowanie do zabiegu

Artroskopia kolana jest zabiegiem minimalnego ryzyka, niemniej jednak należy się odpowiednio przygotować. Dwa tygodnie przed zabiegiem należy przestać przyjmować leki zawierające salicylany. Wymagane jest przyjęcie co najmniej 2 dawki szczepienia przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B. Stany zapalne zębów lub inne infekcje zwiększają ryzyko powikłań, dlatego w takich przypadkach należy przełożyć termin zabiegu. Należy także wykonać badanie krwi w kierunkach: morfologii krwi, elektrolitów, oraz wskaźnik protrombinowy i czas koalinowo- kefalinowy. Dzień przed zabiegiem należy przyjąć heparynę w dawce wskazanej przez lekarza. Do zabiegu przystępujemy na czczo.

Zalecenia po zabiegu

Okres rekonwalescencji trwa zwykle 2-6 tygodni. Aby jak najszybciej powrócić do zdrowia, należy przestrzegać zaleceń pooperacyjnych. Zalecany jest odpoczynek i siedzenie z uniesioną nogą. Powinno się poruszać przy pomocy kul. Konieczne jest zapewnienie odciążenia kolana, celem uniknięcia rozerwania szwów. Wymagana jest regularna zmiana opatrunków. W razie potrzeby należy przyjmować środki przeciwbólowe.

Łóżko kontynentalne co to? Wyjaśniamy, czym różni się od tradycyjnego

FCG

Jako zespół redakcyjny z pasją do tematów takich jak biznes, finanse, dom, technologia, motoryzacja, lifestyle i zdrowie, z radością dzielimy się naszą wiedzą z czytelnikami. Naszym celem jest upraszczanie złożonych zagadnień, aby uczynić je przystępnymi i zrozumiałymi dla każdego.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?