Czym są obligacje skarbowe i jak można na nich zarobić?
Data publikacji 18 sierpnia 2022Rosnąca inflacja zjada twoje oszczędności? Chciałbyś zainwestować odłożony kapitał, ale nie chcesz ryzykować jego starty? W takim przypadku najlepszym rozwiązaniem będzie inwestycja w obligacje skarbowe. Szczególnie że od niedawna możesz skorzystać z nowej opcji obligacji antyinflacyjnych, indeksowanych właśnie inflacją. Sprawdź, czym dokładnie są obligacje skarbowe i jakie są ich rodzaje.
Czym są obligacje skarbowe?
Obligacje skarbowe to rodzaj papierów wartościowych, które są emitowane i sprzedawane przez Ministerstwo Finansów, czyli de facto przez Skarb Państwa. Z perspektywy nabywcy stanowią one inwestycję, gdyż po określonym czasie państwo odkupuje takie obligacje za kwotę sprzedaży powiększoną o odsetki. Z kolei dla Skarbu Państwa sprzedaż obligacji skarbowych jest formą pożyczania pieniędzy od nabywców. W ten sposób na obligacjach skarbowych zyskują obie strony transakcji. Skarb Państwa uzyskuje środki, które może przeznaczyć na niezbędne wydatki, natomiast nabywca po upływie określonego czasu otrzymuje od państwa kwotę większą, niż wydał na obligacje.
A skąd wziąć takie obligacje? Nabywcy indywidualni mogą zakupić obligacje skarbowe u następujących agentów emisji:
- banki PKO BP,
- biura maklerskie PKO BP,
- poprzez konto Inteligo prowadzone w PKO BP,
- poprzez internet,
- telefonicznie.
W przypadku większych inwestorów organizowane są specjalne przetargi, na których można nabyć tzw. obligacje hurtowe.
Obligacje skarbowe a bezpieczeństwo
Obligacje skarbowe to jedne z najbezpieczniejszych papierów wartościowych, w jakie możesz zainwestować gotówkę. Gwarantem takiej inwestycji jest Skarb Państwa, który zawsze w pierwszej kolejności musi spłacić dług wobec obligatariuszy. Może się oczywiście zdarzyć, że sytuacja danego państwa będzie na tyle trudna, że nie będzie ono w stanie odkupić obligacji od nabywców. Niemniej jednak w porównaniu do inwestycji w inne papiery wartościowe, zakup obligacji skarbowych wiąże się z niskim ryzykiem straty.
Jakie są rodzaje obligacji skarbowych?
Jeśli chcesz zakupić obligacje skarbowe, masz do wyboru kilka ich rodzajów. Różnią się one od siebie terminem wykupu oraz sposobem oprocentowania. Wyróżnia się takie obligacje jak:
- OTS – Oszczędnościowe Trzymiesięczne Stałoprocentowe,
- DOS – Dwuletnie Oszczędnościowe Stałoprocentowe,
- TOZ – Trzyletnie Oszczędnościowe Zmiennoprocentowe,
- COI – Czteroletnie Oszczędnościowe Indeksowane,
- EDO – Emerytalne Dziesięcioletnie Oszczędnościowe.
Do tego dochodzą jeszcze specjalne obligacje skarbowe przeznaczone dla beneficjentów programu Rodzina 500+. W takim przypadku masz do wyboru:
- ROS – Rodzinne Sześcioletnie Obligacje Skarbowe,
- ROD – Rodzinne Dwunastoletnie Obligacje Skarbowe.
To jednak nie wszystko. W związku z rosnącą inflacją Skarb Państwa wyemitował dodatkowe obligacje antyinflacyjne. Sprawdź, z czym wiąże się ten rodzaj papierów wartościowych.
Więcej o obligacjach skarbowych przeczytasz na stronie: https://www.kontomaniak.pl/poradniki/obligacje-skarbowe.
Obligacje antyinflacyjne — jak działają?
Obligacje antyinflacyjne, to rodzaj obligacji oszczędnościowych, które indeksowane są inflacją. Tego typu obligacje dostępne są już od dawna w wersji 4- i 10-letniej. Jednak w związku z rosnącą inflacją Skarb Państwa wprowadził dodatkowe rodzaje obligacji antyinflacyjnych. Są to obligacje:
- roczne (ROR) – ze zmiennym oprocentowaniem, opartym o stopę referencyjną NBP,
- dwuletnie (DOR) – ze zmiennym oprocentowaniem, opartym o stopę referencyjną NBP + 0,25%.
Wbrew nazwie obligacje antyinflacyjne nie są w stanie w pełni ochronić twoich oszczędności przed rosnącą inflacją. Niemniej jednak straty wynikające ze spadku wartości pieniądza będą mniejsze, niż gdybyś pozostawił pieniądze na koncie lub w przysłowiowej skarpecie.
Zakup obligacji skarbowych to jeden ze sposobów na ochronę oszczędzonego kapitału. Zwłaszcza gdy oprocentowanie takich obligacji rośnie. Jeśli nie masz doświadczenia w inwestowaniu, nabycie obligacji skarbu państwa będzie najbezpieczniejszym i najprostszym rozwiązaniem, aby nie stracić oszczędności na spadku wartości pieniądza wywołanego inflacją.
Więcej o finansach: https://www.kontomaniak.pl.
Materiał zewnętrzny