Strona główna
Lifestyle
Tutaj jesteś
Lifestyle Prace budowlane a bezpieczeństwo

Prace budowlane a bezpieczeństwo. Kompletujemy odzież roboczą

Data publikacji 29 lipca 2022

Prowadzenie wszelkich prac budowlanych czy remontowych musi wiązać się z zastosowaniem odpowiedniej jakości środków ochrony indywidualnej. Poza tym ogromną rolę do odegrania ma także odzież robocza, która z pozostałymi ŚOI przenika się dość naturalnie. Budowlańcy korzystają z wielu wariantów strojów roboczych. Co powinno je wyróżniać w pierwszej kolejności? Przede wszystkim wykonanie z odpowiednio wytrzymałych materiałów. Mile widziane jest to, aby nie absorbowały zabrudzeń zbyt mocno, ponieważ będzie dzięki temu znacznie łatwiej utrzymać je w czystości. Generalnie na odzieży tego rodzaju nie warto oszczędzać, ponieważ ma ona spore znaczenie – także w kontekście obowiązujących norm BHP, jak też regulacji wynikających z kodeksu pracy. Tematyka związana ze strojem w niektórych miejscach pracy jest przez polskie prawo dość ściśle uregulowana, z czego nie każdy zdaje sobie sprawę.

Co uwzględnić przy kompletowaniu odzieży roboczej?

Pracownik branży budowlanej, który zajmuje się stawianiem budynków czy ich modernizacją, musi mieć do dyspozycji określony uniform. Czasami jest on zapewniany przez pracodawcę, czasami fachowcy kupują go na własną rękę. Należy jednak zaznaczyć, że zgodnie z prawem mogą oczekiwać oni od swojego pracodawcy ekwiwalentu, a więc zwrotu środków finansowych wydanych na ten cel. Znajduje to swoje odbicie w artykule 237 kodeksu pracy. Wynika z tego, że jeśli pracownicy zaopatrują się w odzież roboczą spełniającą warunki użytkowe, przysługuje im swoista rekompensata z tego tytułu. Co najczęściej wchodzi w zakres uniformu na budowie? Na pewno odpowiednie spodnie robocze – zwykle wyposażone w bogaty zestaw kieszeni na ważne przedmioty, w tym podręczne narzędzia. W okresie letnim dopuszczalne jest używanie specjalnych szortów roboczych. Gdy temperatury spadają, przydatne będą kurtki robocze – zwykle równie bogate w kieszonki i schowki. Bluzy czy kamizelki także są często spotykane.

Ochrona stóp, której nie sposób pominąć

Nie tylko standardowo pojmowana odzież robocza jest ważna w kontekście należytego wyposażania pracowników na budowie. Oprócz wymienionych już elementów ubioru, takich jak spodnie czy kurtki, jest jeszcze obuwie. Jak wynika z realiów, buty robocze także mają silne umocowanie w przepisach BHP i okazują się wręcz niezbędne. Tu możliwości jest wiele, ponieważ na rynku są osiągalne różne modele. Zwykle w świecie budownictwa, ale też w różnych gałęziach przemysłu, wykorzystuje się obuwie z podnoskami – stalowymi lub z wytrzymałego polimeru. Podnosek zabezpiecza palce pracownika przed zmiażdżeniem, które może wynikać z upadku ciężkiego elementu. Ważne są też inne kryteria konstrukcji butów – chociażby podeszwy odporne na przebicie czy kontakt z określonym wachlarzem substancji chemicznych. Informacje na ten temat zawsze znajdują się w specyfikacji butów. Bywa, że w niektórych zakładach pracy konieczne jest użytkowanie obuwia czy innych akcesoriów roboczych, spełniających bardzo ściśle wyznaczone kryteria. Warto zawsze mieć to na uwadze przy planowaniu takich zakupów.

Gdzie kupować odzież roboczą, buty oraz inne ŚOI?

Zaopatrywać trzeba się zawsze w sprawdzonych punktach sprzedaży. Sklepów i hurtowni oferujących odpowiednie produkty nie brakuje, ponieważ kultura BHP w Polsce jest dość dobrze rozwinięta, a regulacje z nią związane są nieźle egzekwowane. Jeśli trzeba kupić zestaw w sam raz dla budowlańca, obejmujący odpowiedni strój, ale także obuwie robocze czy kaski ochronne, warto stawiać na zaufanych dystrybutorów. Bez wątpienia jednym z nich jest hurtownia Muntech24.pl, jaka prowadzi sprzedaż stacjonarnie, jak też przez internet. – Posiadamy w gruncie rzeczy wszystkie kluczowe rozwiązania w zakresie odzieży roboczej, butów roboczych czy innych środków ochrony indywidualnej – mówi pan Szymon, ekspert ds. produktów. – Można nabywać u nas także kaski ochronne, okulary czy nauszniki tłumiące hałas – dodaje. To bardzo dobra informacja dla potencjalnie zainteresowanych, albowiem w zasadzie  wszystko da się kupić w jednym miejscu.

Łóżko kontynentalne co to? Wyjaśniamy, czym różni się od tradycyjnego

FCG

Jako zespół redakcyjny z pasją do tematów takich jak biznes, finanse, dom, technologia, motoryzacja, lifestyle i zdrowie, z radością dzielimy się naszą wiedzą z czytelnikami. Naszym celem jest upraszczanie złożonych zagadnień, aby uczynić je przystępnymi i zrozumiałymi dla każdego.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?